OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Karol__
Posty: 179
Rejestracja: 9 sty 2019, o 22:49

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: Karol__ »

To zależy, przejściówkę do aparatu już miałem wcześniej, a nasadkę mono musiałbym kupować.
luz
Posty: 62
Rejestracja: 14 lut 2015, o 23:24

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: luz »

To połączenie raczej nie wydaje się stabilne, osobiście nie montowałbym na nim lustrzanki
Karol__
Posty: 179
Rejestracja: 9 sty 2019, o 22:49

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: Karol__ »

Odpowiednio wymierzone rozstawienie wwiertów sprawia, że zdjęcie przejściówki wymaga trochę wysiłku, do tego lustrzanka ma równo rozłożony środek ciężkości, całość w rzeczywistości wydaje się bardzo stabilna, ale wiadomo, każdy robi jak chce.
phacops
Posty: 305
Rejestracja: 30 sie 2013, o 23:14

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: phacops »

Nie jest tak jak myślisz, gdyż do tego musisz w tym miejscu zbudować kolumnie mającą ok 10cm wysokości. Całość będzie się kiwać. Będziesz miał coś w rodzaju odwróconego wahadła i nawet wstępne ponoszenie lustra możne nie wiele zdziałać. Poza tym właśnie wyeliminowałeś sobie możliwość kadrowania przez obracanie aparatu. Nie lepiej wytoczyć przejściówkę PZO-M42? Czasem są też takie stare przejściówki od pentakona na rozmiar zeiss-a i one też pasują.
Karol__
Posty: 179
Rejestracja: 9 sty 2019, o 22:49

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: Karol__ »

Ok, rozumiem, dziękuje. Raczej nie chce nic wytłaczać, chciałem sobie ułatwić życie zanim znajdę trino, ale widzę, że błędnie.
phacops
Posty: 305
Rejestracja: 30 sie 2013, o 23:14

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: phacops »

Musisz nie jedną cześć wytoczyć inaczej nie przeskoczysz pewnych ograniczeń. Sam się zorientowałeś że ceny u pani Z są chore. Ja mam głowice od tego modelu

Kod: Zaznacz cały

opticsplanet.com/lompolquantr.html
DSCF4270.jpg
Nowo wytoczony element jest zamontowany a oryginalny wykręcony. Właśnie z powodu luzów na przejściówce która to miała za zadanie pogrubić bagnet o te 2mm
DSCF4267.jpg

Tu masz mocowania do M42. Oryginalny do Zeissa od Pentacona (czarny), oraz na rozstaw biolara zrobiony. Pasują oba jednak wolę PZO jeśli muszę mocować aparat bezpośrednio z pominięciem głowicy zawsze to jest bardziej centralne położenie
DSCF4266.jpg

Jeśli chcesz na serio coś co jest w zestawie foto to mam taką kolumne na zbyciu z mocowaniem do canona w(mniejszej) górnej części.
DSCF4271.jpg
phacops
Posty: 305
Rejestracja: 30 sie 2013, o 23:14

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: phacops »

Jak wygląda odległość robocza w obiektywach serii CF/CFN x40?
W przypadku CFN Apo x40 to jest bardzo mała czy wcześniejsze serie CF plan apo/fluor są większe odległości? LWD są raczej o wiele droższe i nie mają takiej N.A.
kazub30
Posty: 192
Rejestracja: 23 paź 2015, o 09:29

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: kazub30 »

Witam czy wielkość matrycy w kompaktach przy okularach delty 20mm ma znaczenie?
phacops
Posty: 305
Rejestracja: 30 sie 2013, o 23:14

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: phacops »

Wielkość matrycy ma mniejsze znaczenie. Najważniejsze jest to jakiej wielkości masz obiektyw a aparacie tu premiowane są zwykle najmniejsze. Zrób próby sprawdź sam.
Radi
Posty: 43
Rejestracja: 10 lut 2018, o 15:22

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: Radi »

Czy szkiełko/filtr wskazane na zdjęciu da się jakoś wymienić na coś nowego/lepszego ?
Z wstępnych oględzin sposobu montażu wygląda mi na to że ten filtr jest zamocowany na stałe i nie obejdzie się bez uszkodzenia plastikowych "nitów" rozpłaszczonych na gorąco.
Wymieniłbym to, tylko czy jest jakiś sposób nieinwazyjny, i czy dostanę/kupię coś zastępczego co się sprawdzi ?
(mikroskop nie mój, przypadkowy z internetu :) )
Załączniki
biolar_edit.jpg
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: Boguslaw »

Jest gdzieś na Forum dyskusja o "wydłubywaniu" tego filtra.
Niestety nie działa mi dysk zewnętrzny z archiwum, więc nie pomogę :-(
Radi
Posty: 43
Rejestracja: 10 lut 2018, o 15:22

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: Radi »

Uporałem się już z wyjęciem tego filtru.
Operacja polegała na uciskaniu filtra dwoma palcami przy jego krawędziach z odpowiedniej strony tak by wypadło prosto na amortyzującą upadek szmatkę :)

Pozostaje jeszcze kwestia skąd zakupić takie filtry ??
Trochę informacji w tym zakresie zaczerpnąłem już w innym wątku i temacie, ale jakby ktoś miał jakieś info to chętnie "przygarnę" i tutaj :)
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: Boguslaw »

"Prosty sposób przerobienia mikroskopu zwykłego na odwrócony" Zdzisław Larski - Medycyna Weterynaryjna (1) ROK XXVII
zobacz_ten_plik.pdf
(336.39 KiB) Pobrany 67 razy
1 Zwykły na odwrócony DIY 1.jpg
1 Zwykły na odwrócony DIY 2.jpg
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości