[Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
helołtarshelołkejs
Posty: 25
Rejestracja: 20 kwie 2019, o 21:19

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: helołtarshelołkejs »

Spieszę z wyjaśnieniami

- do czego i komu bedzie potrzebny mikroskop?

-potrzebny dla mnie,zainteresowania wszelakie z których można wyszczególnić to czym się zajmuję zawodowo czyli rośliny i to co w koło nich np. fitopatologia.A tak poza tym to wszystko inne:życie w wodzie, wszelakie związki chemiczne i inne widzialne za pomocą mikroskopu świetlnego rzeczy.

- czy mikroskop będzie rozbudowywany o dodatkowe techniki obserwacyjne?
- myślę że jest to proces naturalny, każdy z ambicjami stara się rozwijać iść do przodu, więc na pewno będzie chęć przetestowania innych technik.

- czy jest brana pod uwagę możliwość dokumentacji fotograficznej/filmowej? Jesli tak to w jakim celu i w jakiej jakosci?

tak jest brana, w jakości satysfakcjonującej mnie, na razie oprócz kompaktu nie mam innego aparatu, ale dobrze by było mieć nasadkę trino od razu.


Podsumowując musi to być mikroskop z możliwością rozbudowy o nowe techniki obserwacji dlatego też rozważam różne opcje.Powiecie biolar ja odpowiem nie ma sprawy tylko trzeba się jednak trochę znać na tym by znaleźć coś dobrego a w moim przypadku będzie to pierwszy mikroskop
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

zainteresowania wszelakie, A tak poza tym to wszystko inne:życie w wodzie, wszelakie związki chemiczne i inne widzialne za pomocą mikroskopu świetlnego rzeczy.
Widze same ogolniki. Co jest do wszystkiego to jest do niczego.
każdy z ambicjami stara się rozwijać iść do przodu
Nie znam kazdego. Konkret. Wiesz jakie sa techniki obserwacyjne i do czego mozesz ich potrzebowac? I czy w ogole w tym co zamierzasz robic beda potrzebne?
w jakości satysfakcjonującej mnie
Konkret. Nie mam pojecia co Cie satysfkacjonuje.

Wiec podsumowujac - wiedz czego chcesz. Konkretnie. Potem planuj i kupuj (:
Radi
Posty: 43
Rejestracja: 10 lut 2018, o 15:22

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Radi »

Według mnie Biolar cały czas jest najlepszym wyborem dla każdego, chyba że ktoś szuka maksymalnego ograniczenia kosztów - to wtedy pozostaje mb30 i studar lub szukać coś nowego z Delty albo Bressera.
W przypadku kupna "używek" najlepiej dać sobie szansę sprowadzenia sprzętu osobiście (co jest siłą rzeczy mało możliwe) Używany sprzęt trzeba kupić i trafić w naprawdę dobrym stanie ( zauważyłem że prawie wszyscy sprzedawcy piszą "stan bardzo dobry") gdyż w przeciwnym wypadku może się okazać że trzeba kupić następny taki sam mikroskop na części i rozciągać koszty o kolejne wydatki.

Zauważyłem dwie wady w Biolarze:
1) Absurdalna cena żarówek, nawet 80 zł. z krótkim czasem żywotności ok. 100 godz.
2) Problem z wymianą kolorowych filtrów montowanych w podstawie
a) po za jednym przypadkiem w śmiesznej a może i już kolekcjonerskiej cenie 100 zł. to nie znalazłem nic co można by kupić zastępoczo,
b) są wklejone na stałe (bynajmniej u mnie) i trzeba je wymieniać z całą pokrywką która też jest wklejona na stałe.

Odnośnie zasilaczy laboratoryjnych do zasilania oświetlenia których temat był poruszony wcześniej to wbrew mojego niepolecania rozwiązanie takie może być całkiem dobre, kwestia dobrania liczby potrzebnych kanałów, odpowiedniego zapasu mocy i (bynajmniej w moim przypadku) przeróbki zasilania szumiącego wentylatora.
Można np. pomiędzy źródłem 12v a wentylatorem dać szeregowo kilka sztuk diod prostowniczych by wentylator chodził na ok. 5V i był cicho, z tym że by zasilacz się nie przegrzewał musi mieć odpowiedni zapas mocy i przy maksymalnym oświetleniu powinien pracować na pół "gwizdka" :)
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Według mnie Biolar cały czas jest najlepszym wyborem dla każdego
Niekoniecznie. Mysle ze w wyborze wlasnie najwazniejsze jest dokladne okreslenie czego sie potrzebuje. Naprawde nie wszyscy potrzebuja Biolara (:

Jest on najlepszym wyborem w sytuacji:
- interesuje nas cena ~1000 za mikroskop w wesji podstawowej
- pelne mozliwosci rozbudowy (w tym DIC, najczesciej poza zasiegiem w innych markach)
- niezla dostepnosc czesci

Jednoczesnie trudnosci jakie ze soba niesie:
- polowanie na czesci lub kompletny model w bardzo dobrym stanie
- trudnosci z dostaniem nasadki tri
Radi
Posty: 43
Rejestracja: 10 lut 2018, o 15:22

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Radi »

Biolar jest duży/masywny w porównaniu do innych mikroskopów, ma to swój urok narzędzia nie do zdarcia.
To tylko taka moja obiektywna sugestia i nie trzeba się nią kierować :)

Przed chwilą znalazłem rozwiązanie ze szkiełkiem/filtrem odnośnie punktu 2b
Radi pisze:
23 kwie 2019, o 05:59
2) Problem z wymianą kolorowych filtrów montowanych w podstawie
a) po za jednym przypadkiem w śmiesznej a może i już kolekcjonerskiej cenie 100 zł. to nie znalazłem nic co można by kupić zastępoczo,
b) są wklejone na stałe (bynajmniej u mnie) i trzeba je wymieniać z całą pokrywką która też jest wklejona na stałe.
Wyjąłem ten filtr, jest na wcisk, resztek kleju nie znalazłem.
Szukam takich filtrów transparentnych i kolorowych o średnicy 27,5 mm, grubość ok. 1/1,5 mm - ale jeszcze muszę zmierzyć. Może ktoś widział gdzieś do kupienia ?
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

Mam dużo "różnistych", ale kiedy znajdę i dogrzebię się się do nich, tego nie wie nikt :-(
Napisz przez PW forum do "login piotrusia" . Kiedyś sporo ich oferował, pojedyńczo i w zestawach.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Szkiełko kupisz u zegarmistrza za 10 zł. Dyskusje o oświetlaczach i cenie żarówek są bez sensu. Trzeba zrobić oświetlenie led. Wszystko jest na forum, wystarczy poszukać. Nie bardzo rozumiem po co ci kolorowe filtry, zamierzasz uprawiać fotografię czarno-białą? Wystarczy na początek filtr matowy.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

Jarud, chyba nie do końca bez sensu?
Jeżeli masz oświetlacz ledowy, halogenowy raczej tak.
Jednak trochę, a nawet znacznie "trochę", inaczej wygląda sprawa, gdy stosujemy standardowy oświetlacz lub dowolną lampę oświetlającą "do lusterka" (np. typ PZO LM 15 itd) działające w oparciu o zwykłe żarówki żarowe.
Przy stosowaniu filtrów niebieskich (osobiście mam ich kilka "odcieni") różnica w w oddawaniu naturalności barw oglądanych obiektów bywa naprawdę znaczna!
Nie każdemu to potrzebne, ale chodzi; i o fakt, ale i o praktyczne wykorzystanie w "poważniejszej" obserwacji i dokumentacji fotograficznej.
Radi
Posty: 43
Rejestracja: 10 lut 2018, o 15:22

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Radi »

Obecnie jest u mnie filtr "niebieskawy" i żarówka żarowa 6V/15W
Filtr niema zarysowań ale ma coś co wygląda trochę jak przysmażenie powierzchni plastiku lub lekkie zmatowienie powierzchni. Ostatecznie spróbuję to spolerować.

Z tego co się orientuję to powyższa konfiguracja do siebie pasuje i pewnie jeszcze jakiś czas pociągnie, ale że nie chcę w przyszłości kupować "oryginalnych" kosztownych żarówek to muszę trochę pokombinować z ledem, żarówką samochodową czy jeszcze czymś innym, i przydało by mi się przy okazji kilka różnych szkiełek/filtrów o różnych kolorach w tym transparentne.

Do zegarmistrzów zajadę, dzięki :)
W razie jak by nic nie mieli to będę się kontaktował z wskazanymi osobami z forum.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Bogusławie, podobnie jak ty mam słabość do starych mikroskopów. Kilka dni temu kupiłem starą meoptę z jednym tubusem, kopię zeissa z lat dwudziestych. Udało mi się zamienić stolik z łapkami na stary stolik zeissa z mechanizmem x-y i blokadą przesuwu pionowego, użyteczną, kiedy tubus jest odchylony od pionu.
Co do oświetlenia diodowego, to zamierzałem zamieścić post na ten temat po sprawdzeniu wszystkich elementów. Ponieważ jednak poruszyłeś ten temat.... Zdjęcia lomo robiłem z oświetlaczem zbudowanym z latarki czołowej. Z pomiarów wynika, że ma 3W, a nie dziesięć, jak to obiecywał sprzedawca. Odciąłem przewód zasilania, wyrwałem szczypcami przełącznik, wlutowałem nowe przewody i podłączyłem do zasilacza laboratoryjnego. Z charakterystyki diody 3W wynika, że może dawać ponad 600 lm, czyli tyle, ile mniej więcej halogen 25 W. W każdym razie pozwala to fotografować żywe pantofelki. Latarka kosztowała na all. ok. 30 zł, zasilacz 30V5A ok. 200 zł. Mam go od 3 lat. Jest to lepsze rozwiązanie od dimmerów, bo obsługuje wszystkie diody, np 10W, 13W, 19W. Na oświelacz można nałożyć starą przysłonę i ma się prawie oświetlenie Kohlera, jeżeli ktoś nie może bez tego żyć. Z moich lektur wynika, że oświetlenie niekoherentne, "rozproszone", jest lepsze, ale nie upieram się. Oświetlacz był przymocowany jednym zawiaskiem do obudowy. Po odcięciu zawiaska, przykleiłem go do duzej, żelaznej podkładki klejem "kropelka".
Obok tego oświetlacza są dwie tanie latarki, kupione na przecenie za 7 zł w biedronce. Ta duża dioda cob, podobno 3W, daje dziwne refleksy, które znikają po zastosowaniu matowego filtra, lub naklejeniu matowej taśmy tesa, do fotokopii. Kosztuje ok. 7 zł w sklepach papierniczych. Muszę wypróbować, jak to będzie działało z zasilaczem 4,5V i tanim faderem - to taki filtr fotograficzny o zmiennej gęstości, zbudowany z 2 filtrów polaryzacyjnych. Ta latarka na przegubie doskonale się nada do meopty, która odchyla się od pionu.
Na koniec latarka 10W do rowerów. Kosztowała ok 30 zł. W istocie ma pewno ok 3W i z powodu zabezpieczeń prądowych jest słabsza od pierwszego modelu. Rozwierciłem gwint łączący 2 części uchwytu rowerowego i część gumową nakręciłem na gwint małego statywu za 10 zł. Na razie wszystko się trzyma. Zamierzam zastąpić akumulatorek li-ion prostownikiem 3,7 V. Kupiłem coś takiego na all. za 10 zł. Latarka ma 3 poziomy jasności, więc możę obejdzie się bez dodatkowego ściemniacza. Tego rodzaju rozwiązanie powinno zastąpić lampy typu LM-15, jeżeli chce się zostawić lusterko. Latarka ma zoom pozwalający ogniskować światło. Można też przykleić przysłonę.
Dzięki diodom można zmodernizować wszystkie mikroskopy lusterkowe, często lepiej zbudowane niż te z lat 80. W dodatku nie trzeba dłubać w mikroskopie, ponieważ oświetlacz stanowi odrębny element. W chińskich są diody max. 3W, w dodatku nie świecące pełną mocą. Czekam, aż przepali mi się dioda w 1 modelu, wtedy wlutuję led 5W o mocy do 750 lm. Widziałem taką latarkę 10W, ale producent gwarantował 810 lm. Różnica nie jest wielka, a kosztowała 100 zł.
Tego rodzaju rozwiązania można nawet zastosować - mniej lub bardziej tymczasowo - zwłaszcza jeżeli na wyposażeniu ma się lusterko.
Żeby było jasne: nie mam żadnego wykształcenia technicznego. Moja wiedza ogranicza się do tego, że prąd stały ma + i - , a prąd zmienny nie.
Podaję ceny, żeby można było ocenić koszt inwestycji.
PS. Przepraszam za jakość zdjęć, zrobiłem je pośpiesznie na ławce w ogródku do tego tekstu.
IMG_5205ok.JPG
IMG_5212ok.JPG
helołtarshelołkejs
Posty: 25
Rejestracja: 20 kwie 2019, o 21:19

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: helołtarshelołkejs »

planapo pisze:
23 kwie 2019, o 05:11
Wiec podsumowujac - wiedz czego chcesz. Konkretnie. Potem planuj i kupuj (:
Nie prowadzę swojego laboratorium więc nie mam w 100% sprecyzowanych wymagań i jednocześnie nie jestem wstanie się określić.Pytasz o techniki obserwacji,będę chciał wszystkie prócz fluorescencji bo z tego forum się dowiedziałem że najbardziej kosztowna i trudna jest to technika ale niekoniecznie wszystkie na raz bo nie mogę przeznaczyć tyle forsy jednorazowo na swoje nowe hobby.Na pewno na początek oprócz jasnego pola interesujące będzie ciemne pole, z forum dowiedziałem się że można tą technikę osiągnąć samemu bez większych kosztów, polaryzacja raczej w czasie późniejszym.

Pytasz o z zdjęcia/filmy na pewno nie będą mnie satysfakcjonowały w rozdzielczości 1,3 czy 2 mpx więc naturalnym jest że w wyższych rozdzielczościach z tym że nie zamierzam kupować specjalnie do tego nowego apartu, będę próbował zwykłym kompaktem jeśli już.

Obecnie szukam biolara w dobrym stanie za rozsądna cenę ale zerkam też w kierunku np. takim

Kod: Zaznacz cały

olx.pl/oferta/mikroskop-carl-zeiss-jena-CID751-IDxVDTl.html
na forum chyba mało osób ma mikroskopy zeissa bo nie widziałem zbyt wielu opinii.

Patrze też na delty jest jedna genetic pro ale z tego co widze nie da się tam dokupić oświetlenia typu kohler a z forum wiem że to podstawa więc raczej skłaniał bym się w kierunku modelu evolution 100.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Na olx ktoś wystawił wczoraj studar lab 1 za 700 zł. Właściciel od dłuższego czasu usiłuje go sprzedać, ale nikt nie chce kupić studara za tę cenę. Ja bym go kupił, bo to zupełnie inna konstrukcja, podobna do biolara, ale z nowoczesnym oświetleniem halogenowym 20W (to pudełko z tyłu). Jedyna różnica to stały stolik i niewymienny rewolwer na 4 obiektywy. Kondensor można centrować, a więc można zainstalować kontrast fazowy, a żarówki halogenowe kupowałem kiedyś za kilka zł. Pewno teraz są trochę droższe, ale łatwo dostępne, bo to typowe oświetlenie w nowszych mikroskopach. Natężenie światła można regulować tym potencjometrem z przodu. Pasuje do niego wszystko, co wyprodukowały PZO. Oczywiście można ustawić Kohlera. Ponoć istnieje nawet oświetlacz 100W specjalnie do tego modelu, ale mało kto go widział. Bardzo dobry mikroskop dla początkujących. Brakuje do szczęścia 20x , ale to koszt kilkudziesięciu zł. Dobudowałem do niego z kartonu kominek z szybką i robiłem zdjęcia tanim chińskim fleszem slave uruchamianym fleszem kompaktu montowanego na okularze. Całkiem nieźle wychodziło, nie było żadnych odbłysków.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

helołtarshelołkejs Dzieki za doprecyzowanie. Czyli Biolar. Stare Zeissy Jena? Jak dla mnie nie bardzo - na naszym rynku zbyt wielu czesci do rozbudowy nie dostaniesz.

Z Delty - Evolution 100 - da sie go rozbudowywac o czesci PZO. Evo 100 jest duzo wygodniejszy w obsludze niz Biolar i wszystko z jego epoki. Genetic Pro to raczej na poczatek. Evolution 300 - odpada - optyka na nieskonczonosc.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości