powershot g1 x

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

powershot g1 x

Post autor: jarud »

Czy ktoś używał powershot g1 x do mikrofotografii? Ma dużą matrycę 1,5 ", nadal jest to kompakt, nie jest obecnie zbyt drogi, ale jak się go instaluje na mikroskopie? Potrzebny jest jakiś okular projekcyjny? Czy można go podłączyć do komputera lub telewizora? Będę wdzięczny za wszelkie informacje. :wink:
eprzemeks
Posty: 28
Rejestracja: 21 lut 2020, o 22:18

Re: powershot g1 x

Post autor: eprzemeks »

Zerknąłem na ten aparat w internecie, pomimo dużych rozmiarów matrycy, liczba pikseli jest mała, a co za tym idzie, ich rozmiar jest duży (ok. 18 \(\mu m\)). Przy projekcji bezpośredniej (konieczny demontaż obiektywu aparatu) piksele maja rozmiar porównywalny z rozmiarem obrazu najmniejszych rozróżnialnych szczegółów (zdolności rozdzielcze dla światła białego i achromatów PZO przy projekcji bezpośredniej: 5x0.12 - 14 \(\mu m\), 10x0.24 - 14 \(\mu m\), 20x0.4 - 17 \(\mu m\), 40x0.65 - 21\(\mu m\), 100x1.3 - 26 \(\mu m\)). Przy czym, aby rozróżnić te szczegóły, musimy, efektywnie, zarejestrować różnice natężenia światła na prostej pomiędzy nimi. Wynika z tego, że rozmiary pikseli matrycy muszą być przynajmniej kilka razy mniejsze niż rozmiar obrazu najmniejszego szczegółu dostrzegalnego przez obiektyw! W tym aparacie nie jest to spełnione, dla żadnego powiększenia, co gorsza, zastosowanie obiektywów lepszej klasy spowoduje utratę większej ilości informacji.

Jedynym sposobem na użycie tego modelu aparatu jest zatem projekcja. Przy demontażu obiektywu można zastosować projektyw (ale trzeba dobrać odległości, tak aby obraz był ostry i kilkukrotnie powiększony, ponadto może być problem z montażem). Można prościej, nic nie przerabiając, używać normalnego okularu i przystawiać do niego aparat, np. na statywie. Zoom aparatu trzeba by dobrać tak, aby obraz preparatu, z kilkukrotnym zapasem (patrz par. wyżej), wypełniał klatkę.

Z opisanego sposobu korzystam gdy potrzebuję wykonać zdjęcie źrenicy wejściowej obiektywu poprzez mikroskop pomocniczy.

Aparat, o który pytasz, wydaje się mieć możliwość podłączenia do telewizora (ale uwaga, tylko poprzez composite, czyli standard sprzed HDTV), a także możliwość sterowania przez komputer (tu oprogramowanie może być już za stare na współczesne systemy).
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: powershot g1 x

Post autor: jarud »

Eprzemeks,
Dziękuję za te informacje. Jak z nich wynika, powershot g1 x nie jest najlepszym rozwiązaniem do mikrofotografii. Przypomniałem sobie, że mam panasonica DMC-G5K z matrycą 4/3 micro i 16 MPx, spróbuję to jakoś zamontować na mikroskopie. Z Twoich wyliczeń wynika chyba, że może to być lepsze rozwiązanie.
Z tym zoomem i zdjęciami przez okular mikroskopowy to nie taka prosta sprawa. Z mojego doświadczenia wynika, ze działa to dobrze z kompaktami z małą matrycą 1/2.5 i podobnymi. Z canonem a 650 is z matrycą 1/1.7 już muszę stosować okular projekcyjny 2,5x, z normalnym okularem 10x otrzymuję kółko na czarnym tle. Zoom optyczny 6x ego aparatu jest po prostu niewystarczający, a większych w kompaktach w zasadzie nie ma. Dzięki tobie przypomniałem sobie o panasonicu z matrycą 4/3 micro. Robiłem już doświadczenia z innym aparatem z projekcją bezpośrednią i nie byłem zadowolony z rezultatu, obraz wypełniał całą klatkę ale nie byłem zachwycony z jakości zdjęć. Może z innym aparatem będzie lepiej, zwłaszcza, że kupowałem go pod kątem zdjęć mikroskopowych. Błogosławiona skleroza. Będę miał o czym myśleć przez najbliższe dni :)
eprzemeks
Posty: 28
Rejestracja: 21 lut 2020, o 22:18

Re: powershot g1 x

Post autor: eprzemeks »

Ten Panasonic wydaje się lepszy - rozmiar piksela ok. 4 \(\mu m\). Czyli w najmniej korzystnym przypadku masz 3.5 krotne pokrycie. Powinno być dobrze. Jedna uwaga: rozmiar matrycy (17.3x13 mm) nie będzie pokryty całkowicie. Obiektywy są korygowane na pokrycie pola widzenia okularów (zależy od średnicy osadczej okularu i jest od niej mniejsze, w przypadku PZO max. 18 mm - dla danych z "Mikroskopii Optycznej" Pluty). Można powiększyć widoczne pole bardziej otwierając przysłonę pola, ale te części obrazu, które są położone poza tym "projektowanym" polem widzenia, będą zniekształcone w stopniu większym niż te w centrum przez różne aberracje (głównie sferyczną i chromatyczną). Trzeba też uważać, aby mikroskop był wyostrzony "jak dla okularów", inaczej pojawi się aberracja sferyczna (nawet w centrum).
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: powershot g1 x

Post autor: jarud »

Zamontowałem dziś tego panasonica na głowicy do MB30. W zestawie są dwie rurki, z tą krótszą otrzymuje się praktycznie parafokalny obraz. Niestety - nikt tego nie mówi - w projekcji bezpośredniej podstawa klatki wycina mniej niż połowę średnicy obrazu widzianego przez okular. (90 mikr. - 210 mikr, dla obiektywu 6,3x plan Jena.) Jest to gorzej niż to, co otrzymywałem z kompaktem canon a590 is 8Mpx, a klatka kompaktu a650 is 12MPx, w połączeniu z okularem projekcyjnym 2,5x, wpisuje się dokładnie w okrąg obrazu w okularze. Problem w tym, że ludzie są tak zachwyceni swymi wynikami, że nie są w stanie precyzyjnie powiedzieć co właściwie widzą :) Jest ostry obraz w kamerze i wszystko w porządku.
Tak czy inaczej, rozwiązuje to problem , o którym wspomniałeś. Aparat wycina środek obrazu, gdzie wszystko jest ostre. Kupiłem ostatnio nikon fluor 40x. Pomimo, że jest to achro, obraz jest wszędzie płaski, nawet z okularami 10x20. Wcale nie gorszy niż to, co otrzymuję z nikonem CFN plan 40x. Jak widać, Japończycy mają bardzo wyśrubowane normy w tej dziedzinie.
Może przynajmniej oraz będzie lepszy, chociaż z tym canonem a650 otrzymuję niezłe powiększenia o podstawie 60-80 cm.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość