Metale ciężkie synonimy

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
mekare
Posty: 1
Rejestracja: 9 cze 2012, o 12:48

Metale ciężkie synonimy

Post autor: mekare »

Jeśli umieściłam wątek w nieodpowiednim dziale to przepraszam.

Jedno z moich zagadnień do egzaminu mgr brzmi:

Pierwiastki ciężkie, metale ciężkie, pierwiastki śladowe, metale śladowe, pierwiastki toksyczne, metale toksyczne – synonimy? Jeżeli nie, wyjaśnij różnice.

Pytanie wg mnie dyskusyjne. Pozwolę sobie zamieścić to co do tej pory wymyśliłam i proszę mądrych ludzi o weryfikację

Termin pierwiastki śladowe nie jest ściśle zdefiniowany, ponieważ dotyczy on zarówno pierwiastków, których zawartość w skorupie ziemskiej jest mała (najczęściej poniżej 0,1%), jak i tych, które występują w śladowych ilościach także w środowisku biologicznym.
Pierwiastki śladowe nazywane są również: metale ciężkie, metale śladowe

Wiele pierwiastków śladowych uważa się za niezbędne dla organizmów żywych (roślin, zwierząt, ludzi) zatem nie są to pierwiastki toksyczne. Lecz w myśl zasady ekotoksykologii iż to dawka tworzy truciznę, pierwiastki śladowe w nadmiarze mogą być pierwiastkami toksycznymi dla organizmu jeśli ich stężenie będzie za duże. Znaczenie ma także rodzaj organizmu ponieważ pierwiastki w ilościach tolerowanych przez rośliny mogą stanowić stężenia szkodliwe dla człowieka i zwierząt. Zatem to czy pierwiastek jest toksyczny zależy od organizmu na jaki działa, dawki oraz od właściwości samego pierwiastka. Zatem pierwiastki ciężkie, metale ciężkie, pierwiastki śladowe, metale śladowe ↔ pierwiastki toksyczne, metale toksyczne to nie są synonimy

Nie wszystkie pierwiastki śladowe (czylilt0,1%) to metale śladowe. Gazy szlachetne (He, Ne, Ar, Kr, Xe występują w ilościach mniejszych niż 0,1% a nie są przecież metalami. Chyba żeby podejść z drugiej strony tzn. że pierwiastki określane terminami: metale śladowe i metale ciężkie nie muszą być metalami z chemicznego punktu widzenia. Wtedy możemy powiedzieć że pojęcia pierwiastki śladowe i metale śladowe to synonimy…

Pierwiastki ciężkie - Są to wszystkie pierwiastki o liczbie atomowej większej od 83, które raczej otrzymujemy sztucznie.

Z reguły za metale ciężkie uznaje się metale o gęstości większej niż 7g•cm3. Istnieje jednak wiele innych klasyfikacji, w których za podstawowe kryterium wyróżniające metale ciężkie uznano gęstość przekraczającą 6 a nawet 3,5g•cm3. Nowsze definicje podają, że masa atomowa metali ciężkich przekracza 23, zatem na miano „metali ciężkich” zasługują również niemetale z tablicy Mendelejewa (min. arsen, selen) oraz gazy szlachetne (min. krypton, ksenon)



*na podstawie Kabata-Pendias i Pendias 1993 „Biogeochemia pierwiastków śladowych”, oraz mojego kminienia na podstawie tej książki i logiki, której brak w tym pytaniu)
Admin
Posty: 149
Rejestracja: 19 mar 2015, o 18:25

Re: Metale ciężkie synonimy

Post autor: Admin »

Zdecydowano o zachowaniu tego wątku
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości