Problem z obiektywami 40x i 60x Delta Optical Genetic Pro Trino

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Matox
Posty: 11
Rejestracja: 25 cze 2019, o 12:09

Problem z obiektywami 40x i 60x Delta Optical Genetic Pro Trino

Post autor: Matox »

Witam,
Kilka dni temu zakupiłem mikroskop Delta Optical Genetic Pro Trino (nowy, nie używany), który to jest moim pierwszym mikroskopem. W szkole kilka razy miałem styczność z mikroskopami (zaznaczę że aktualnie idę do 2 klasy liceum). Tego typu sprzet mnie zaciekawil i od jakiegoś czasu bardzo się starałem (oszczedzalem pieniądze, cy też czytałem różnorodne fora), żeby takowy mieć u siebie w domu. Po skręceniu mikroskopu zacząłem przygotowywać wszystko żeby móc coś pod nim zobaczyć. Padło na przekrój łodygi bluszczu. Pod obiektywami 4x i 10x (nie wiem czy to ma jakieś znaczenie ale okular ma powiększenie 10x) wszystko jest ok i widzę to czego oczekiwałem, natomiast problem pojawia się gdy zmieniam na obiektywy 40x lub 60x (ten dokupilem żeby nie być "uzależnionym" od 100x, co wiąże się z użyciem olejku immersyjnego). Nie zmieniając położenia preparatu względem osi x i y zmieniam obiektyw z 10x na 40x, kręcę śrubą makro i mikro, ale nic nie widzę. Jedyne co mogę zaobserwować to zamglony, przyciemniony obraz niczego. Tak samo jest w przypadku 60x, gdzie równiez nie widzę nic (dodam, że podczas zmiany na obiektywy 40x i 60x poziom oświetlenia, który widzę w okularach jest mniejszy, mimo że nie zmieniam poziomu jasności).

Podsumowując, jestem w pewnym stopniu zawiedziony, ale czuję że gdzieś tutaj musi być moja wina i nie mam zamiaru się poddawać - chce znaleźć odpowiedź na zadane wyżej pytanie. Zatem, wie ktoś co moze być powodem tego "zjawiska"?
phacops
Posty: 305
Rejestracja: 30 sie 2013, o 23:14

Re: Problem z obiektywami 40x i 60x Delta Optical Genetic Pro Trino

Post autor: phacops »

Właśnie taki jest urok silnych powiększeń. Spada jasność jak i rozdzielczość. Naucz się obsługiwać kondensor. Jak widzę czytałeś o sprzęcie ale nic o tym jak się go obsługuje. Musisz to nadrobić.
Karol__
Posty: 179
Rejestracja: 9 sty 2019, o 22:49

Re: Problem z obiektywami 40x i 60x Delta Optical Genetic Pro Trino

Post autor: Karol__ »

Nie wiem czy to tylko kwestia kondensora. Jasność spada, ponieważ obiektywy o większym powiększeniu "pochłaniają" więcej światła, jednak ostrość powinien uzyskać i bez zabawy z Kohlerem etc.

Wstaw zdjęcie obiektywów. Dodatkowo czujesz, że im mniejszą odległość preparatu od obiektywu ustawiasz tym obraz jest ostrzejszy jednak brakuje już przesuwu stolika? Jeśli tak to spróbuj ustawić minimalną odległość śrubą makro, a potem dosuń jeszcze za pomocą śruby mikro. W ten sposób w wielu mikroskopach można uzyskać odpowiednią odległość roboczą, bo śrubą mikro możesz przesunąć preparat nawet jak makro jest już zblokowana.
Matox
Posty: 11
Rejestracja: 25 cze 2019, o 12:09

Re: Problem z obiektywami 40x i 60x Delta Optical Genetic Pro Trino

Post autor: Matox »

Oba obiektywy są achromatyczne.

Jeżeli chodzi o przesuwanie stolika, to w pewnym sensie jest tak, że wydaje mi się że zaraz zobaczę preparat, ale już nie mogę wyżej go podnieść, bo obiektyw dotknie preparatu. Jeszcze poczytam o obsłudze obiektywów o większych powiększeniach i jeżeli coś by mi się udało zaradzić na ten problem to napisze jeszcze post, ale i tak bardzo bym prosił o różne uwagi co do poprawnego przygotowania mikroskopu, bo jak wiadomo, nie wszystko można znaleźć na internecie, a zwykle uwagi ludzkie są zawsze "w cenie".

I jeszcze mam takie pytanie - czy jakbym już mógł korzystać z obiektywu 60x, to czy zobaczę pod nim jakieś organella komórkowe poza chloroplastami? Jeżeli bym potrzebował jakichś dodatkowych rzeczy do innej formy mikroskopowania, to jakich konkretnie?
Załączniki
IMG_20190708_225254.jpg
IMG_20190708_225221.jpg
IMG_20190708_225246.jpg
IMG_20190708_225208.jpg
IMG_20190708_225154.jpg
Matox
Posty: 11
Rejestracja: 25 cze 2019, o 12:09

Re: Problem z obiektywami 40x i 60x Delta Optical Genetic Pro Trino

Post autor: Matox »

Już wszystko ogarnięte. Musiałem tylko bardzo zbliżyć obiektyw do preparatu i wszystko widać! Dzięki bardzo za wszelką udzieloną pomoc.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości