Nowe oświetlenie do starych mikroskopów

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Nowe oświetlenie do starych mikroskopów

Post autor: jarud »

W ciągu kilku lat uzbierałem kilkanaście mikroskopów lusterkowych pzo, zeiss jena, a ostatnio łomo. Sa w doskonałym stanie, a jedyną ich wadą jest brak nowoczesnego oświetlenia. Pokazywałem już kilka rozwiązań, tym razem postanowiłem podejść do sprawy bardziej naukowo. Na studarze lab z 20W oświetleniem halogenowym, zamocowałem głowicę trino MB30 i aparat canon a 650 is oraz dość jasny preparat biologiczny, przekrój tkanki płucnej (wygląda jak czerwona koronka). Pomiary prowadziłem za pomocą obiektywu 40x PZO. Przysłona mikroskopu była ostro przymknięta (otwór o średnicy 4-5 mm), przysłona aparatu ustawiona na 4.8, 100 ISO. Dwa pierwsze oświetlacze były ustawione na oświetlaczu mikroskopu. Można je również ustawiać bezpośrednio pod kondensorem, po wyjęciu lusterka.
Otrzymałem nast. czasy migawki:
halogen 20W : 1/1000s. Miałem wątpliwości co do starego transformatora w mikroskopie, ale wydaje się, że wyniki z led 3W potwierdziły jego prawidłowe działanie, ponieważ uważa się, że mają one podobną jasność.
Oświetlacz led zrobiony z latarki czołowej, reklamowanej jako 10W za 30 zł. W rzeczywistości jest to led 3W. Otrzymałem czas 1/1000s (przedostatni oświetlacz z prawej strony z błyszczącą podstawą).
Oświetlacz, latarka czołowa tiross led 10W za 100 zł. W rzeczywistości na najmocniejszym nastawieniu moc jest ograniczona do 4-4,5 W. Czas : 1/1250 s. (Ostatni oświetlacz po prawej stronie z niebieską podstawą - krem nivea)
Wybudowałem również lampę ustawianą przy mikroskopie, pozwalającą na pozostawienie lusterka, z tzw. "trzeciej ręki", używanej przy lutowaniu.
Na stojaku zamontowana jest latarka rowerowa reklamowana jako 10W. Tak naprawdę led ma 3W. Ośwetlenie 1/800 s po podłączeniu do zasilacza laboratoryjnego i nastawieniu na 4,2V, największe napięcie akumulatora li-ion, który ją zasila. 1/500s po podłączeniu do zasilacza 3,3V, 2,5 A. W rzeczywistości napięcie wynosi 3,6 V. Normalne napięcie akumulatorka li-ion wynosi 3,7V. Obok latarki "sztuczna" bateria do podłączenia do zasilania zewnętrznego. Wybrałem tę latarkę na allegro, ponieważ ma 3 poziomy zasilania, ok. 100%, 50% i 25%, co pozwala w teorii sterować oświetleniem bez innego ściemniacza. Latarka 55zł, stojak ok. 30 zł, zasilacz z all. 12 zł.
Po lewej stronie są 2 latarki 1W za kilkanaście zł. Z zasilaczem laboratoryjnym nastawionym na 4,5V pobierały prąd 0,28 i 0,37A. Czas migawki: 1/500 s.
W latarkach wyciąłem szczeliny na wyprowadzenie przewodów. Nadal działają na baterie lub akumulatory, są jedynie mniej wodoszczelne.
Dalsze pomiary robiłem z tą samą głowica trino, tym samym kondensorem i obiektywem 40x pzo na biolarze.
Ustawiłem mikroskop tak, że z oświetlaczem 3W aparat pokazywał przysłonę 4.8. iso 100 i czas 1/1000s.
Po wymianie na fabryczny oświetlacz żarowy z żarówką 6V, 15W, otrzymałem czas 1/160s przy napięciu 6v i 1/200s przy napięciu 6,7V. Z obliczeń wyszło mi, że odpowiada to 15W, ale zasilacze pzo kończą się chyba na 6V.
Nie jestem specjalnie porządnicki, więc może coś poplątałem przy montażu, ale ostatnio specyfikacje diod led nie zgadzają mi się z zamówieniami. Oświetlacz 10W wewnętrzny, zamontowany na aluminiowym walcu, okazał sie mieć 5W. Co ciekawsze, te 5 W, po przepuszczeniu przez system optyczny biolara, dało ten sam wynik, co oświetlacz 3W ustawiony na porcie świetlnym biolara - 1/1000s. Jak widać, soczewki, lustro i inne szkła zabierają połowę światła. Podobnie, wewnętrzny oświetlacz 3W dał czas 1/400s
Wnioski?
Led 3 W ma moc halogenu 20W i całkowicie wystarcza do "normalnych" obserwacji. Daje światło mocniejsze 5-6 razy niż żrówka żarowa 6V 15W. Nie bawiłem sie w ustawianie obrazu diody na poziomie przysłony kondensora. Ustawiłem jedynie lekko rozmyty obraz led na powierzchni stolika. Po dodaniu przysłony otrzymuje się kompletne oświetlenie kohlera - chyba. Interesujące, że już latarki 1W są mocniejsze od żarówek żarowych 6v 15w.
Najlepszym rozwązaniem wydaje się latarka czołowa "10W" za 30 zł. Należy ją wykręcić z obudowy, odkręcić dół, wydłubać płytkę, odciąć kable i połączyć je z kabelkiem zasilania. Następnie przykręca się lampę do podstawy z zakrętki słoika. Otwory w zakrętce można zrobić ostrym gwoździem.
Inne próby nie dały interesujących wyników. Okazało się, że led 13W - 13V, 1,05 A - podłączona do ściemniacza do taśm led ma ma moc ok 4W, a światło migocze. Latarka 20 W zmniejsza moc do 4-5W po 1 min, w dodatku również migocze.
Nie zauważyłem, by oświetlenie opisywane powyżej dawało migocące światło, ale może za mało je przebadałem.
Nie należy bać się zasilacza laboratoryjnego. Do 1, 3, 5, 13 W led wystarczy taki o parametrach np 15V 2A. Ceny zaczynają się od 100 zł. Dioda led 10W wymaga ok. 3A i 3,3 V, więc trzeba kupić zasilacz przynajmniej 3A. Te zasilacze są doskonale stabilizowane i dają gwarancję, że diody nie będą migotać.
Ciekaw jestem, czy ktoś potwierdzi moje spostrzeżenia.
osw2.JPG
osw3.JPG
osw3.JPG (122.56 KiB) Przejrzano 6424 razy
osw1.JPG
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Nowe oświetlenie do starych mikroskopów

Post autor: Boguslaw »

Chłopie, to co robisz i piszesz to cudo, skąd masz na to czas? ;-)
Też mam kilkanaście/-dziesiąt mikroskopów PZO, Lomo i innych (czasami bardzo ciekawych) w tym bardzo wiele z lusterkiem.
Prawda jest taka, że te stare, solidne i często bogate w możliwościach sprzęty oparte na lusterku teoretycznie ograniczają/zubażają ich wykorzystanie.
W sumie to samo dotyczy Biolara, Studara, MB 30, MB 10, 15, 20.

Inna sprawa, że ciężko przekonać kogoś do do takich przeróbek/usprawnień, bo takie innowacje nie są raczej dobrze widziane (chodzi mi o kupujących).

Natomiast są "złotym strzałem" dla posiadających starsze sprzęty i chcących wykorzystać je (w tym wypadku) do własnych obserwacji.

Z podziękowaniem :-)
Karol__
Posty: 179
Rejestracja: 9 sty 2019, o 22:49

Re: Nowe oświetlenie do starych mikroskopów

Post autor: Karol__ »

Bardzo przydatne, dzięki, że dzielisz się wiedzą.

Nie miałem ostatnio zbytnio czasu na mikroskopowanie, ale powoli wracam. Pierwszą rzeczą którą postanowiłem zrobić to zmodyfikować oświetlenie w Biolarze. Nie znam się zbytnio na tym, więc zdecydowałem się skontaktować ze specjalistą który się tym zajmuje. Jest to holender, wiele lat pracował w ZEISS jeśli dobrze pamiętam, teraz ma własną firmę i zajmuje się mikroskopami a specjalizuje się w oświetleniach. Zaproponował mi następujące rozwiązanie: zrobi "żarówkę LED" odpowiadającą wymiarami oryginalnej żarówce Biolara. Dzięki temu nie będzie potrzeby robić nowej lub modyfikować starej lampy. LED montuje się w oryginalnej lampie, lampę podłącza się do zasilacza który również wykonał. I gotowe. Całość wygląda tak:
unnamed.png
Największym problemem który musiał rozwiązać było ciepło generowane przez LED ale poradził sobie z tym bez problemu. Jeśli chodzi o moc którą generuje LED odpowiedział mi tak:
"Because you prefer much light, I made shure that you will get at least a light power of 30 watt (halogen watt) and maybe if your USB outlet is just over 5 volt, say 5,2 or 5,3, the power will increase to about 40 watt."
Tłumaczenie: "Ponieważ preferujesz dużą ilość światła, upewniłem się, że dostaniesz przynajmniej światło o mocy 30 watt (wat halogenowy) a jeśli dostarczysz do gniazda USB (do zasilacza) trochę powyżej 5 volt, powiedzmy 5,2 lub 5,3, moc wzrośnie do około 40 watt".

Zaproponowałeś świetne rozwiązanie dla mikroskopów lusterkowych, i o tyle lepsze, że sam je wykonałeś ;) to moje może się komuś przyda dla udoskonalenia mikroskopów wyposażonych w lampę.
Nie chce też zdradzać całego schematu oświetlenia i zasilacza, ponieważ mam trochę dylemat moralny. Z jednej strony bardzo bym chciał wam wszystko pokazać, z drugiej mój wykonawca włożył w to ogrom pracy i przygotował dla mnie indywidualne oświetlenie, ponieważ jak mówił nigdy jeszcze nie robił oświetlenia do Biolara, a nie robi tego charytatywnie, tylko tak zarabia na życie.

Jeszcze przytoczę fragment naszej rozmowy, apropo tego co napisałeś:
jarud pisze:
21 cze 2019, o 20:01
Oświetlacz 10W wewnętrzny, zamontowany na aluminiowym walcu, okazał sie mieć 5W. Co ciekawsze, te 5 W, po przepuszczeniu przez system optyczny biolara, dało ten sam wynik, co oświetlacz 3W ustawiony na porcie świetlnym biolara - 1/1000s. Jak widać, soczewki, lustro i inne szkła zabierają połowę światła.
"In the microscope we not often use the term Lumen, because this could only be measured through the whole system (incl diffusers etc.) We have a light measuring device"
Tłumaczenie: " W mikroskopii rzadko używamy terminu lumenów, ponieważ można je jedynie zmierzyć badając cały system (włączając elementy rozpraszające światło itd). Posiadamy w tym celu urządzenie mierzące ilość światła"

Samego oświetlenia jeszcze nie dostałem, bo to aktualna sprawa ale od momentu złożenia zamówienia do wysyłki minął około tydzień. Oczywiście jest to drogie rozwiązanie, szczególnie dla nas bo to zamówienie w euro. LED, zasilacz oraz wysyłka to koszt około 115 EUR czyli 500 zł.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Nowe oświetlenie do starych mikroskopów

Post autor: jarud »

Bogusławie, dziękuję za słowa uznania. Gdzieś spotkałem się ze zdaniem, że mikroskopy osiągnęły szczyt swych możliwości w 20-30 latach minionego wieku. Coś w tym jest. Nawet prosty LM5 z oświetleniem led daje podobne możliwości, co biolar, który jest dosyć trudny do przerobienia na nowoczesne oświetlenie, a jego skomplikowany system optyczny pożera mnóstwo światła. Próby dostosowania nowych rozwiązań do starych konstrukcji mogą się okazać rozczarowujące, co sam stwierdziłem, kiedy okazało się że konstrukcja biolara prowadzi do straty 50% światła led. Postanowiłem poszukać rozwiązań bardziej uniwersalnych. Jak widać na ostatnim zdjęciu, taką lampę można ustawić na biolarze bez większych kłopotów, oświetlenie łatwo się centruje. Masz rację, że kupujący trudno akceptują widoczne przeróbki mikroskopów, dlatego najlepsze są najprostsze rozwiązania. Pozostaje też problem znajomości tematu, np. wiele razy spotkałem się z pytaniami "czy ten mikroskop ma oswietlenie Kohlera?" To, ze istnieje oświetlenie krytyczne, uważane często za równie dobre, mało kto wie.
Karolu, ciekaw jestem jaka led jest umieszczona w twym oświetlaczu. Podejrzewam, że ma ok. 5W. Ten zamiennik-radiator żarówki jest dość mały, a pamiętam, że led cree 10W rozgrzewała aluminiowy blok o wadze ok. 200 g do temp. ponad 60 stopni C. Led 5W wystarcza teoretycznie do prawie wszystkiego: KF, DF, oświetlenia ukośnego, fotografii. Co do ostatniej części twego postu, to nie starałem się zmierzyć mocy róznych oświetlaczy, tylko określić ich skuteczność w oświetlaniu matrycy aparatu, stąd moje spostrzeżenia o stratach światła w biolarze. To bardzo interesujące, że w tych samych warunkach otrzymujemy czas migawki 1/400s z diodą led 3W umieszczona w systemie świetlnym biolara, 1/1000s w przypadku led 3W umieszczonej pod kondensorem i 1/500s dla małej latarki led 1W oświetlającej kondensor za pośrednictwem lustra.
helołtarshelołkejs
Posty: 25
Rejestracja: 20 kwie 2019, o 21:19

Re: Nowe oświetlenie do starych mikroskopów

Post autor: helołtarshelołkejs »

jarud czy mógłbyś powiedzieć jaki masz zasialcz laboratoryjny i ile za nie go dałeś?
Skonstruowałem sobie oświetlenie led, kupłem jakąś przetworniczkę ale z zasilacza 12v nie daje nawet 1 A, po za tym sterowanie potencjometrem za pomocą śrubokręta jest kiepskim rozwiązaniem.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Nowe oświetlenie do starych mikroskopów

Post autor: jarud »

Cześć,
LUTSOL KPS305D. Kosztuje ok. 200 zł. Na stronie "zasilacze laboratoryjne allegro" widziałem identyczne pod nazwą TELMAL KPS305D za 180 zł i KPS305D za bodajże 169,99 zł. Jak to się obsługuje? Przekręcasz gałki napięcia i natężenia na zero, podłączasz czarny przewód do - , czerwony do + i zaczynasz kręcić gałką przy której zapaliła się kontrolka. Led potrzebują pewnego napięcia i natężenia ,żeby zaświecić. Podczas zwiększania napięcia może zapalić się kontrolka natężęnia, wtedy zwiększasz natężenie. Po osiągnięciu parametrów led, dla 10W to zazwyczaj 3,3V, 3A, dla 13W - 1A i ok. 13 V i odpowiednio mniej dla słabszych diod, możęsz regulować oświetlenie napięciem lub natężęniem. Piszę tak szczegółowo, bo to wcale nie jest oczywiste dla kogoś, kto nie interesuje się elektroniką. Zasilacz ma moc 150W, 30 V i 5A max. Zasilałem nim led do 19W. Ponieważ wykorzystuję ułamek mocy, nigdy nie włączył mi się wentylator, a więc nie ma żadnych wibracji.
Inne rozwiązanie rodem z "biedry". Led do 3W steruję regulowanym oświetlaczem na baterie z led cob do oświetlania np. szaf, z którego wyprowadziłem przewody.
Jeżeli nie zależy ci na kohlerze, a masz lusterko, możęsz kupić latarkę Astrolux BLF A6 o mocy do 1600 lm. Ten mój egzemplarz nie migocze podczas fotografowania, ma 7 poziomów oświetlenia, które całkowicie wystarczają i działa w 2 strony, tzn. pozwala bez kłopotu zwiększać i zmniejszać moc światła. Moją kupiłem na olx za 80 zł. Niestety, ponieważ nie ma zooma, trzeba ją używać z matówka.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Nowe oświetlenie do starych mikroskopów

Post autor: Boguslaw »

Takie pytania na priv dostałem od nowego pasjonata mikroskopii i fotografii mikroskopowej:

"Przepraszam, ale nie wytrzymałem... dzień dobry po raz kolejny;) Wolne chwile płyną mi na niecierpliwym oczekiwaniu na Pana wolniejszy czas :) , czytaniu Państwa forum... i powstawaniu kolejnych pytań i wątpliwości... Wydawało mi się, że jestem zdecydowany na biolara, jako na sprzęt o stosunkowo najlepszych parametrach jakość/cena/możliwość rozbudowy, jeżeli zagadnienie mikroskopii wciągnie mnie głębiej, a jestem przekonany, że tak będzie. Jednocześnie coraz bardziej uświadamiam sobie, że w przypadku starszych mikroskopów pewnym problemem jest ich mało wydajne oświetlenie, co szczególnie widoczne będzie w przypadku chęci filmowania i fotografowania. Więc od razu niejako muszę liczyć się z kwestią oswajania tego tematu i niestety liczenia się z rosnącymi kosztami zakupu... w związku z tym chciałem zapytać, czy którykolwiek z proponowanych przez Pana mikroskopów byłby ewentualnie bardziej podatny na unowocześnienie oświetlenia? W którymś z wątków kol. Jarud pisał na przykład, że system biolara pochłania blisko 50% światła led, w przypadku jego montażu w tradycyjnym miejscu, ale istnieją rzekomo możliwości modyfikacji i o ile zrozumiałe, obejście tego problemu:
nowe-oswietlenie-do-starych-mikroskopow-t78602.html
Jak jest w rzeczywistości? Może bardziej podatny jest studar, ale jakie w jego przypadku istotne elementy rozbudowy tracę w przypadku jego wyboru? I drugie pytanie - jaka jest minimalna odległość ostrzenia w przypadku mikroskopów PZO, tzn. jak duży przedmiot mogę umieścić na stoliku? Jestem z zawodu archeologiem i czasami fotografuję bardzo małe przedmioty, pod kątem ich technologii produkcji, ale one zazwyczaj są nieforemne, nie są płaskie i mają swoje dość konkretne trzy wymiary...
Łączę serdeczne pozdrowienia
Marcin xxx
"

Jarud, mam nadzieję, że jako osoba kompetentna w temacie oświetlenia coś podpowiesz Marcinowi ;-)

Od siebie mogę dodać, że jeśli obiekty są trójwymiarowe i nie przeźroczyste, to raczej proponuję rozejrzeć się za mikroskopem stereoskopowym (do światła odbitego - EPI). Co nie znaczy, że na Biolarze, MB 30 czy Studarze (jak i każdym innym) nie można korzystać ze światła odbitego.
Jednak wg moich skromnych doświadczeń, duże lepsze efekty obserwacyjne uzyskuje się na stereoskopowym (zwłaszcza jak obserwowane obiekty są trochę większe)
Ponadto (wg. mnie) jeśli chcemy mieć naprawdę dobre, plastyczne i porządnej jakości zdjęcia, to proponuję Extreme Macro czyli body aparatu i ... obiektywy mikroskopowe, mieszki, pierścienie pośrednie, makrokonwertery Raynox, odwrotnie mocowane do body obiektywy, itd.
No i stackowanie :-)
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Nowe oświetlenie do starych mikroskopów

Post autor: jarud »

Boguslawie,
Ponieważ mam swoje lata, sam nieustannie przeżywam lęki związane z koniecznością wyboru. I pomyśleć, że kiedyś był jeden gatunek papieru toaletowego.....Poważnie mówiąc, jeżeli Pan Marcin XXX jest z Warszawy lub okolic, chętnie mu pokażę moje mikroskopy i pomogę wybrać najbardziej odpowiedni. Jeżeli chodzi o oświetlenie, to istnieje kilka rozwiązań - przy założeniu, że pragnie się pozostać w kręgu PZO lub ew. zeiss jena.
Najgorsze, to pozostawienie typowego oświetlenia PZO, 15 W żarówki żarowej, stosowanej w biolarze lub MB30. Nie oznacza to, że ten rodzaj oświetlenia do niczego się nie nadaje, ale trudno z nim na przykład fotografować ruchliwe pierwotniaki. Do nieruchomych obiektów jest zupełnie wystarczające. W przypadku tych mikroskopów pierwotne oświetlenie łatwo zastąpić ledami. Kosztuje to ok. 300 zł i nie wymaga wielkich umiejętności technicznych. Szczególne proste jest to w MB30.
Drugie rozwiązanie polega na zastosowaniu mocnej latarki z zoomem lub latarki czołowej. W ten sposób można zmodernizować każdy stary, lusterkowy mikroskop. Głównym problemem pozostaje kwestia tzw "obciachu". Trudno się pochwalić oldskulowym mikroskopem za 250 zł, a najpiękniejszy zeiss black enamel postarza swego właściciela :(
Wszystkie mikroskopy PZO mają zazwyczaj te same achromaty, podobne stoliki i mechanizmy mikro i makro. Pozostaje kwestia ergonomii. Lepszy będzie bino niż mono. Co do reszty, to Planapo, który się na tym zna, uważa, że biolar i MB30 są wyjątkowo meczące przy dłuższej pracy, ale to zależy od tego, co uważa się za "dłuższą pracę".
Jeżeli sprawa nie jest pilna, można oczywiście zapolować na np nikona z 20W halogenem.
PS. Ostatnie 2 dni poświęciłem kupowaniu ergewala ze zmieniaczem powiększenia okularów we Wrocławiu, sprzedawanego przez - jak mi się wydaje - znanego mykologa. Trafiłem na ogłoszenie na OLX sformułowane tak, jakby sprzedawca bardzo starał się zniechęcić ew. kupców. Mikroskop jest w doskonałym stanie, ale oczywiście smar już b. zgęstniał. Moja żona uwielbia podróże, więc z radością wyruszyła w drogę, natomiast aspekt ekonomicczny tego przedsięwzięcia jest raczej wątpliwy. Noc w hotelu, obiady, kolacja, wieczór w kawiarni połączony z degustacją grzanego wina....Szalony pomysł, ale mikroskop jest zabawny. Coś jak stary zeiss z ruchomym ramieniem, ale w "nowoczesnym" szarym kolorze i kanciasty w formie. Zdaje się, że dopiero ampliwal miał ruchomy stolik.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Nowe oświetlenie do starych mikroskopów

Post autor: Boguslaw »

Dzięki za odpowiedź, odezwę się, bo teraz jestem z "Conan'a" .
Jestem po dłuższym stresującym wyjeździe (oczywiście, przez żonę; i jak zwykle u nas mężczyzn to bywa, no bo kto może nas stresować?)
:-D
bohrcinek
Posty: 9
Rejestracja: 15 gru 2019, o 09:49

Re: Nowe oświetlenie do starych mikroskopów

Post autor: bohrcinek »

Drodzy Forumowicze, przede wszystkim chciałem się przywitać i wyrazić mój podziw dla Waszej pasji i świetnej strony, jaką budujecie publikując Wasze posty - jest to bardzo cenne źródło wiedzy, jedyne i wyjątkowe w skali kraju i miejsce, gdzie spotykają się bardzo życzliwi i pomocni ludzie. Dziękuję Wam za to!
W niecierpliwości swojej (używamy z synem chińskiego Biolighta 200 chyba, pod nazwą Prymus), będąc przemęczony już obserwacją jednooczną i marną jakością optyki na chybił trafił zakupiłem mikroskop, którego zdjęcie załączam. Wydaje mi się, że jest to chyba jakaś wersja ML 5, ale ma nieco inne pokrętła - może Wy będziecie w stanie rozpoznać dokładny model. Z założenia wiedziałem, że i tak (w przypadku zakupu MB 30 lub Biolara, na który się szykowałem) czekać mnie będzie zmiana oświetlenia na ledowe, nie przeszkadzało mi lusterko. Wyjąłem je i preparaty oświetlam czołówką Mactronic Nomad z czterema poziomami mocy. Sporządziłem domowej roboty krążek z monetą (akurat najbardziej pasowała 1 Korona czeska;). Jakość obserwacji, nasadka binokularowa, ciemne pole... jestem pod niesamowitym wrażeniem!!! To jest po prostu niebo a ziemia!!! Jeżeli to wszystko może wyglądać jeszcze lepiej w Biolarze lub MB30, to już po prostu raj (tutaj pytanie - czy jest sens zbierać pieniążki na któryś z powyższych, czy raczej pozostać przy tym co mam i zastanawiać się nad inną optyką?). Jestem zachwycony.
Chciałem bardzo serdecznie podziękować koledze Bogusławowi za wszelkie cenne rady i wskazówki oraz koledze Jarudowi za zaoferowanie pomocy w wyborze mikroskopu (niestety, jestem z Wrocławia...). Cieszę się, że forum odżyło po awarii - chyba przez dwa tygodnie nie mogłem z niego korzystać.
Mam głęboką nadzieję, że dalej będę odwiedzał to forum. Serdecznie wszystkich pozdrawiam.
Załączniki
IMG_20200117_184203.jpg
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Nowe oświetlenie do starych mikroskopów

Post autor: Boguslaw »

Witamy :-)
ML 5 bardzo dobry sprzęt, praktycznie to samo co MB 30 tylko bez własnego źródła światła, ale temat już załatwiłeś ;-).
Lepszych efektów na Biolarze lub MB 30 nie uzyskasz, jeśli moc czołowki jest dostatecznie duża - chodzi o techniki wymagające mocnego światła).
Teraz to tylko kwestia optyki (obiektywy, okulary, kondensory...)
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Nowe oświetlenie do starych mikroskopów

Post autor: Boguslaw »

Czemu uważasz, że to nie PZO ML 5?
Tu był kiedyś zestaw linków do większości modeli ML, ale go "wcięło" :-(
forumowy-katalog-pzo-t55743-52.html
Mam to gdzieś na zewnętrznym dysku archiwalnym, ale trochę odmówił posłuszeństwa i boję się go "ruszać" :beczy:
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Nowe oświetlenie do starych mikroskopów

Post autor: jarud »

To ML. MB bez oświetlenia ma inne gałki, bardziej wycięte, takie, jak w MB30. Natomiast stolik jest od MB. Mozna go wymienić na bardziej nowoczesny SK16. Dobrze na początek dokupić okulary 10xSK. Bogusław ma rację, zmiana na biolara lub MB30 niewiele da. Twoje obecne oświetlenie jest o wiele nowocześniejsze. Obejrzałem sobie reklamę twojej czołówki. Nadaje się do tzw. oświetlenia krytycznego, ze względu na brak soczewki. Lepsza będzie latarka z zoomem, wtedy możesz nawet ustawić oświetlenie Kohlera, uważane za najlepsze. Ostatnio kupiłem tanią czołówkę z zoomem za 20 zl w "biedrze". Podłaćzyłem ją do lampki cob na baterie z regulowanym oświetleniem za mniej niż 20 zł i za ok. 40 zł mam regulowane oświetlenie, które pozwala osiągnąć 1/500 s przy 100 iso. Te 700-800 zł lepiej wydać na głowicę trino. Znawcy uważają, że podział światła 50/50 nie jest najlepszy, ale z mocnym oświetleniem nie ma to znaczenia. Zdjęcia można robić kompaktem przez okular przy pomocy adaptera za 85 zł. Z innnymi wymiarami matrycy to bardziej skomplikowane. Nie wiem, jaki masz kondensor, ale K51 wydaje się najlepszy, m.in. pozwala uzyskać oświetlenie boczne i tzw. COL. Jeżeli chcesz coś zmienić, kup obiektywy plany, a przynajmniej 20x achro. Przejechałem się na 60x Delty, więc nie polecam jej obiektywów, przynajmniej tych z czarnym plastikowym pierścieniem.
PS. Ostatnio wznowiłem kontakty z Panem Piotrusiem z Łodzi. Przeżył on najwyraźniej głęboką przemianę. Znalazł sobie współpracownika, który błyskawicznie wysyła zakupione rzeczy. 2-3 dni i już. Miejmy nadzieję, że to trwały trend. Trino, które u niego kupiłem było wyczyszczone, nasmarowane i w firmowym opakowaniu. To nieczęsta przyjemność w świecie handlu używanymi mikroskopami.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości