Przeprowadzanie i projektowanie badań biologicznych

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Sandiiixx
Posty: 11
Rejestracja: 19 mar 2019, o 10:34

Przeprowadzanie i projektowanie badań biologicznych

Post autor: Sandiiixx »

Witajcie mam po weekendzie kartkówke z projektowania badań biologicznych. Chodzi o ustalenie problemu badawczego, hipotezy itp wydaje mi się ze to umiem ale zależy mi bardzo na dobrej ocenie i chciałabym żebyście sprawdzili czy stawiam dobre hipotezy, wnioski, problemy badawcze itp. I w razie gdybym zrobiła bładnie poprawili mnie.
ZADANIE 1.
CHRZASZCZ fasolowy żeruje na stronach roślin Bo bogatych. Powoduje powstawanie blizn na stronki i obnizenie jakości nasion. Przeprowadzono doświadczenie sprawdzające czy sztywne włoski wustępując na powierzchni stronków soi powstrzymują chrzA szczęśliwego przed zjedzeniem owoców tej rośliny. Chrzaszcx e wraz ze stratami roślin o różnej gęstości wloskow zostały umieszczone w szczelnie zamkniętych woreczka wykonanych z gazy.
Podział stronki ze wzgledu na rodzaj owłosienia:
A) stronki silnie owłosione -10 wloskow na 1mm
B) -||- lekko owłosione -2 włoski na 1mm2
C) -||- nieowlosione-brak wloskow
Stronki silnie owłosione, wielkość uszkodzeń stronków 10
Stronki lekko owłosione, -||- 25
Str. Nieowłosione, wielkość uszkodzeń stronków 40.
A) sformułuj wnosek wynikający z doświadczenia


Rozwiązanie:
A) im mniejsię owłosienie stronków tym chrzaszcx e powiduja większe ich zniszczenie. Lub im mniejsze owlosienie stronków Tm więlkości ich uszkodzeń jest większa. ( myślę nad jedną albo nad drugą nie wiem czy pierwsza jest dobrze dlatego napisałam dwie)
B)



ZAD2.
Do doświadczenia przygotowano trzy próbówki zawierające:
Próbowka 1- kleik z mąki ziemniaczanej
-||-2 - miąższ z jablka
3- miąższ z owoców banana
Do kazdej z nich dodano kilka kropel płynu lugola. Wiedząc że roztwór ten barwi się na granatowo w obecności płynu lugola wykonaj polecenia:
A) sformułuj problem badawczy
B) -||- hipotezę która można potwierdzić tym doświadczeniem
Wskaz próbówke która stanowi próbę kontrolna w tym doświadczeniu i podaj jej znaczenie w doświadczeniu.
ROZWIĄZANIE :
A) problem badawczy : w której próbówcelem z wyjątkiem próbówki 1 występuje skrobia
B) skrobia znajdują się w próbówke 1 i 2
C) Próbowka 1 ponieważ ta Próbowka napewno zawiera skrobie i zabarwi sie na kolor granatowy.

Bardzo proszę o pomoc i przeanalizowanie czy robie to w poprawny sposób z góry bardzo dziękuję.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość