[Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

A co właściwie kupiłeś? Ten "gadżet 8379574769" niczego nie otwiera. Co do fotografii, to najłatwiej kupić tani kompakt na olx - ja używałem canon a 590 is 8 Mpix za 60 zł i "Adapter uniwersalny dla aparatów cyfrowych kompaktowych do digiscopingu i astrofotografii " w teleskopach.pl za 85 zł (ten mniejszy), a dopiero potem dopasowywać swój aparat, co może trochę potrwać. Otrzymujesz zdjęcia niezłej jakości i pełną klatkę. O ile się orientuję, tylko kompakty z małą matrycą i zoomem 3-4x są tak łatwe w montażu. Johny M gdzieś tam opisał montaż aparatu po zdjęciu glowicy. Warto rzucić okiem na jego rozwiązanie. Canon ma jeszcze tę zaletę, że można go podłączyć do telewizora, co ułatwia nastawianie ostrości.
Awatar użytkownika
Idzia12
Posty: 7
Rejestracja: 14 lis 2019, o 21:49

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Idzia12 »

Jestem pszczelarzem, chciała bym kupić mikroskop do robienia rozcierów jelit pszczół. Dobrze jest, już przed inwazją nossemozy, lub innych patogenów wiedzieć że coś się zaczyna. Szybciej zareagować ziołami niż stracić roje. Wirusy, grzyby,też mnie interesują.
Postanowiłam sobie kupić mikroskop. W tej kwestii doświadczenia nie posiadam oprócz wiedzy, że w pszczelarstwie jest to przydatne. Proszę o pomoc.
Znalazłam na Allegro coś takiego 8208504762, 7643401340 i 7744171829 ale tylko co do marki Zeiss wiem że coś znaczy. Poradźcie co do tego rodzaju badań było by najlepsze, z dołączonym osprzętem. Jeśli wybrany jest za mało rozbudowany, to co bym musiała dokupić. Jeśli moje wybory są do luftu, to może sami coś doradzicie z mikroskopów i osprzętu do nich. Ważne jest by później można się było też pobawić fotografią. Tak hobbystycznie.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Ten chinski Nikon moze byc. Zeiss to potezna maszyna... Jak chcesz bakterie i grzyby to obiektyw 100x sie przyda.

Fotografia - zalezy w jakiej jakosci, tak czy tak podstawowy da rade.

Szukaj tez uzywanych chinczykow ze sredniej polki - Delta optical itp. Np cos pokroju genetic pro bino, chyba ze trafisz evolution 100. Jesli mozesz poczekac to wytrzymaj do okolo polowy stycnzia i pozniej - bedzie wysyp nietrafionych prezentow i okazja zeby kupic cos w zasadzie nowego w dobrej cenie :)
phacops
Posty: 305
Rejestracja: 30 sie 2013, o 23:14

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: phacops »

Aż dziwne iż nie proponujesz Biolara. Na naszym podwórku w granicach do 1500zł idzie dostać sprzęt PZO będący o klasę lepszy od chińczyków czy zachodnich modeli. Jest jeszcze jedna zaleta PZO...możliwość naprawy.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

MIKROSKOP od arcymedia, nie znam. Przypuszczam, że typowy chińczyk o bardziej europejskiej i zachęcającej nazwie?

Nikon SE Type 102 Mikroskop biologiczny akcesoria! - chyba coś jak nasze obecne chińskie PZO

Mikroskop badawczy Carl Zeiss Model NU Universal - choć "starawy" to super sprzęt (przez długi czas "chorowałem" na niego). Niezawodny, obiektywy dobre, kondensor pankratyczny no i port foto!!!
Jak Cię stać, to targuj i bierz (ja bym bym tak zrobił), ale najpierw obejrzałbym/sprawdził go naocznie.

Też mnie dziwi, że planapo nie polecił Biolara ;-) Za 900-1000 kupujemy standardowy dobry zestaw, nasadka trino to minimum 1500 zł (i weź ją "upoluj") - wychodzi podobnie jak z Carl Zeiss Model NU Universal.
Tylko, że...
Jeśli przyjdzie potrzeba rozbudowy o inne techniki (ciemne pole, kontrast fazowy itp. - nie myślę o budżetowych zamiennikach) to przy PZO "przełkniesz" koszty, przy Zeiss "wytnie Cię z butów".
Czy będzie taka potrzeba??? Ty nie wiesz, my nie wiemy ;-)
phacops
Posty: 305
Rejestracja: 30 sie 2013, o 23:14

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: phacops »

Boguslaw pisze:
15 lis 2019, o 17:30
Też mnie dziwi, że planapo nie polecił Biolara ;-) Za 900-1000 kupujemy standardowy dobry zestaw, nasadka trino to minimum 1500 zł (i weź ją "upoluj")
Akurat już to było przerabiane prze zemnie. Nie potrzeba oryginalnego trino PZO. Jeśli nie używasz obiektywów mniejszych niż x4 to można spokojnie uzywać każdego innego zamiennika. Choćby rosyjskiego tri od polama. Wystarczy tylko przetoczyć pierścień. Sam biolar też może być bardzo mocno rozbudowany.

Jeśli chcesz mieć podstawowy zestaw na zasadzie kupić gotowe i tak ma zostać to rozważ Studara, MB30. do nich możesz kiedyś kupić kolumnę foto za ok 300-400zł nie trzeba brać głowicy tri. Biolara w zasadzie też tylko czy wykorzystasz jego możliwości?

Jeśli zaś rozważasz, iż może w przyszłości zechcesz rozbudować sprzęt o nowe techniki. Nawet wymienisz optykę na lepszą to bierz biolara. Modernizacji takiego sprzętu można wykonać czasem bardzo tanio, uzyskując w ten sposób efekt za który w firmowym sprzęcie był by bardzo kosztowny. Wymaga to jednak trochę siedzenia w temacie.
Awatar użytkownika
Idzia12
Posty: 7
Rejestracja: 14 lis 2019, o 21:49

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Idzia12 »

Dziękuję. Czas jeszcze mam, do przyszłego sezonu. Tak naprawdę, to że pooglądam nic mi nie da, :oops: bo się nie znam. Na co powinnam zwracać uwagę, przy oględzinach?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Biolara polecam jesli ma sie czas na polowanie na kompletny model (: Poza tym do opisanych zastosowan tej klasy sprzet nie jest potrzebny. Ponadto - nie kazdy ma ochote sztukowac nasadki, przetaczac elementy czy dorabiac piescienie - po prostu chce kupic i zabrac sie do pracy z mikroskopem (:

Sredniej klasy chinczyk czy PZO Studar spelni 95% zapotrzebowan. MB30 też, choc ja go nie polecam ze wzgledu na przestarzala konstrukcje i miejsza wygode obslugi.

W przypadku opisanych potrzeb uwazam ze wazniejsza jest wygoda obslugi niz mega jakosc czy opcje rozbudowy, ktorej i tak sie nie wykorzysta.
Awatar użytkownika
Idzia12
Posty: 7
Rejestracja: 14 lis 2019, o 21:49

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Idzia12 »

PLANAPO teraz są takie biolary, jak ktoś jeszcze mnie czyta proszę także o komentarz.
allegro 8034403135, 8560274583, 8734786075
Bardzo proszę o małą lekcję. Powiedzmy że mamy hipotetycznie z nich wybrać, a wiemy że będę miała pod obserwacją bakterie, wirusy i grzyby. Chciała bym zrozumieć, co mi będzie potrzebne do tych badań i co musiała bym dokupić w przypadku zakupu 1, 2, i 3 modelu, by móc funkcjonować. Czy osprzęt który tam jest pokryje moje zapotrzebowania. ? Poza tym zdaję sobie sprawę, że każdy z modeli ma swoje wady, są rzeczy które się wyrabiają niszczą, nabierają luzów itp. Na co należy patrzeć w przypadku biolara. Jakie ma słabe punkty.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

Każdy z tych trzech się nada.
1. Najładniejszy, ale tylko 1 para zwykłych okularów i 4 obiektywy (choć rewolwer na 5) brak przydatnego obiektywu 20x, oświetlenie diodowe (rzecz gustu, przyzwyczajenia i nie tylko...)
2. Wizualnie nieciekawy, zwłaszcza stolik (te przetarcia pod łapkami źle rokują, chyba, że już wyregulowane), 1 para okularów SK (ten z lewej dziwnie wygląda, ale może to przekłamanie zdjęcia)
3.Wizualnie też nie za ciekawy, brak jednej listwy z podziałką na stoliku!!!, 3 pary okularów (te 12,5xO bardzo dobre), plus za skrzynkę bo ja lubię - choć planapo uważa, ze zbędna ;-)

Ponieważ to dla pszczelarki, czyli w dobre ręce, to się ew. przemogę i coś przyszykuję za 1100zł (miałem trochę pszczelarstwa w szkole średniej, więc sentyment)
Mam ze 3 Biolary, ale szkoda mi czasu na czyszczenie, smarowanie i szykowanie na sprzedaż :-D
Jednak parę dni temu dostałem w ramach rozliczenia mikroskopowo-fotograficznego prawie piękny wizualnie i perfekcyjny mechanicznie egzemplarz :-) jednak przejrzeć i przesmarować go, przynajmniej wypada ;-)
W zestawie byłoby: obiektywy set z 5 szt, okulary do wyboru (2-3 komplety), do koloru, kondensor dowolny, zasilacz dowolny, oświetlacz raczej żarowy choć mam chyba na zbyciu diodowy lub halogenowy - nie pamiętam i...
na osłodę muszle oczne.
Jak Cię zainteresuje, to proszę na priv.

Mam i coś z PZO MB 30 za ok. 650 zł w konfiguracjach jw. - osobiście bardzo je lubię, ale planapo nie darzy ich sympatią :-D

Studara M mam tylko jednego, więc siłą rzeczy pozostaje u mnie w kolekcji.

Na koniec żart, może sama coś wybierzesz z poniższego zdjęcia, zacząłem w ubiegłym tygodniu robić porządki, bo już nie wiem co i gdzie mam (a to na razie 3/4 "złomostwa")
Załączniki
20191202_011115.jpg
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Ladnie tego tam masz :D
brak przydatnego obiektywu 20x
Jesli celem obserwacji sa bakterie i grzyby to spokojnie mozna sie obejsc bez 20x, za to z czasem warto zaplowac na 60x - duze powiekszenie bez koniecznosci, jednak uciazliwej, imersji :)
osobiście bardzo je lubię, ale planapo nie darzy ich sympatią
to nie kwestia sympatii (: Mikroskop sluzy - najczesciej - do pracy, a nie do tego zeby swoim komfortem obslugi przywolywal minione epoki (: Jesli ktos kupuje w celach kolekcjonerskich - to jak najbardziej, mozge polecic z sympatia :)
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

O tak, 60x to bardzo dobry pomysł :-)
Mam kilka "sześćdziesiątek", ale z tego co kojarzę, to raczej wszystkie "krótkie" (nie licząc "długich" które sam używam) - sprawdzę.
Awatar użytkownika
Idzia12
Posty: 7
Rejestracja: 14 lis 2019, o 21:49

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Idzia12 »

Boguslaw kolejność podana przeze mnie była nie bez powodu taka. Też myślałam, że ten pierwszy może być najlepszy z tej trójki. Mam jednak czas tak do marca i bardzo chętnie przyjrzę się temu co masz do zaoferowania. Proszę przygotuj i wyślij zdjęcia na prywatną pocztę z cenami i opisem. Tak jak byś miał dla siebie zmontować coś najlepszego. Wiesz o co mi chodzi. :)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości