Lekarski staż podyplomowy w innym województwie

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
Blade7
Posty: 61
Rejestracja: 17 wrz 2012, o 07:52

Lekarski staż podyplomowy w innym województwie

Post autor: Blade7 »

Cześć!

Chciałbym zapytać osoby zorientowane, bądź które na własnej skórze miały z tym do czynienia, jak wygląda kwestia odbywania stażu na terenie innej izby lekarskiej niż ta, do której przydzielają na podstawie miejsca stałego zameldowania.
Skończyłem właśnie 5 rok, studiuję w Krakowie i jestem zameldowany na stałe w małopolsce, staż jednak chciałbym odbyć w Warszawie lub okolicach.

Z tego co udało mi się dowiedzieć, aby odbyć staż na terenie innej izby lekarskiej trzeba się w niej wcześniej zapisać. Jednak w takiej sytuacji jest się przydzielanym do szpitali dopiero po osobach, które mają zameldowanie w mazowieckim, więc zapewne dostaje się te najmniej pożądane miejsca.

Stąd zastanawiam się nad wcześniejszym zameldowaniem w Warszawie. Moja dziewczyna od tego września będzie wynajmowała tam mieszkanie. Wpadłem zatem na pomysł, aby dopisać się do umowy i zameldować tam na stałe. W ten sposób rekrutując się za rok na staż powinienem móc wybierać miejsce stażu na równi z ludźmi z mazowieckiego, jako że będę miał już roczne zameldowanie w Warszawie (bo chyba wymagane jest roczne z tego co kojarzę).

Czy coś takiego ma prawo zadziałać? Jeśli tak, to zastanawiam się czy ktokolwiek w ogóle to jakoś sprawdza przy rekrutacji na staż, bo sytuacja, w której studiowałem w Krakowie a jednocześnie byłem zameldowany w ciągu 6 roku w Warszawie może wydać się podejrzana.

Pozdrawiam i będę bardzo wdzięczny za każdą informację ;)
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Lekarski staż podyplomowy w innym województwie

Post autor: Giardia Lamblia »

Każda OIL ma swoje własne zasady, jednym wystarczy samo potwierdzenie zameldowania, inne mają np. zameldowanie przez ileśtam miesiecy wstecz, jeszcze inne w ogóle nie wymagają meldunku. Musisz się dowiedzieć w konkretnej OIL. Jeżeli spełnisz ten warunek, to już nie szukaj drugiego dna, bo go nie będzie.

Zresztą to jest jakaś absurdalna, przestarzała zasada, co do której są solidne podstawy, żeby ją kiedyś podważyć i zaskarżyć. Staż podyplomowy jest finansowany ze środków publicznych, odbywamy go w publicznych szpitalach i dzielenie lekarzy na "lepszych" i "gorszych" ze względu na miejsce pochodzenia śmierdzi mocno. Może komuś się kiedyś zachce zrobić z tym porządek :D
Awatar użytkownika
Blade7
Posty: 61
Rejestracja: 17 wrz 2012, o 07:52

Re: Lekarski staż podyplomowy w innym województwie

Post autor: Blade7 »

Przejrzałem kilka stron izb lekarskich, zajrzałem do kilku artykułów na ten temat i nigdzie nie jest napisane o minimalnym czasie stałego zameldowania, to że wymagany jest rok zasłyszałem kiedyś na studiach i przez dłuższy czas myślałem że tak jest, ale chyba wygląda na to, że to bujda.

Czyli w takim razie czy po skończeniu studiów wystarczy przepisać się do innej izby lekarskiej, wynająć mieszkanie na terenie izby, zameldować się w nim na pobyt stały i już będę traktowany przy przydzielaniu miejsc na równi z osobami tam mieszkającymi?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Lekarski staż podyplomowy w innym województwie

Post autor: Giardia Lamblia »

Trochę inna kolejność - przy składaniu papierów o PWZ i staż jednocześnie składasz zaświadczenie o miejscu stałego/czasowego zameldowania. Czyli niestety najpierw mieszkanie, meldunek, a potem do OIL. Dlatego to takie upierdliwie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości