[Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
helołtarshelołkejs
Posty: 25
Rejestracja: 20 kwie 2019, o 21:19

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: helołtarshelołkejs »

Kod: Zaznacz cały

olx.pl/oferta/mikroskop-pzo-CID767-IDzzuti.html
z ciekawości pytałem, facet nic nie wie, zasilaczy nie ma,stan optyki zagadka także zakup w ciemno jak kogoś interesuje.Za mniejsze pieniądze bym kupił ale nie było zgody sprzedającego.Dam sobie jeszcze trochę czasu na zakup, najwyżej kupie delte.
helołtarshelołkejs
Posty: 25
Rejestracja: 20 kwie 2019, o 21:19

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: helołtarshelołkejs »

jeszcze zapytam planapo co sądzisz nt. motica? stoi wyżej niż delta w hierarchii? na eb znalazłem taką ofertę

Kod: Zaznacz cały

ebay.pl/itm/MOTIC-BA300-Microscope-EXCELLENT-CONDITION/302807827152
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Ten model to praktycznie to samo co Delta Evo 300. Odradzam z racji optyki na nieskonczonosc i minimalncyh mozliwosci rozbudowy o inne niz dedykowane czesci. Chyba ze chcesz przecierac szlaki w materii przerobek i hybrydowej rozbudowy...
helołtarshelołkejs
Posty: 25
Rejestracja: 20 kwie 2019, o 21:19

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: helołtarshelołkejs »

jeszcze wrócę do twojego postu nt. kompatybilności pzo z deltą.Czy to oznacza że do takiego evo 100 pasują obiektywy, okulary, kondensory itd.? i będzie to wszystko dobrze współgrało?
Radi
Posty: 43
Rejestracja: 10 lut 2018, o 15:22

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Radi »

Niby okulary i obiektywy pasują od evo 100 do PZO
Mnie zastanawia jedna rzecz, mianowicie okulary delta evo 100 mają około 20 mm pole widzenia a PZO ok. 11 mm, czy to może oznaczać że przez okular od evo 100 będzie w biolarze widać pryzmaty w głowicy okularowej ??
Z ciekawości zamówiłem sobie jeden tańszy okular z delty evo 100 i pewnie jutro będę mógł przekonać się na własnej "sierści" jak to pasuje :)
Postaram się opisać rezultat, jak mnie nikt nie uprzedzi :)
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Czy to oznacza że do takiego evo 100 pasują obiektywy, okulary, kondensory itd.? i będzie to wszystko dobrze współgrało?
Okulary i obiektywy - wszystkie z gwintem RMS fizycznie pasuja. Kondensor - moze wymagac minimalnej przerobki - lekkiego stoczenia srednicy o iule pamietam. Bedzie wspolgralo - z czasem wchodza detale co do jakosci obrazu, nie wglebiajac sie w szczegoly optyczne - "mieszanie" roznych marek moze miec konsekwencje w obrazie. W zasadzie niedostrzegalne golym okiem, bardziej widac na zdjeciach, jesli zalezy komus na super jakosci.

Mozna kupić sobie Delte Evo 100 i wsadzic do niej achromaty PZO zamiast chinskich. Roznica bedzie bardzo minimalna na korzysc PZO. Co do obiektywow plan to - o ile naprawde nie skupiamy sie na zdjeciach czy filmach - mozna pracowac na chinczykach. Z markowych w zasadzie wylacznie Nikony CF/CFN - bo one nie potrzebuja dedykowanej optyki kompensacyjnej typu okulary/okular pojekcyjny.

Poza wymienionym tu przypadkiem kupowanie innych obiektywow niz fabryczne w wiekszosci przypadkow uwazam za nieoplacalne. Godny uwagi jest moze przypadek obiektywu 100X do ciemnego pola - tu mozna go dostac znacznie taniej niz fabryczny.
Radi
Posty: 43
Rejestracja: 10 lut 2018, o 15:22

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Radi »

planapo pisze:
28 kwie 2019, o 19:09
Mozna kupić sobie Delte Evo 100 i wsadzic do niej achromaty PZO zamiast chinskich. Roznica bedzie bardzo minimalna na korzysc PZO.
Czasem masz na myśli porównanie achromatów obu marek ale w pełni sprawnych technicznie ?

Czasem nie będzie to tak, że ciężko będzie dostać stare achromaty pzo w stanie świeżym ?

Coś mi to tak wygląda że na rynku wtórnym części optyczne pzo są już w stanie zapyziałym (bynajmniej starsze partie produkcyjne) tzn. wielokrotnie przecierane/czyszczone soczewki z mikrorysami niewidocznymi na pierwszy rzut oka lub z osadami pochodzącymi z dyfuzji sąsiadujących materiałów, co może oznaczać nawet naloty wewnątrz zamkniętych szczelnie układów optycznych, a to z kolei może pociągać za sobą zdobywanie specjalnych narzędzi do demontażu i montażu. Czytałem też, że soczewki mogą mieć na sobie cienkie warstwy antyodblaskowe które z biegiem lat i po wielokrotnych czyszczeniach mogą zanikać.
Karol__
Posty: 179
Rejestracja: 9 sty 2019, o 22:49

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Karol__ »

Radi pisze:
28 kwie 2019, o 20:54
planapo pisze:
28 kwie 2019, o 19:09
Mozna kupić sobie Delte Evo 100 i wsadzic do niej achromaty PZO zamiast chinskich. Roznica bedzie bardzo minimalna na korzysc PZO.
Czasem masz na myśli porównanie achromatów obu marek ale w pełni sprawnych technicznie ?
Tak.
Radi pisze:
28 kwie 2019, o 20:54
planapo pisze:
28 kwie 2019, o 19:09
Mozna kupić sobie Delte Evo 100 i wsadzic do niej achromaty PZO zamiast chinskich. Roznica bedzie bardzo minimalna na korzysc PZO.
Czasem nie będzie to tak, że ciężko będzie dostać stare achromaty pzo w stanie świeżym ?
Musiałbyś sprecyzować „stan świeży” ale achromaty w dobrym stanie bardzo łatwo dostać na wszystkich portalach aukcyjnych.

Radi pisze:
28 kwie 2019, o 20:54
Coś mi to tak wygląda że na rynku wtórnym części optyczne pzo są już w stanie zapyziałym (bynajmniej starsze partie produkcyjne) tzn. wielokrotnie przecierane/czyszczone soczewki z mikrorysami niewidocznymi na pierwszy rzut oka lub z osadami pochodzącymi z dyfuzji sąsiadujących materiałów, co może oznaczać nawet naloty wewnątrz zamkniętych szczelnie układów optycznych, a to z kolei może pociągać za sobą zdobywanie specjalnych narzędzi do demontażu i montażu. Czytałem też, że soczewki mogą mieć na sobie cienkie warstwy antyodblaskowe które z biegiem lat i po wielokrotnych czyszczeniach mogą zanikać.
po tylu latach użytkowania niektóre obiektywy są bardziej zużyte a niektóre mniej, ale zdecydowana większość po oczyszczeniu nie ma żadnych optycznych wad, wpływających znacząco na jakość obrazu. Oczywiście, że to nie są CFN’y ale to nie ta cena ani klasa obiektywów. Jeśli chodzi o tanie obiektywy to nie wydaje mi się żebyś dostał w Polsce lepsze niż achromaty z rynku wtórnego.
phacops
Posty: 305
Rejestracja: 30 sie 2013, o 23:14

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: phacops »

planapo pisze:
28 kwie 2019, o 19:09
Jeśli chodzi o tanie obiektywy to nie wydaje mi się żebyś dostał w Polsce lepsze niż achromaty z rynku wtórnego.
Lepsze z jednej strony jak i tańsze z drugiej.
Radi
Posty: 43
Rejestracja: 10 lut 2018, o 15:22

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Radi »

Przekonam się dziś naocznie (okular pzo vs okular delta, choć ciężko będzie porównać ze względu na różnice powiększeń). Też pewnie co niektórzy przechodzili przez takie nad bagażowe wydatki, tylko po to by się przekonać :)

Obecnie coś najbardziej mnie trapi "ziarno" refleksu oka odbijające się w okularze i nie mam pomysłu jak się tego pozbyć ??, albo szukać okularu który ma warstwę antyodblaskową, albo jakieś specjalne okulary na oczy sobie założyć ??
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Bylo na forum duuuzo tematow o testowaniu i porownywaniu optyki. Zabawa ktora kosztuje sporo czasu i pieniedzy. Wniosek po latach: upgrade w tej samej klasie, np. achromat na markowy achromat, kompletnie mija sie z celem. Optyka plan starcza do pokrycia 95% potrzeb uzytkowników. Plan fluor czy plan apo - albo dla fotografow, ktorym zalezy na jakosci, albo do powazniejszych zabaw naukowych.
Obecnie coś najbardziej mnie trapi "ziarno" refleksu oka odbijające się w okularze i nie mam pomysłu jak się tego pozbyć
obracasz po kolei wszelkimi elementami optycznymi ktore sa "po drodze" od zrodla swiatla do okularu. jak sie bedzie paproch poruszal razem z kreconym elementem to voila :)
Radi
Posty: 43
Rejestracja: 10 lut 2018, o 15:22

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Radi »

Okular delty już do mnie dotarł i zrobiłem pierwszy mały test. Jego opis na stronie sklepu delta optical wygląda tak: "Okular mikroskopowy P16x (Genetic Pro/Evolution 100/BioLight/Biostage II)"

W porównaniu brały udział dwa okulary PZO: okular pomiarowy K15x i szeroko polowy 10SK oraz powyższy Delty.
Jako preparat/próbkę zastosowałem szkiełko mikrometryczne 0,01 mm.
Źródło światła - latarka czołowa
Obiektyw - PZO 40x

Wnioski dotyczące P16x:
Pasuje technicznie w tubus okularowy Biolara,
Pole widzenia raczej to samo lub nie zauważyłem różnic,
Powiększenie zbliżone do K15x,
Jest najczystszym okularem z pośród tych trzech (okular 10SK czyściłem ale być może słabo się starałem a do K15x nie wiem jak się dostać do środka od strony oka)
Czytelność/ostrość próbki w postaci podziałki mikrometrycznej raczej to samo (choć można by było jeszcze się przyjrzeć czy w całym polu widzenia),
Pochłanianie światła podobne do 10SK (K15x jest nieco ciemniejszy),
Koszt 69zł,
Brak logo firmy (niektóre firmy nie podpisują się pod towarem z którego nie są zadowolone, ale różnie z tym bywa, za to jest symbol)

Z podsumowaniem się powstrzymam :)
helołtarshelołkejs
Posty: 25
Rejestracja: 20 kwie 2019, o 21:19

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: helołtarshelołkejs »

Radi fajny test dla ludzi którzy się wahają z zakupem lub mają wątpliwości.Rób więcej

W tym tygodniu próbowałem się dowiedzieć coś nt. mikroskopów delty u źródła jednak trafiłem na jakoś mało wylewnego pracownika.Chciałem informacji nt. rzeczywistej mocy oświetlenia na co dostałem odpowiedź że zwykle takich informacji się nie udziela(chodziło mi o strumień świetlny) do tego nie wyegzekwowałem odpowiedzi na pytanie czy mikroskopy z halogenem będą dostępne.Po moim pytaniu zniknęły całkowicie ze sklepu.Ciekawe co to oznacza?delta się zwija i wyprzedają to co mają?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości