Skąd się wziął ten szkodliwy enancjomer?

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
Midialo
Posty: 1
Rejestracja: 4 lip 2020, o 20:04

Skąd się wziął ten szkodliwy enancjomer?

Post autor: Midialo » 4 lip 2020, o 20:20

Cześć wszystkim :-D
W biologii Campbella z 2016 (wydanie polskie) w części pierwszej, w rozdziale 4 (węgiel i molekularna różnorodność życia), w sprawdzeniu wiedzy z rozdziału pojawiło się takie zadanko, które nie daje mi spokoju, a nie wiem, jak to ruszyć. Byłbym wdzięczny za wszelką pomoc i wskazówki :)

"10. Badanie naukowe
50 lat temu kobieta w ciąży, której przepisano talidomid - lek na poranne nudności - urodziła dziecko z wadami rozwojowymi. Talidomid jest mieszaniną dwóch enancjomerów: jednego, który zmniejsza poranne nudności, i drugiego, powodującego poważne wady rozwojowe. Obecnie amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) przywróciła ten preparat dla niebędących w ciąży chorych na trąd oraz wcześnie zdiagnozowanych chorych na szpiczaka mnogiego - nowotwór krwi i szpiku kostnego. Korzystny enancjomer może być syntezowany i podawany pacjentom, ale z czasem w ich organizmie może się pojawiać obok niego również szkodliwy enancjomer. Zaproponuj możliwe wyjaśnienie obecności szkodliwego enancjomeru."

lorafen
Posty: 21
Rejestracja: 19 wrz 2019, o 17:22

Re: Skąd się wziął ten szkodliwy enancjomer?

Post autor: lorafen » 5 lip 2020, o 22:04

atak nukleofilowy wewnątrz cząsteczki i tymczasowy karboanion, co potem po powrocie do stanu poprzedniego tworzy S-Enancjomer?

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post