Jak oglądać bakterie pod immersją?

Mikroskopy, preparaty, sprzęt, metody utrwalania i barwienia preparatów, zdjęcia mikroskopowe, mikrofotografia, metodyka, bioindykacja
malina98
Posty: 1
Rejestracja: 26 lut 2019, o 18:44

Jak oglądać bakterie pod immersją?

Post autor: malina98 »

Zaczęłam zajęcia z mikrobiologii, ale nie byłam obecna na pierwszych. Generalnie mój problem polega na tym, że nie wiem jak mikroskopować z użyciem olejku immersyjnego. Czytałam już trochę na ten temat, starałam się znaleźć jakieś filmiki, ale naprawdę mało o tym w internecie. Ostatnio oglądaliśmy bakterie pod powiększeniem 1000x a prowadzący zamiast mi wytłumaczyć co i jak, to sam mi to znalazł
1. Powiedzcie mi jak ustawić od początku taki mikroskop jak już mam utrwalony preparat (akurat bez szkiełka nakrywkowego). Wiem, że muszę ustawić sobie światło itd. ale czy mogę preparat ustawić od razu pod 100x czy muszę najpierw bez olejku pod najmniejszym powiększeniem? Z tego co podpatrzyłam każdy od razu brał preparat pod 100x i bez problemu znajdował bakterie.
2. Ostatnie ważne pytanie, które mnie nurtuje: wiem że pomiędzy obiektywem a preparatem jest kropla olejku, ale czy czoło obiektywu może dotykać preparatu albo czy czoło może się całkowicie schować, czy ta luka dla kropli (między obiektywem a preparatem, która zastępuje powietrze) musi byc zawsze zachowana? Błagam pomóżcie
Karol__
Posty: 179
Rejestracja: 9 sty 2019, o 22:49

Re: Jak oglądać bakterie pod immersją?

Post autor: Karol__ »

1. Możesz zacząć od x100 ale to dość trudne. łatwiej znaleźć obraz na x40,a potem przełączyć na x100 i dodać krople oleju.
Albo dodać krople oleju na preparat. Patrząc na preparat opuścić obiektyw x100 na minimalna odległość i potem patrząc przez okulary szukać obrazu oddalając preparat.
2. Czoło może się trochę schować, obrazu można szukać od chowania się czoła do rozerwania ciągłości olejki.
Adenina_ina
Posty: 45
Rejestracja: 1 lut 2018, o 09:56

Re: Jak oglądać bakterie pod immersją?

Post autor: Adenina_ina »

My robimy tak:
1. Bierzesz preparat bez szkielka nakrywkowego, tam gdzie widzisz zarys (plamę, mgłę) nakladasz krople olejku. (Lepiej wiekszą)
2. PRZECIERASZ SZMATKĄ OBIEKTYW 100×
3. Wkladasz preparat i delikatnie opuszczasz/podnosisz tak, żeby kropla zlała się z obiektywem.
4. Jak nie widać nic, to jeszcze bardziej zblizasz preparat do obiektywu albo przesuwasz preparat w inne miejsce i regulujesz ostrosc.

O ustawianiu na 40x nikt nam nie mowil. Wyzej wymieniony sposob zostal nam przedstawiony na zajeciach z mikrobiologii i dziala, jest szybki i prosty.

Światło bym zostawiła na koniec, jako ostatecznośc gdy nic nie widac (my raczej nim nie manewrujemy)

Czolo obiektywu jak najbardziej moze dotykac preparatu, czasami tak widać najlepiej.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości