[Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Istotnie, podobno może buczeć i inne tam. A transformator elektroniczny do halogenów 12V plus ściemniacz polecony przez sprzedawcę, pasujący do transformatora?
Radi
Posty: 43
Rejestracja: 10 lut 2018, o 15:22

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Radi »

Brakuje mi jednego istotnego czynnika bym mógł coś więcej powiedzieć o regulowanym źródle zasilania, czyli jaki jest "ideał" źródła światła (żarówka żarowa, ledy, halogen itp.) jakie zmieści się w mikroskopie (Biolar) wraz z jego parametrami elektrycznymi - napięcie i moc.
Zakładam że źródła światła zasilane napięciem 230V odpadają ze względu na bezpieczeństwo pracy (choć można to zrobić względnie bezpiecznie) i optymalnie powinno ono mieścić się w granicy do 48V.
Radi
Posty: 43
Rejestracja: 10 lut 2018, o 15:22

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Radi »

Kilka postów wcześniej pisał ktoś że led 5W jest jak halogen 50W (o ile dobrze zapamiętałem)
Nie wiem czy czasem bardzo dobrym źródłem światła by było kilkanaście ledów zmieszanych z podstawowych 3 kolorów dla uzyskania światła koloru białego lub jakiejś mieszaniny kolorów, wydaje mi się że światło składające się z kilku długości fal powinno korzystnie wpłynąć na jakość obrazu. Być może w rezultacie można by otrzymać źródło światła energooszczędne przy zadowalającej mocy i jednocześnie dające wyraźne obrazy.
Być może też niektóre firmy stosują takie gotowe rozwiązania, ale tego nie wiem gdyż mam małe doświadczenie w tym co jest w obrocie na rynku optyki.
phacops
Posty: 305
Rejestracja: 30 sie 2013, o 23:14

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: phacops »

Musisz użyć 1 leda gdyż tu chodzi o punktowe oświetlenie.
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: LoginPiotrusia »

Radi pisze:
14 kwie 2019, o 13:03
Kilka postów wcześniej pisał ktoś że led 5W jest jak halogen 50W (o ile dobrze zapamiętałem)
Nie wiem czy czasem bardzo dobrym źródłem światła by było kilkanaście ledów zmieszanych z podstawowych 3 kolorów dla uzyskania światła koloru białego
Wówczas powinieneś zastosować za/przed LED-ami szło typu "oko muchy", następnie matówkę i kolektor skupiający. W ten sposób uzyskasz punktowe oświetlenie z wielu źródeł LED.
Jednak prawidłowe wyliczenie i wymierzenie tego jest decydujące.
Ja wymiękam.
A jeśli robić "na rympał" i bez obliczeń... to lepiej nie robić.
Radi
Posty: 43
Rejestracja: 10 lut 2018, o 15:22

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Radi »

Cenne informacje i na pewno wezmę je po uwagę przy jakiejkolwiek modyfikacji źródła światła.
Jestem w trakcie zakupu Biolara, mam już nr. przewozowy paczki ale nie mam pewności czy kurier już z nią jedzie gdyż tracking nie ruszył z miejsca a być może po prostu tylko nie zaktualizowali go na bieżąco.
Jak mikroskop będzie już na miejscu to obejrzę jaka jest obecna "żarówka" i ile jest miejsca na coś innego.

Szukam też okularu pomiarowego pzo k15x lub inny kompatybilny (może coś z Delty pasuje ?)
W rozsądnej cenie oczywiście gdyż na razie znalazłem ofertę dosyć "kosmiczną" i nie wiem czy się na nią zdecyduję. Inna Pani znowu ma tanio w cenie 100 zł. ale za żadne skarby nie chce wysłać, nawet gdy dorzuciłem jeszcze 50 zł. do jej ceny + osobno koszt za wysyłkę :)
W razie czego założę osobny temat w tej sprawie.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Ostatnio przerobiłem latarkę czołową za 30 zł na oświetlenie do mikroskopów lusterkowych. Oczywiście okazało się, że dioda led 10W z reklamy to zwyczajny kit, bo po podłączeniu do zasilacza laboratoryjnego wyszło, że ma tylko 3W. Postanowilem ją zostawić, bo na full powinna dawać ok. 600 lumenów, czyli jest odpowienikiem halogena 25 W. Wypróbowałem ją na biolamie, który niedawno kupiłem. Wyniki są, wg mnie, rewelacyjne. Sprężynowane 40x i 60x są jasne, kontrastowe i mają dobrą rozdzielczość. Kondensor OI-!4 do oświetlenia ukośnego pozwala osiągnąć rezultaty bliskie DIC. Ponieważ mam mikroskop od kilku dni, nie udało mi się jeszcze zrobić dobrych zdjęć bardziej "3D", ale pierwsze próby wskzują, że jest to możliwe.
Pierwsze zdjęcie przedstawia mikroskop z oświetlaczem w podstawie (w kondensorze jest matówka). Oświetlenie pozwala robić zdjęcia 40x - 60x z czasem krótszym od 1/250 s.
Pozostałe zdjęcia przedstawiają paramecium bursarię, paramecium caudatum, amebę arcellę podczas polowania i drugą arcelle opuszczająca zgnieciony domek (DF). Dwa ostatnie zdjęcia to stacki z 6-10 zdjęć. Obróbka zdjęć: combine ZP, gimp.
ok7.JPG
ok7.JPG (242.75 KiB) Przejrzano 1387 razy
ok1 — kopia.JPG
ok1 — kopia.JPG (61.79 KiB) Przejrzano 1387 razy
ok2 — kopia.JPG
ok2 — kopia.JPG (282.01 KiB) Przejrzano 1387 razy
ok3 — kopia.jpg
ok3 — kopia.jpg (183.78 KiB) Przejrzano 1387 razy
ok4 — kopia.jpg
Radi
Posty: 43
Rejestracja: 10 lut 2018, o 15:22

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Radi »

W końcu mikroskop (Biolar) ku mojej radości dotarł do mnie.
Nie wszystko jednak jest "cacy", poraziło mnie jak ktoś może być nieodpowiedzialny w pakowaniu paczek, folia stretch rozerwana tak że każdy może sobie zdjąć przyklejony do skrzynki kluczyk i bez problemu grzebać. Stolik krzyżowy luźno wrzucony do skrzyni tak że może sobie latać i obijać się o mikroskop i inne - dlatego też zapewne odkleiła się skala od stolika. Nie znalazłem w paczce czegoś o nazwie "kolorowe filtry dostarczane przez PZO". Matówka prawdopodobnie jest to matowa soczewka zamocowana do kondensora - jeśli jest to tym, to by się wtedy zgadzało z dostarczeniem. Z zrobionych zrzutów ekranu wszystko niezbicie wskazuje na podmianę wsuwanej tulei oświetlenia i podstawy mikroskopu. Główne ramię niewyosiowane względem podstawy (na zrzutach widać że jest wyosiowane). W nasadce dwuocznej lata coś luźno jakby jakaś sprężynka, nie wiem co to i muszę zajrzeć do środka. Wyczyszczenie i odkurzenie można uznać za typowe.
Wiele z wymienionych aspektów to szczegóły którym można jakoś niewielkim nakładem zaradzić, jedynie ten nieodpowiedzialny sposób pakowania przytłacza. Muszę jeszcze sprawdzić ogólnie stan optyki z jakimś gotowym preparatem testowym. Po za tym czeka mnie jeszcze tak czy siak zakup kilku dodatkowych akcesoriów, jak by ktoś miał coś ciekawego i w rozsądnej cenie do "Biolara pomiarowego" to można zapodać jakiś link czy info do tego przedmiotu wystawionego np. na allegro........ Czyli prawie dobrze... :)
Radi
Posty: 43
Rejestracja: 10 lut 2018, o 15:22

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Radi »

Przyszła mi do głowy dosyć absurdalna myśl, ale we współczesnym świecie całkiem możliwa, bynajmniej możliwa finansowo i technicznie.
Gdzieś na etapie kurierki siedzi wynajęty kunel który "dba" o uszkadzanie przesyłek z towarem używanym i zniechęcaniem określonej warstwy społecznej do ponownych zakupów z sprzętem tego typu. Celem takiego działania może być niszczenie niewygodnego rynku wtórnego i zwrócenie większej uwagi na nowy acz zawsze droższy sprzęt.
Gdyby i jeśli.....można by w takim razie postawić pytanie komu może zależeć na takich działaniach.

Gdzieś na tym świecie coś się rodzi, wykluwa i zawsze chce jeszcze więcej.....

Myślę że powyższe nie jest ciężkostrawne i można nawet podejść do tego z pewną dozą humoru :)
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

Jarud, całkiem, całkiem dobre efekty.
Wrzuciłbyś byś któreś z tych zdjęć o większej rozdzielczości przez jakiś hosting.
Czekamy także na foto "...Kondensor OI-!4 do oświetlenia ukośnego pozwala osiągnąć rezultaty bliskie DIC. Ponieważ mam mikroskop od kilku dni, nie udało mi się jeszcze zrobić dobrych zdjęć bardziej "3D", ale pierwsze próby wskzują, że jest to możliwe..."
Obiektywy to zwykłe achromaty LOMO ?

Radi, wielu z nas przeszło takie, a nawet dużo, dużo drastyczniejsze przesyłki, czasami po rozpakowaniu "szczęka opadała" i "łzy cisnęły się do oczu" z żalu i bezsilności :-(
Pomimo, że opisujemy jak ma wyglądać zapakowany sprzęt, to zdarzają się tragiczne paczki.
Właśnie dostałem korpus Biolara i pomimo prośby o poupychanie pomiętych gazet pomiędzy mikroskop a pudełko, było tam wsadzone kilka-kilkanaście luźnych, lekko pomiętych kartek A4, na szczęście sprzęt nie ucierpiał.

Radi, "Przyszła mi do głowy dosyć absurdalna myśl, ale we współczesnym świecie całkiem możliwa, bynajmniej możliwa finansowo i technicznie.
Gdzieś na etapie kurierki siedzi wynajęty kunel który "dba" o uszkadzanie przesyłek z towarem używanym i zniechęcaniem określonej warstwy społecznej do ponownych zakupów z sprzętem tego typu...
"
Nie no, aż tak to bym nie przypuszczał i nie podejrzewał :-D
Radi
Posty: 43
Rejestracja: 10 lut 2018, o 15:22

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Radi »

Boguslaw pisze:
19 kwie 2019, o 20:10
Właśnie dostałem korpus Biolara i pomimo prośby o poupychanie pomiętych gazet pomiędzy mikroskop a pudełko, było tam wsadzone kilka-kilkanaście luźnych, lekko pomiętych kartek A4, na szczęście sprzęt nie ucierpiał.
Myślałem że ktoś kto ma spore ilości sprzętu optycznego i jak by nie było często je wysyła, to podejdzie do kwestii pakowania wystarczająco profesjonalnie - jednak było inaczej, to trzeba jak dziecku tłumaczyć i być może nawet obrazić takim uprzedzeniem.
Tak jak mówisz myślałem o tym samym, można niewielkim wysiłkiem napchać do środka zgniecionych w "kule" gazet lub ulotek reklamowych (jest tego do oporu przecież i za darmo). Jak się nie ma odpowiedniej wielkości kartonu to można chociaż wyciąć z innego narożniki i porobić swego rodzaju wstawki wokół skrzynki (skrzynka też ma swoją wartość i nie tylko sentymentalną), też nie można żałować taśmy - zabezpiecza to i wydłuża czas rozpakowywania osobom niepożądanym. Jak ktoś nie chce ryzykować zaglądania do paczek przez osoby niepożądane to inwestuje się w taśmy nietypowe np. z logo firmy, wtedy robią one też za plombę.

Tak po za tym, zrobiłem już wstępne obserwacje kryształków dwutlenku krzemu na max powiększeniu 400x. By obejrzeć na większym powiększeniu to czekam jeszcze na olejek immersyjny.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

Radi pisze:
20 kwie 2019, o 06:07
Myślałem że ktoś kto ma spore ilości sprzętu optycznego i jak by nie było często je wysyła, to podejdzie do kwestii pakowania wystarczająco profesjonalnie - jednak było inaczej, to trzeba jak dziecku tłumaczyć i być może nawet obrazić takim uprzedzeniem.
Miałem daaawno temu pewien przypadek ze sprzedawcą Marianem z Lublina (o którym tu wcześniej rozmawialiśmy).
Kupiłem jakiś staroć-osprzęt mikroskopowy PZO z lat 50-60 ub.w. (coś typu MNR czyli urządzenie nieduże) w pięknym oryginalnym tekturowym pudełku z firmowym nadrukiem. Sprzedawca na tyle "przejął" się pakowaniem, że całe pudełko bezpośrednio dookoła okleił bardzo starannie szarą taśmą samoprzylepną. Gdy próbowałem odkleić taśmę, to "mało mi serce nie pękło", oryginalny druk oczywiście idealnie odchodził razem z taśmą :beczy:

Jeśli możesz, to podaj login "Twojego" sprzedawcy (Allegro, OLX), bo warto mieć to na uwadze przy ewentualnych przyszłościowych zakupach!
Radi
Posty: 43
Rejestracja: 10 lut 2018, o 15:22

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Radi »

Boguslaw pisze:
20 kwie 2019, o 07:14
Jeśli możesz, to podaj login "Twojego" sprzedawcy (Allegro, OLX), bo warto mieć to na uwadze przy ewentualnych przyszłościowych zakupach!
Sprzedawca ten ma swoją stronę internetową o nazwie "bitlab"

Kod: Zaznacz cały

bitlab.pl/mikroskoppzobiolar.html
"Mój" mikroskop dalej jest sprzedawany i dalej w akcesoriach dostarczane są kolorowe filtry których w mojej paczce ciągle jeszcze nie znalazłem.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości