Igła w okularze?

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
xMarcelix
Posty: 4
Rejestracja: 23 maja 2020, o 16:50

Igła w okularze?

Post autor: xMarcelix »

Dzień dobry!
Po 10 latach nieużywania postanowiłem odkurzyć swój szkolny mikroskop, wszystko działa jak należy, ale w obserwacji (jak widać na załączonym zdjęciu) przeszkadza podłużny cień przypominający igłę. Dodam że porusza się on, gdy próbuję kręcić okularem, dlatego myślę że to właśnie w nim jest źródło problemu. Jeśli to mogłoby w czymś pomóc: jest to mikroskop EDUKO, model: MD-132R, obiektyw nosi oznaczenie WF10X
Załączniki
IMG_20200523_182011.jpg
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Igła w okularze?

Post autor: Boguslaw »

Nie wiem jak w tym okularze, ale do starych mikroskopów PZO, LOMO, WICH-MAR były produkowane okulary ze wskaźnikiem. Na zewnątrz okularu (z boku) wystaje niewielki "dzyndzel", którym możemy poruszać tym wskaźnikiem/igłą.
Jak u Ciebie, nie wiem?
xMarcelix
Posty: 4
Rejestracja: 23 maja 2020, o 16:50

Re: Igła w okularze?

Post autor: xMarcelix »

Wykręciłem okular i wydaje mi się że ta "igła" jest namalowana na jednej z soczewek. Zastanawiam się tylko czy to celowy zabieg producenta czy jakiś defekt, bo odrobinę utrudnia obserwację.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Igła w okularze?

Post autor: Boguslaw »

Dla mnie taki stały wskaźnik/strzałka chyba trochę bez sensu (?)
W tych starych, które mam, końcówkę wskaźnika daje się umiejscowić w dowolnym miejscu pola widzenia okularu. Ma to sens, gdy chcemy komuś obserwującemu razem z nami wskazać jakieś konkretne miejsce w obserwowanym obiekcie.
polichromia
Posty: 6
Rejestracja: 23 sie 2019, o 17:07

Re: Igła w okularze?

Post autor: polichromia »

Nie, to nie jest defekt.

Okulary ze wskaźnikiem igłowym służą do tego, żeby np. jedna z osób mogła wskazać coś interesującego na preparacie innej osobie, często na przykład w szkole np. nauczyciel uczniowi na lekcji. Nauczyciel nakierowuje tak preparat, żeby czubek igły wskazywał interesujące miejsce, a uczeń mógł spojrzeć przez okular i nie musieć się domyślać o czym mówi nauczyciel.

Czy w Twoim przypadku igła jest narysowana czy też prawdziwa rzeczywista metalowa - tego nie wiem, ale raczej zakładam, że jest to metalowa igiełka żeby zachować ostrość jej kształtu (chyba że jest to wytrawione na szkle). Może da się rozkręcić ten okular i wyjąć igłę? A może można do tego mikroskopu dokupić okular bez wskaźnika?
xMarcelix
Posty: 4
Rejestracja: 23 maja 2020, o 16:50

Re: Igła w okularze?

Post autor: xMarcelix »

Dziękuję za rzeczową odpowiedź. Jest to zapewne wskaźnik (mało funkcjonalny moim zdaniem) i nie da się go bezpiecznie wymontować z okularu. Może kiedyś kupię inny okular, chociaż nie wiem czy taki szkolny mikroskop warto rozbudowywać ;)) jeszcze raz dziękuję za pomoc!
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Igła w okularze?

Post autor: Boguslaw »

Jaki masz ten okular czyli jego powiększenie?
Ponieważ mam tego sporo, to mogę Ci wysłać jakiś Lomo lub PZO za parę złotych + koszt jakiejś taniej wysyłki :-)
xMarcelix
Posty: 4
Rejestracja: 23 maja 2020, o 16:50

Re: Igła w okularze?

Post autor: xMarcelix »

Tak jak wspomniałem wyżej okular ma oznaczenie WF10X przez co rozumiem że powiększenie 10-krotne

Ważna pewnie jest też średnica, chyba że jest jakaś jedna standaryzowana.
Henry_k
Posty: 13
Rejestracja: 5 maja 2020, o 07:53

Re: Igła w okularze?

Post autor: Henry_k »

Boguslaw pisze:
24 maja 2020, o 08:03
Dla mnie taki stały wskaźnik/strzałka chyba trochę bez sensu (?)
Ale zawsze możesz przesunąć preparat, więc użyć się da.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Igła w okularze?

Post autor: Boguslaw »

Henry_k, trochę źle się wyraziłem :-(
Nie bez sensu, bardziej chodziło mi, że przy dużych powiększeniach w granicach 600-1000x użytkowanie było dla mnie trochę niewygodne, nawet jak mamy stolik krzyżowy.

xMarcelix, jeśli interesuje Cię jakiś zwykły okular PZO 10x (nie WF) to odezwij się na PW.
Okular 5 zł + wysyłka pocztą polską z odbiorem w placówce pocztowej:
- po wpłacie 9,60 zł
lub
- za pobraniem 13,50
wysyłka na Twój adres ok. 2 zł więcej.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość