Przedłużka do krótkich obiektywów

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
eukariont
Posty: 40
Rejestracja: 18 gru 2019, o 06:32

Przedłużka do krótkich obiektywów

Post autor: eukariont »

Cześć. Czytając forum zauważyłem, że pojawia się tutaj temat "przedłużek" do starych "krótkich" obiektywów PZO. Chciałbym coś takiego podczepić do starej "sześćdziesiątki". Niestety do tokarki dostępu nie mam. Podpowiecie gdzie taką przedłużkę można zdobyć?
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Przedłużka do krótkich obiektywów

Post autor: Boguslaw »

Mam jedną jedyną dorabianą z tworzywa, niestety nie mogę jej namierzyć po porządkach :-(
W którymś z wątków (w którym ?), ktoś pokazywał (foto) na domowy sposób wykorzystania jakiejś plastikowej (PCV, kanalizacyjnej...?) rurki jako zamiennika.
Jak u siebie odnajdę to dam znać.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Przedłużka do krótkich obiektywów

Post autor: planapo »

Ebay - powinny byc. Jakis czas temu przy okazji polowan widywalem takie adaptery.
phacops
Posty: 305
Rejestracja: 30 sie 2013, o 23:14

Re: Przedłużka do krótkich obiektywów

Post autor: phacops »

Ja takie coś kiedyś zlecałem
eukariont
Posty: 40
Rejestracja: 18 gru 2019, o 06:32

Re: Przedłużka do krótkich obiektywów

Post autor: eukariont »

Dzięki. Faktycznie są na eBayu :). Chciałbym się upewnić: te stare PZO wymagają przedłużki 10mm? Sprzedający ma wersję 10mm jedynie w zestawie z 8 i 12mm. Nie wiem czy warto do nich dopłacać - do jakich obiektywów one mogą się przydać?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Przedłużka do krótkich obiektywów

Post autor: planapo »

Krotki, o ile teraz pamietam, maja dlugosc optyczna 33 mm, dlugie 45 mm, przedluzka musi wpasowac sie w te roznice - 12 mm.

Wg mnie - poza szczegolnymi przypadkami - nie ma sensu specjalnie inwestowac w adaptacje tak starej optyki do wspolczesnego mikroskopu.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Przedłużka do krótkich obiektywów

Post autor: jarud »

Gdzieś tam mam coś takiego i mogę poszukać. Próbowałem kiedyś jak to działa i Planapo ma rację - nie warto. Po pierwsze, krótka 60- ka PZO jest mocno średniej jakości, po drugie teoria teorią, a po wkręceniu obiektywu z 12 mm złączką i tak jest on za długi, ze względu na małą odl. roboczą i trzeba go ustawiać oddzielnie. W dodatku złączka nie poprawia jakości obrazu. Chyba już lepiej kupić chińską 60x achro.
eukariont
Posty: 40
Rejestracja: 18 gru 2019, o 06:32

Re: Przedłużka do krótkich obiektywów

Post autor: eukariont »

Skoro jakość tego obiektywu jest faktycznie taka sobie to chyba daruję sobie tę przejściówkę (która tania nie jest) i zapoluję na używany achromat z czajny. Czy te chińskie plany są warte zainteresowania?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Przedłużka do krótkich obiektywów

Post autor: planapo »

Chinczyki sa ok do wiekszosci zastosowan, chyba ze zalezy Ci na mega jakosci w filmach i foto. Jak nie to spokojnie dadza rade (:
eukariont
Posty: 40
Rejestracja: 18 gru 2019, o 06:32

Re: Przedłużka do krótkich obiektywów

Post autor: eukariont »

Dzięki za info. Będę więc polować na używany 60x z Chin.

Co do foto to faktycznie by mi się coś przydało lepszego bo po problemach ze zdjęciami z dotychczasowymi obiektywami marzy mi się jakiś niedrogi Nikon CF :). Niestety wygląda na to, że "niedrogi Nikon CF" to oksymoron, a jeżeli już się zdarzy w niższej (ale i tak wysokiej) cenie to na ebayu za oceanem. Ze zwykłymi obiektywami albo mam ogromną aberrację chromatyczną przy projekcji bezpośredniej albo zbyt duże powiększenie z okularem projekcyjnym.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Przedłużka do krótkich obiektywów

Post autor: Boguslaw »

Nie wiem, nie pamiętam ?
"Krótkim" 60x z przedłużką bawiłem się ostatni raz z 5-8 lat temu. Wtedy porównywałem z "długą sześćdziesiątką" i porównanie (o ile mnie pamięć nie myli) wyglądało wg. mnie nieźle.
Podstawa, jaką jakość chcemy uzyskiwać?
Stricte dokumentacyjną czy twórczą/artystyczną? (patrz planapo, pickul i inni).
Jak mi się uda czasowo, to w styczniu-lutym porównam i sprawdzę :-P
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość