Elektroujemność tlenowców a typ związku

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
tomaszp
Posty: 109
Rejestracja: 19 maja 2013, o 15:09

Elektroujemność tlenowców a typ związku

Post autor: tomaszp »

Cześć!

Nie znalazłem podobnego tematu wcześniej, stąd proszę Was o pomoc.
Ostatnio sprawdzałem elektroujemności pierwiastków z grupy tlenowców, oraz ich połączenia z atomem tlenu.
O ile w przypadku wody (różnica E wynosi 1,2) sprawa jest oczywista - wiązanie spolaryzowane. Podobnie jak w siarkowodorze i selenowodorze, mam problem z tellurowodorem oraz polonowodorem. W ich przypadku atom wodoru ma większą elektroujemność niż tellur i polon. Czy powinniśmy w takim razie mówić o wodorku telluru i polonu, a nie tellurowodorze i polonowodorze?

Czy tłumaczy to też wpływ na temperaturę wrzenia tych dwóch związków? W przypadku wody przejście od wody do siarkowodoru temperatura wrzenia ze 100 stopni Celsjusza spada do -59,55 stopni. To rozumiem jako wiązania wodorowe pomiędzy cząsteczkami wody. Siarkowodór i selenowodór mają jeszcze wytłumaczalną dla mnie temperaturę wrzenia, lecz w przypadku telluro i polonowodoru temperatura wrzenia rośnie. Czy można to tłumaczyć na gruncie elektroujemności?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość