oświetlenie led

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

oświetlenie led

Post autor: jarud »

Ostatnie testy doprowadziły mnie do dziwnych wniosków. Oświetlacz zrobiony z taniej 3W lampy czołowej, z którego wycisnąłem 4W, umieszczony pod kondensorem biolara, dał tyle światła, co oświetlacz z led 10 W, którym zastąpiłem stary oświetlacz żarowy. Co prawda led cree 10 W chyba kończy swój żywot, bo przy prądzie 3A ma napięcie 5V zamiast 3V, ale poza tym wszystko się zgadza. Z moich obserwacji wynika, że fabryczny układ oświetleniowy powoduje straty rzędu 2 = 2,5x w porównaniu z oświetleniem bezpośrednim umieszczonym pod kondensorem. Można to wytłumaczyć dużą odległością żarówki od kondensora i obecnością wielu elementów optycznych - soczewek, filtrów UV i podczerwieni osłabiających oświetlenie. Szczególnie widoczne może to się okazać w przypadku zewnętrznego oświetlacza halogenowego 100 W do biolara. Ciekaw jestem, ile z tych nominalnych 2500 lumenów dociera do kondensora - 1000 lm, 1500 lm? Może się okazać, że chińskie rozwiązanie - led pod kondensorem - wcale nie jest takie głupie, podobnie jak rezygnacja z oświetlenia kohlera na rzecz oświetlenia krytycznego.
2 zdjęcia orzęsków zobione moim nowym oświetlaczem. Matówka, oświetlenie boczne, pow. 600x
forum1 — kopia.JPG
forum2 — kopia.JPG
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: oświetlenie led

Post autor: Boguslaw »

Wyglądać może to dziwnie, ale tworzysz i szukasz. Chwała Ci za to :-)
Może mieć to sens.
Awatar użytkownika
kfisher
Posty: 4
Rejestracja: 9 lis 2019, o 19:40

Re: oświetlenie led

Post autor: kfisher »

Zastanawiam się, czy LED można wprowadzić do oświetlenia ewakuacyjnego? Wiem, że znajdowałoby się to głównie w miejskich placówkach i nie byłoby dobrej jakości, ale teraz mało kto widzi te zielone tabliczki na ścianach i nie wie gdzie powinien w razie czego iść. Znalazłam taką stronę [mod] i wydaje się, że ma to dobrą jakość, ale nie wiem, czy miasto poszłoby na taką inwestycję, jak myślicie?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość