[Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Matox
Posty: 11
Rejestracja: 25 cze 2019, o 12:09

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Matox »

Witam,
od dłuższego czasu jestem mocno zafascynowany mikroświatem i to dzięki temu zacząłem się zastanawiać nad kupnem mikroskopu (właśnie skończyłem 1 klasę liceum). Pieniądze oszczędzam już od około 2 lat i aktualnie mam niecałe 2000 zł. Moje chęci względem kupna mikroskopu zaczęły się już jakiś czas temu, ale nabrały pędu w momencie, kiedy zdecydowałem się na start w olimpiadzie biologicznej (nie nastawiam się na jakiś sukces w 2 klasie liceum, ale chcę mieć jakąś wizję tego konkursu, żeby w 3 klasie przy większym zasobie wiedzy mieć jakieś realne szanse).

Mikroskop chcę kupić nie tylko ze względu na tą olimpiadę i moje ogromne zainteresowania, ale też jestem świadomy, że taki sprzęt na pewno mógłby mi pomóc na studiach (a mam zamiar wybrać się na biotechnologię, jeszcze nie wiem na jaki uniwersytet, ale myślałem nad UJ). Najpierw oscylowałem w granicach 500-700 zł, ale z czasem widzę, że za taką cenę nie kupię dobrego mikroskopu (a chcę tu zaznaczyć, że wolałbym nowy mikroskop, gdyż już nie raz przy kupowaniu jakichś używanych rzeczy natrafiałem na liczne usterki, o których nie miałem pojęcia). To właśnie dlatego zacząłem szukać czegoś lepszego i tak trafiłem na Delta Optical Genetic Pro Bino (USB + akumulator). Bardzo mi zależy na wspomnianym akumulatorze i kamerze, dzięki której mógłbym uwieczniać moje obserwacje. Zastanawiałem się również nad wersją Trino (również z akumulatorem), ale nie mam zielonego pojęcia jak miałbym podłączać kamerę mikroskopową (która jak wiadomo jest bardzo droga), czy choćby zwykły aparat fotograficzny. I tu właśnie chciałbym poprosić o pomoc przy wyborze mikroskopu (inne propozycje niż podane przeze mnie wyżej są mile widzane, lecz osobiście wolałbym któryś z tej dwójki, a już zwłaszcza jakiś z Delta Optical).
Karol__
Posty: 179
Rejestracja: 9 sty 2019, o 22:49

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Karol__ »

Przejrzyj poprzednią stronę tego tematu. Omówiliśmy dokładnie to samo.
Matox pisze:
25 cze 2019, o 12:45
Zastanawiałem się również nad wersją Trino (również z akumulatorem), ale nie mam zielonego pojęcia jak miałbym podłączać kamerę mikroskopową (która jak wiadomo jest bardzo droga), czy choćby zwykły aparat fotograficzny.
Kamerę mikroskopową podłączasz w trino tak samo jak w bino, wsuwając ją do jednego z torów głowicy.
Gipsar
Posty: 6
Rejestracja: 23 cze 2019, o 20:30

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Gipsar »

Syn już sam się uaktywnił na forum więc ja dziękuję za pomoc i rady :)
Matox
Posty: 11
Rejestracja: 25 cze 2019, o 12:09

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Matox »

Polecacie zakup Delta Optical Genetic Pro Trino z akumulatorem? Czy mam mieć jakieś obawy względem tego mikroskopu? Jakie są jego wady i zalety (mile widziane będą wypowiedzi osób, które posiadają lub posiadały ten sprzęt). Mam zamiar jeszcze do niego dokupić obiektyw achromatyczny 60x, a w przyszłości jakąś kamerę.
Karol__
Posty: 179
Rejestracja: 9 sty 2019, o 22:49

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Karol__ »

Matox czy przejrzałeś ten wątek? Znajdziesz tu naprawdę wiele informacji dotyczących tego mikroskopu. Nawet na poprzedniej stronie twój tata opisał twoją sytuację i wiele osób znających się na mikroskopii odpowiedziało na twoje pytania. Przejrzyj forum, poczytaj co napisali moi koledzy i wtedy zadaj jakieś konkretniejsze pytania, jeśli je masz, chętnie pomożemy. Ale przerabianie drugi raz dokładnie tego samego tematu trochę mija się z celem.
Gipsar
Posty: 6
Rejestracja: 23 cze 2019, o 20:30

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Gipsar »

Dziękuję raz jeszcze za wszystkie rady i komentarze.
Przeczytałem sobie
poranik Kupujesz mikroskop nowy albo używany? Lektura obowiązkowa.
Niestety nie ja będę korzystał wiec niewiele to mi dało, ale jestem zdania że lepiej więcej wiedzieć niż mniej przed pojęciem decyzji o zakupie.
Stanęło na tym że chyba kupimy Delta Optical Genetic Pro Trino z akumulatorem. Kamera w przyszłości
Mam pytanie - czy polecacie miejsce gdzie dokonać zakupu. Zaufany punkt?
Nie wiem jak w przypadku mikroskopów wygląda sprawa z serwisem lub naprawami.
Zdarzają się awarie, usterki? Mam nadzieję ze w tym przypadku nie jest tak jak ze sprzętem RTV i AGD. Kończy się gwarancja i zaraz coś się psuje.
Karol__
Posty: 179
Rejestracja: 9 sty 2019, o 22:49

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Karol__ »

Gipsar pisze:
28 cze 2019, o 19:11
Mam pytanie - czy polecacie miejsce gdzie dokonać zakupu. Zaufany punkt?
Delta ma swoje stacjonarne sklepu, na ich stronie są adresy. Wydaje mi się, że o ile nie zna się osobiście sprzedawcy to miejsce jest raczej bez znaczenia.

Gipsar pisze:
28 cze 2019, o 19:11
Nie wiem jak w przypadku mikroskopów wygląda sprawa z serwisem lub naprawami.
Zdarzają się awarie, usterki?
Oczywiście, że się zdarzają, jak w każdym innym sprzęcie. Trzeba dopytać u nich sklepie jak to wygląda ale z tego co wiem to serwisują swoje modele.
Karol__
Posty: 179
Rejestracja: 9 sty 2019, o 22:49

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Karol__ »

Gipsar
Wiem, że chcieliście nowy sprzęt ale może warto się nad tym zastanowić.
olx 534615896
Chyba dokładnie ten mikroskop, którego szukacie. Wygląda na zupełnie nieużywany dodatkowo ma kamerkę.
Nowy kosztuje 1600 zł, tej kamerki nie mogę znaleźć ale pewnie 400-500 zł. Zaoszczędzilibyście 1000 zł czyli połowę.
Gipsar
Posty: 6
Rejestracja: 23 cze 2019, o 20:30

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Gipsar »

Dziękuje za info ale syn chce na razie bez kamery.
Wynegocjowałem cenę w sklepie w Warszawie na 1530 za nowy z akumulatorem.
Prawdopodobnie w sobotę jedziemy na zakupy.
loki266
Posty: 8
Rejestracja: 4 lip 2019, o 02:16

Doradztwo w zakupie mikroskopu.

Post autor: loki266 »

Witam koleżanki i kolegów. Jest to mój pierwszy post na forum jak i pierwszy w tematyce mikroskopii. Wiem że temat ten był wałkowany po różnych forach tysiące razy, nie mniej proszę o poradę. Tak więc noszę się z zamiarem zakupu sprzętu. Chodzi mi o sprzęt który będę używał typowo hobbystycznie. Poczytałem troszkę o mikroskopach, ich właściwościach oraz o technikach stosowanych w obserwacjach i im dalej się zagłębiam w tematykę tym bardziej staje się skołowany. Może krótko, zwięźle i na temat. Budżet jakim dysponuję to przedział 400- 600 złotych. Nie chcę typowego chińskiego badziewia, bardziej by mi chodziło o zakup używanego w przyzwoitym stanie sprzętu który sprawi mi frajdę. Wiem że cenione są klasyki z PRL-u pod szyldem PZO, ale może ktoś mi doradzi jak i uświadomi w doborze innej marki. Tak więc podaje moje typy i moje spostrzeżenia.

8244701390- Oświetlenie chyba archaiczne jak na obecne czasy.
8048454234-Ten chyba nie kompletny.
7677370655-Wygląda jakby nie jedno przeszedł.
8252762394-Wysyłka z Białorusi, raczej odpada ale dodaję do oceny.
8270914444-Wygląda ciekawie.
Troszkę poza moim budżetem, ale może by się dało coś wynegocjować.
8240923423
8243219315
8258414595
8043891596-Raczej poza zasięgiem mojego budżetu,ale dodaję do oceny.

Tymczasem na tyle. Proszę o opinie ceny w stosunku do klasy sprzętu oraz stanu zachowania.
Pozdrawiam K.
Karol__
Posty: 179
Rejestracja: 9 sty 2019, o 22:49

Re: Prośba o pomoc i doradztwo w zakupie mikroskopu.

Post autor: Karol__ »

Ja bym doradzałbym PZO. Mamy parę podobnych marek: PZO, Carl Zeiss Jena, Lomo itd. I nie uważam, żeby PZO było lepsze niż inne, jednak z racji tego, że było produkowane w Polsce, jest znacznie większa dostępność części w przyzwoitych cenach. Tej samej jakości części np. CZJ potrafią kosztować pare razy więcej, a jedyny argument jaki sprzedawcy potrafią podać to, że to "niemieckie" części (: W tym przedziale cenowym doradzałbym PZO MB30, świetny mikroskop. Tu niestety będziemy oscylować wokół górnej granicy twojej ceny tj. 600 zł. Jednak powinieneś za to dostać mikroskop kompletny, z zestawem obiektywów, z własnym oświetleniem etc.

A oto moja krótka ocena twoich propozycji:
8244701390 - Po pierwsze lusterko, po drugie monokular. Dodatkowo w opisie jest: "Nota prawna: Strony niniejszej umowy wyłączają rękojmię za wady fizyczne. Kupujący zrzeka się prawa do rękojmi, nie będzie podnosił żadnych roszczeń do istniejących i ujawnionych w czasie eksploatacji wad fizycznych. Strony niniejszej umowy wyłączają odpowiedzialność kontraktową lub odszkodowawczą Sprzedającego."
Co jest dość zabawne, bo wydaje mi się, że taki dodatek nie ma żadnej mocy prawnej. A jedynie pokazuje, że jak sprzedawca wyśle CI zepsuty sprzęt to nie będzie chciał przyjąć zwrotu do którego masz pełne prawo kupując przez internet.
8048454234 - Brakuje mu lusterka
7677370655 - zgadzam się
8252762394 - Lusterko, monokular.
8270914444 - wrócę do tego
8240923423 - wrócę do tego
8243219315 - To zupełnie inny typ mikroskopu. To mikroskop stereoskopowy. Fajny do oglądania małych trójwymiarowych obiektów: biżuteria, minerały etc, ponieważ daje widok "3D". Do oglądania biologicznych preparatów na szkiełkach się nie nadaje.
8258414595 - Fajna oferta. Jednak wydaje mi się, że nasadka dwutorowa (Umożliwia patrzenie na preparat dwoma oczami, monokular - jednym okiem) jest bardzo ważna, szczególnie przy takiej kwocie. Daje znacznie większy komfort pracy z mikroskopem.
8043891596 - wrócę do tego

Ja preferuje mikroskopy z własnym, gotowym oświetleniem i później je ewentualnie modyfikować. Nasz kolega z forum jarud woli (tak mi się wydaje) brać mikroskopy lusterkowe i dorabiać do nich oświetlenie niewielkim kosztem, opisywał cały proces na forum. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, dobrze jakbyś określił swoje preferencje, wolisz mieć gotowy zestaw czy samemu kombinować.

Na początku wspomniałem, że w ciemno proponowałbym mb30, i przy tym zostaje. W twoich linkach są trzy takie mikroskopy. Są to aukcje:
#1 8240923423 #2 8043891596 oraz #3
Numer dwa bym odradzał, niby ma oświetlenie które wygląda na LEDowe, jednak zazwyczaj te oświetlenia spotykane na allegro są niewiele warte. Dodatkowo cena jest za wysoka (moim zdaniem). Odrazu zwrócę uwagę, żeby nie kusić się na aukcje bo mają fajne dodatki:
"Akcesoria:

- szkiełka podstawowe

- szkiełka nakrywkowe

- pipeta

- sól fizjologiczna"

Te rzeczy są warte pare zł, więc warto się kierować samym mikroskopem.
Oferty #1 oraz #3 są dość podobne. Sam mikroskop lepiej wygląda w #3, dodatkowo ma zapasowe żarówki, i skrzynkę jeśli Ci na niej zależy. Jednak jego wadą jest to, że nie ma zasilacza. To przynajmniej 50 zł które musisz sobie doliczyć. A dodam, że ostatnio trudno o zasilacze, sam przeglądam codziennie allegro i olx i ciężko coś dostać. Więc podsumowując: Jeśli chcesz mieć odrazu cały, działający mikroskop to bierz #1, to przekracza twój budżet o 50 zł ale pewnie uda się to utargować. Jeśli nie boisz się szukania zasilacza, bierz #3.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

To co napisał Karol, nic dodać, nic ująć
loki266
Posty: 8
Rejestracja: 4 lip 2019, o 02:16

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: loki266 »

Dziękuję za szybką i rzeczową odpowiedź na mój post. Nawet nie zwróciłem uwagi na fakt że ten za 600 złotych nie ma zasilacza. Być może zasugerowałem się opisem w aukcji że jest w stanie zbliżonym do fabrycznego, czyli kompletny. W zasadzie tez mi on najbardziej przypadł do gustu, nie mniej nie chciałbym kupować sprzętu nie do końca gotowego do pracy. Zasilacza mogę szukać równie dobrze dzień, tydzień jak i pół roku. Poza tym wiem doskonale jakimi prawami rządzi się rynek gdy brakuje na nim konkretnego towaru, a nie chcę aby jego brak lub sporadyczne przypadki pojawienia się w sprzedaży wymusiły na mnie jakieś dodatkowe koszty. Z drugiej strony w zestawie są dodatkowe żarówki jak i zestaw dedykowanych okularów do niego, a w przypadku gdybym chciał takie rzeczy dokupić to też nie kosztuje "pięć złotych" z wysyłką. Martwią mnie też przebarwienia przy łączeniach korpusu. Ja wiem że ten egzemplarz jest tylko rok młodszy ode mnie i jak by nie patrzeć nie ma co się doszukiwać ideału, ale czy takie przebarwienia, zabrudzenia czy też jak je zwał wżery, mogą być skutkiem przechowywania sprzętu w nie odpowiednich warunkach? Zajmuję się troszkę amatorsko fotografią i wiem do czego mogą doprowadzić nie odpowiednie warunki przechowywania zwłaszcza dla elementów optycznych. Napisałem do człowieka jak wygląda sprawa z zasilaniem, zobaczymy co odpisze. Zasadniczo nie mam aż tak pilnej potrzeby aby zakupić sprzęt na "wczoraj" nie mniej chodzi mi o takiego Volkswagena wśród mikroskopów w sytuacji ewentualnej odsprzedaży. Generalnie poza Allegro i OLX nie wiem za bardzo jak się poruszać w temacie zakupu takiego sprzętu na rynku wtórnym, może są jeszcze inne sposoby typu komis, giełda gdzie będzie większe pole do popisu. Każda sugestia będzie mile widziana. Sprzedawca właśnie odpisał.Pozwolę sobie zacytować.
"Witam. Kabel od podświetlenia ma wąską wtyczkę przystosowaną do zasilacza/napięcia 12V. Można podać napięcie w dowolny sposób, ucinając ją i dolutowując inną, lub bezpośrednio przez nią podać napięcie 12V z dowolnego zasilacza/transformatora."
Czy tak banalne rozwiązanie problemu dedykowanego zasilacza zda egzamin i nie wpłynie negatywnie na sam sprzęt?
Pozdrawiam K.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość