[Link] Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
LATARNIK
Posty: 6
Rejestracja: 17 kwie 2020, o 10:26

Re: [Link] Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: LATARNIK »

Dziękuję za namiar na ten mikroskop - myślę, że to ma szansę być strzał w 10.
Dzwoniłem już do niego: okazało się, że jest z Leszna, a ja z Poznania, więc jeśli radzicie mimo wszystko osobisty odbiór, to tak zrobię.
Ma obecnie kilkadziesiąt mikroskopów, w tym kilka z zoomem. Mam mi przysłać kilka innych propozycji, jednak chyba ten mi przypasował dość mocno.

Jest jednak kilka rzeczy, o które chcę Was zapytać:
1) czy to jest już dobra klasa mikroskopu stereoskopowego - porównywalny z POZ-tem, MBS-em, itd?
Chodzi mi zarówno o optykę, jak i kwestie wykonania, wygody korzystania?
2) Czy w takim używanym mikroskopie mogą pojawić się już jakieś luzy, uszkodzenia - powiedzcie na co zwrócić uwagę, kiedy będę go oglądał.
3) Ten egzemplarz ma obiektyw ED Plan 2x - to, że ma Plan to dobrze dla jakości obrazu prawda?
4) Powiększenie jest tu 2x większe niż w standardowej 1 czyli ma 16-98. Fajnie bo czegoś takiego szukałem - sprzedawca sprawdzał i moneta 1 groszowa przy najmniejszym powiększeniu jest widoczna w całości.
Ten obiektyw powinien być dobry do analizowania szczegółów.
Niestety jest pewien mankament - ma tylko 4,5 cm przestrzeni roboczej między stolikiem a obiektywem. W przypadku kiedy będę chciał monetę oczyścić precyzyjnie miejsca będzie za mało do manipulowania.
Czy dobrze myślę, że jeśli dokupię standardową 1 to powiększenie zmniejszy się o połowę, ale zyskam wtedy kolejne 4,5 cm czyli razem będę miał 9 cm?
5) Dokupując oddzielnie standardową 1 czy radzicie kupić koniecznie Plan, czy zwykłą (na pewno różnica w cenie - jednak jeśli uzasadniona widocznym spadkiem jakości obrazu to kupię Plan, tylko powiedzcie, czy warto dopłacić).
6) Widziałem, że są też 0,5 - jak tam jest z jakością obrazu?
7) Mikroskop ma zamontowaną kamerkę - wydaje mi się, że jest słaba - jak to jest z mocowaniami i podłączeniami kamer mikroskopowych - czy do każdej muszę kupować inny, właściwy adapter, czy to jest standardowe?
Co o tym wszystkim myślicie?
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

1/ To jest różnica przynajmniej o 3 klasy. Obiektyw plan, nowsze powłoki przeciwodblaskowe...
2/ Wszystko co się rusza: przesuw głowicy, zoom itd powinno chodzić z wygodnym oporem, bez skoków, na całej długości ruchu, nic nie może opadać samo z siebie, optyka bez zarysowań - sprawdzić pod światło - i bez plam - obejrzeć obraz białej kartki.
3/Plany są istotne przy fotografii, pozwalają uzyskać ostry obraz całej klatki. Zazwyczaj jest to okupione mniejszą odl. roboczą, ale takie obiektywy świadczą o jakości sprzętu.
4/ Mniejsze powiększenie = większa odległość robocza. Nie wiem, czy działa tak w wypadku zoomu, to pewno zależy od jego konstrukcji. Trzeba sprawdzić, nie ma lepszej rady, chyba, że sprzedawca ma odpowiednie informacje.
5/ Zazwyczaj dokupuje się elementy jakości całego sprzętu lub lepsze, żeby nie przeżywać rozczarowań. Oczywiście, nawet achromaty nikona są zazwyczaj b. dobre. W mikroskopach rozwiązuje się problem nieostrych brzegów obrazu przy pomocy "stacków", tzn. robi się kilka zdjęć, które łączy się przy pomocy odpowiednich programów komputerowych. W przypadku filmów ta opcja jest nierealna. Oczywiście różnica między dobrym achro i planem nie jest aż tak dramatyczna, jak twierdzą niektórzy pasjonaci :)
6/ W zasadzie, im mniejsze powiększenie, tym lepsza jakość. Oczywiście wszystko zależy od jakości obiektywów.
7/ W zasadzie zamocowania kamer są zestandaryzowane. Nikon to wielki producent, więc prawdopodobnie są odpowiednie adaptery do wszystkiego. To jest starszy typ sprzętu, wejście kamery jest z boku, a nie centralnie. Z tego względu są tam dodatkowe układy optyczne. Czy bardzo pogarszają obraz? Pewno nie. W końcu nikt nie rzuca się na mikroskopy z pionowym tubusem, bez żadnych dodatkowych elementów optycznych pod pozorem, że dają lepszy obraz:). Gorzej będzie z zamocowaniem dużego aparatu foto. Ale skoro zamierzasz zamontować kamerkę... Miejsca jest sporo.

To jest sprzęt dobrej klasy, może nie najnowszy, ale ma wszystko co potrzebne. Plany to wielka zaleta, jeżeli robi się zdjęcia i filmy. Jeżeli sprzedawca ma dodatkowe obiektywy po dobrej cenie, to warto kupić. W ofercie jest również Meiji. Pewnie achro, ale ta firma cieszy się dobrą opinią, zwłaszcza w dziedzinie obiektywów LWD. Warto również obejrzeć.
Zarezerwuj sobie 1-2 godz. Zabierz monety, które już oglądałeś w powiększeniu i zobacz, czy odpowiada Ci to co widzisz . Fotografowanie to inna bajka. Wymaga opanowania oświetlenia, co nie jest takie łatwe. Potem, to już tylko satysfakcja ze zdjęć :)
LATARNIK
Posty: 6
Rejestracja: 17 kwie 2020, o 10:26

Re: [Link] Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: LATARNIK »

O kurcze... Już byłem zdecydowany na tego Nikona SMZ-10, ale w ostatnim wpisie zwrócił Pan moją uwagę na fakt, że nie jest to typowe trino tylne, tylko duo z adapterem, który daje efekt trino. I obawa o 2 rzeczy:
a) czy body dużej lustrzanki Nikona zmieści się z boku (z tyłu nie ma problemu)
b) równie ważna dla mnie kwestia - czy fakt, że obraz jest przesyłany przez adapter w systemie bocznym a nie poziomym nie pogorszy w sposób zauważalny jakości zdjęcia - co prawda adapter jest oryginalny Nikona, ale na logikę: czym więcej elementów pośredniczących tym gorzej może być. Nie jestem w stanie założyć aparatu i spróbować, bo nie mam nakładki do aparatu, którą dopiero po zakupie mikroskopu bym kupił - tam jest tylko nakładka do kamerki.
Myślicie, ze zwykłe tylne trino będzie robiło lepszy obraz? Proszę o radę, bo w przypadku informacji potwierdzającej moje obawy odpuszczę ten mikroskop, mimo iż jestem na niego zdecydowany już. A może jednak one są niesłuszne i umiejscowienie mocowania nie ma znaczenia?
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Zadałem te pytania kolegom z francuskiego forum, którzy częściej mają do czynienia z podobnym sprzętem. Zazwyczaj szybko odpowiadają. Chodziło mi raczej nie o to, czy wejście foto jest z boku, czy tyłu, bo to kwestia drugorzędna, można zresztą prowizorycznie sprawdzić przed zakupem, czy lustrzanka się zmieści, nawet bez mocowania, ale czy nowoczesne systemy mają mniejszą ilość podzespołów optycznych. Dowiemy się wkrótce - mam nadzieję :)
LATARNIK
Posty: 6
Rejestracja: 17 kwie 2020, o 10:26

Re: [Link] Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: LATARNIK »

Bardzo dziękuję za zaangażowanie i pomoc. Ze sprzedawcą przed chwilą rozmawiałem telefonicznie, twierdzić, że zastosowanie adaptera bocznego zamiast oryginalnego trino, nie niesie za sobą pogorszenia jakości obrazu, ale jednak uwierzę dopiero temu co tutaj na forum napiszecie - to będzie dla mnie informacja pewna i prawdziwa. W takim razie czekam cierpliwie na wieści :)
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Moi francuscy przyjaciele okazali się jak zwykle niezawodni. Oto informacje, jakie uzyskałem od Daniela Nardin, jednego z tuzów forum:
" Zdjęcie sugeruje, że jest to konstrukcja typu CMO, myślę więc, że ten model z lat 80-tych jest nadal użyteczny { w każdym razie ma "nowoczesną" konstrukcję). Sprzęt Wild, z tego samego okresu, ma doskonałą reputację i ma podobne wyjście foto.
W mikroskopach stereoskopowych istnieją dwa rozwiązania: greenough lub CMO
Zamieszczona tu broszurka potwierdza, że SMZ10 jest typu CMO.
SMZ10doc.jpg
Głowica trino z wyjściem środkowym i na dwie strony

Istnieje wiele doskonałych modeli typu greenough, szczególnie cenionych w przypadku dłuższych obserwacji, ale rozwiązanie CMO jest korzystne do zdjęć.
Istotnie, ten model SMZ10 pozwala wykorzystywać w wersji trino środek lub stronę lewą, ew. prawą obiektywu.
Patrz:

Kod: Zaznacz cały

monamiph.eu/photo/Macro/StereoM.htm
Sprzęt, o którym mowa, jest niestety typu bino z bocznym adapterem foto. Można jednak, jak myślę, przestawiać ten adapter na prawo lub lewo. Brakuje niestety pozycji osiowej....
Przesłane zdjęcie pozwala stwierdzić, ze mikroskop jest sprzedawany z pierścieniem do adaptera typu C.

Kod: Zaznacz cały

e-mikroskopy.pl/blog-o-mikroskopach/adapter-do-podlaczenia-kamery
(dodałem link do polskiej strony) do kamer z małą matrycą. Do sprzętu z duża matrycą trzeba stosować okular projekcyjny 2,5x i znaleźć lub dorobić odpowiedni tubus.
Sprzęt jest sprzedawany z obiektywem 2x. Pozwala to na większe powiększenia, ale zmiejsza odległość roboczą. Można jednak dokupić czasami obiektyw nikon 1x apo.
Uważam, że jest to dobry zakup ze względu na jakość sprzętu i cenę niższą od ceny nowego mikroskopu o podobnych możliwościach w dziedzinie fotografii, oczywiście pod warunkiem, że sprzęt jest sprawny.
"Prowince" (inny członek forum) radzi "kupować bez wahania". Myślę, że to dobra rada. Oczywiście należy sprawdzić stan sprzętu i spróbować zbić cenę, co jest normalną praktyką w takich sytuacjach."
W tekście jest kilka linków do pozytywnych wypowiedzi o tym sprzęcie.
Dodałem link do tekstu Daniela o rozwiązaniach konstrukcyjnych w mikroskopach tego typu. Myślę, że tłumacz google sobie z nim poradzi :wink:
LATARNIK
Posty: 6
Rejestracja: 17 kwie 2020, o 10:26

Re: [Link] Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: LATARNIK »

Mikroskop już jest mój. Spisuje się rewelacyjnie. Tylko dzięki Waszej pomocy i radom nie zmarnowałem pieniędzy. Szczególnie dziękuję Panu Jarudowi. Teraz tylko muszę dokupić porządną kamerę. Jeszcze raz dziękuję !!!
Załączniki
IMG_2994.jpg
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości