Regulacja poziomych luzów stolika w Biolarze

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Karol__
Posty: 179
Rejestracja: 9 sty 2019, o 22:49

Re: Regulacja poziomych luzów stolika w Biolarze

Post autor: Karol__ »

aagaciak pisze:
17 lut 2013, o 20:34
1) usunięcie stolika za pomocą poluzowania mimośrodów kluczem dostarczanym wraz z mikroskopem
Wie ktoś może gdzie taki klucz zdobyć?
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Regulacja poziomych luzów stolika w Biolarze

Post autor: Boguslaw »

"Kluczyk tool serwis key dla mikroskop PZO Biolar"
Numer oferty: 7756152495 allegro
Można też innymi ustrojstwami -)
Załączniki
1.jpg
Karol__
Posty: 179
Rejestracja: 9 sty 2019, o 22:49

Re: Regulacja poziomych luzów stolika w Biolarze

Post autor: Karol__ »

dzięki szukałem pod klucz PZO i nie było, ktoś lubi zdrobnienia (:
psychofuck
Posty: 50
Rejestracja: 9 sty 2016, o 16:03

Re: Regulacja poziomych luzów stolika w Biolarze

Post autor: psychofuck »

Proszę mi powiedzieć jakich smarów używacie do mikroskopu?
dario777
Posty: 7
Rejestracja: 26 sty 2020, o 18:27

Re: Regulacja poziomych luzów stolika w Biolarze

Post autor: dario777 »

Dodam, bo może komuś się przyda, że u mnie irytujący luz w osi Y stolika, był spowodowany złą pozycją zębatki przesuwu, tego srebrnego grzebyka przy śrubie przesuwu stolika (przyczyną mogło być chyba uderzenie w śrubę przesuwu). Po rozłączeniu śruby i zębatki poprzez wyjęcie grzebyka, zauważyłem że luz zniknął, więc uznałem że powstawał właśnie na styku dwóch zębatek. Jednak samo mocniejsze ponowne dokręcanie go, nie dawało rezultatu. Dopiero ręcznie go pozycjonując, głównie dociskając ząbki w dół (w kierunku stolika) zauważyłem, że luz zanikał, więc dopiero tak dociśnięty element dokręciłem. Luz zniknął.
eukariont
Posty: 40
Rejestracja: 18 gru 2019, o 06:32

Re: Regulacja poziomych luzów stolika w Biolarze

Post autor: eukariont »

Super, że udało się Tobie usunąć luz w osi Y, bo jest bardzo irytujący. Też chciałybym to zrobić u siebie tylko z Twojego opisu nie bardzo wiem co konkretnie trzeba zrobić (rozkręcałem stolik więc nie to jest problemem; po prostu nie wiem do końca o czym dokładnie piszesz :) ). Mam prośbę: proszę, opisz to bardziej "łopatologicznie" :).
dario777
Posty: 7
Rejestracja: 26 sty 2020, o 18:27

Re: Regulacja poziomych luzów stolika w Biolarze

Post autor: dario777 »

Kolejność czynności, które dały rezultat w moim przypadku :
Zdjąłem stolik.
Odkęciłem zębatkę przesuwu (srebrny grzebyk na fotce) i wyjąłem ją (zdjęcie z kołeczków wymaga trochę pomanipulowania nią, bo jest wkleszczona w zębatkę śruby).
Zauważyłem, że teraz poruszając elementami stolika (ręcznie, bo śruba teraz nie działa), luz nie jest już wyczuwalny, więc uznałem że powstawał na styku dwóch zębatek. Jeżeli u Ciebie luz jest wyczuwalny nadal, to problem jest gdzie indziej.
Wsunąłem zębatkę przesuwu z powrotem na miejsce w kołeczki pozycjonujące, bez przykręcania.
Luz jest.
Ręcznie manipuluję grzebykiem (nie ściągając go z kołeczków pozycjonujących) na różne strony sprawdzając czy w jakimś ustawieniu luzy znikają.
Przy silniejszym dociskaniu części ząbkowanej "w dół" zauważam że luz znika.
Przykręcam śruby z jednoczesnym dociskaniem części ząbkowanej w dół, żeby ustabilizować element w takiej właśnie pozycji. Wszystko skręcone, luzu nie ma.

Jak tak sobie patrzę na to zdjęcie, to wydaje się to dziwne, bo same kołeczki pozycjonujące + śrubki powinny chyba w sposób stały i poprawny trzymać ten "grzebyk" we właściwej konfiguracji. No ale tak nie było, a minimalna różnica zaowocowała luzem.
Załączniki
sk2.jpg
eukariont
Posty: 40
Rejestracja: 18 gru 2019, o 06:32

Re: Regulacja poziomych luzów stolika w Biolarze

Post autor: eukariont »

Faktycznie pomogło. Dzięki.
Trochę to dziwne :/ bo te kołeczki jednoznacznie ustalają położenie zębatki. Podejrzewam, że przyczyną może być to, że z powodu bardzo mocnego dopasowania rozmiarów kołeczków do średnic otworów, przy dokręcaniu śrub zębatka może w kołeczkach "zakleszczyć się" nie będąc całkowicie dociśnięta do stolika. Poruszanie zębatki wraz z jej dociskaniem przed dokręceniem śrub może spowodować, że uda się całkowicie ją docisnąć to powierzchni stolika. To taka moja teoria :).
Dzięki za podpowiedź :)!
VanDes
Posty: 2
Rejestracja: 19 gru 2021, o 13:32

Re: Regulacja poziomych luzów stolika w Biolarze

Post autor: VanDes »

Cześć.
Czy ktoś wie jak rozebrać śrubę posuwu x/y?
U mnie gdy kręcę większym pokrętłem kręci się również to mniejsze.
Odkręciłem śrubę, która jest w tulei, ale nic więcej nie chce się dalej rozebrać.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości