Wartościowość i stopień utlenienia CO, O3

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
damiandro40
Posty: 7
Rejestracja: 17 kwie 2020, o 15:04

Wartościowość i stopień utlenienia CO, O3

Post autor: damiandro40 »

Cześć,

nie mogę zrozumieć stopnia utlenienia i wartościowości w tlenku węgla (II) oraz cząsteczce ozonu.
Wiem, że węgiel powinien mieć +II a tlen -II, a ozon ponoć -II jednak nie do końca to rozumiem.

Próbowałem do tego dojść i w tym celu rozrysowałem sobie strukturalnie kwas azotowy (V) gdzie występuje wiązanie koordynacyjne tak jak w tlenku węgla (II). I licząc wiązania wychodzi 3 kowalencyjne i 1 koordynacyjne z czego wynika, że skoro wartościowość azotu wynosi V to w takim razie to wiązanie koordynacyjne liczymy jako 2 tak, dobrze to rozumiem?

I tu pojawia się problem bo jak policzę wiązanie koordynacyjne jako 2 w cząsteczce tlenku węgla (II) to wychodzi mi wartościowość węgla IV a stopnie utlenienia to już w ogóle mi nie wychodzą tak jak powinny - ani w tlenku węgla (II), ani w kwasie azotowym (V). Być może źle zrozumiałem wiązanie koordynacyjne albo definicje wartościowości / stopnia utlenienia.

Jeśli ktoś może mi to wytłumaczyć logicznie to byłbym wdzięczny za pomoc :)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości