[Link] Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Cześć,
O ile znalazłem właściwe linki, to ten pierwszy mikroskop ma prawdopodobnie chińskie plany, nie ma natomiast oświetlacza. Ten drugi ma obiektywy bez napisów, a więc prawdopodobnie nawet nie plany. Ceny mikroskopów zależą w dużej mierze od klasy obiektywów. W dodatku obydwa są bino.
Powiedzmy sobie szczerze, każdy mikroskop będzie postępem w porównaniu z bioluxem, nawet szkolny MS-4 PZO za sto zł. Przynajmniej ma kondensor i achromatyczne obiektywy. Na twoim miejscu zastanowiłbym się, pomimo wszystko, nad kupnem delty trino, albo biolara. Kupując chińczyka masz gwarancję, że wszystko działa, a głowica trino umożliwia robienie zdjęć bez konieczności kłopotliwych przeróbek. Biolar natomiast ma duże możliwości rozbudowy. Mam biolara i nie zauważyłem, żeby był specjalnie nieergonomiczny. Być może jest to problem w przypadku pracowników laboratorium, ale jeżeli używa się go 3-4 razy w tygodniu przez 3-4 godziny, to nic się nie dzieje, no chyba, że ma się zmiany artretyczne, albo inne problemy z dłońmi. Do biolara można bez trudu dokupić b. dobrą głowicę trino od MB 30. Planapo opisywał w kilku postach problemy związane z kupnem sprzętu na e-bayu.Nie wyglądało to zachęcająco. Ja mam biolara, do którego dokupiłem trino MB 30 i obiektyw Nikon 40x CFN. Mam też słabsze plany Jeny, ale PZO wystarczą. Nie jestem Charlesem Krebsem ( to taka sława w dziedzinie mikroskopii), ale jestem w miarę zadowolony z osiąganych wyników. Pewno jest dużo osób, które robią lepsze zdjęcia, ale niestety nie produkują się na forum.
Kilka przykładów zdjęć cosmarium pokazujących możliwości tego sprzętu:
achro 20x pzo, DF
x-20x.jpg
to samo zdjęcie, powiększenie ok 2x
x1-20x.jpg
nikon plan 40x w "normalnym" oświetleniu
x2-40x.jpg
to samo zdjęcie w polaryzacji
x3-40x.jpg
inne cosmarium, powiększenie zdjęcia zrobionego 20x pzo
x5-20x — kopia.jpg
Oczywiście są to stacki z 5-10 zdjęć.
Uważam, że przy ograniczonych środkach bardziej opłaca się inwestować w optykę, niż w statyw, ale oczywiście wszystko zależy od osobistych priorytetów:)
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: [Link] Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

Zgadzam się prawie zupełnie z jarud :-)
Jedynie co do głowicy trino MB-30 nie jestem już aż takim optymistą ;-)
Gdy jako pierwszą trino ją zakupiłem, byłem zachwycony. Idzie ją upolować od 200-300 zł, jednak standard to 500-700-800 zł
Później utrafiłem na ebay'u radziecką Lomo MFN 11. Po minimalnym usprawnieniu działa bezproblemowo z PZO. Na ebay do kupienia co jakiś czas za 100-130 euro.
Można też szukać jakiegoś Leitz'a
W końcu (po wielu, wielu latach) trafił mi się "jak ślepej kurze ziarno" trinokular PZO MNT 6 poniżej 500 zł - ale "to prawie cud" ;-D
Standardowo trzeba na nią wydać ok. 1500 zł. lub więcej.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Bogusławie,
Dziko Ci zazdroszczę Twego trino PZO MNT 6. Jest to piękny sprzęt. Z oświetlaczem 100 W zamienia biolara w doskonały mikroskop. Rzecz w tym jednak, że jest to głowica z lat 80-tych, niespecjalnie przystająca do obecnego sprzętu foto i oświetlenia. Wszystko zależy oczywiście od zainteresowań. Ty, o ile się orientuję, zajmujesz się grzybami, obiektami dość nieruchawymi. Możesz spokojnie wykorzystać wszelkie możliwości MNT 6, czyli oświetlenie 0/100, 20/80 i 100/0. Ja zajmuję się zdjęciami pierwotniaków. Nie mam czasu na przełączanie trybów, bo najczęściej jest to kwestia ułamka sekundy. Zrobiłem tysiące zdjęć, na których mam kawałek orzęska. Nawet glony, np. kosmaria i okrzemki, potrafią dosyć żwawo pędzić przez kadr. Moja głowica MB30 ma rozkład światła 50/50, co wystacza mi praktycznie do wszystkich zdjęć. Nie muszę mieć do obserwacji 100% światła, bo dzięki mocnemu oświetlaczowi wystarczy mi moje 50%. Jeżeli chcę robić zdjęcia ze 100% światła, mogę zainstalować prosty tubus, który ostatnio kupiłem za 60 zł, i podłączyć aparat do telewizora lub komputera. Zamiana jednego na drugie, to 3-4 proste gesty. Oczywiście jest to bardziej skomplikowane, niż przełączenie trybu 20/80 na 0/100 w głowicy MNT 6, ale w obu przypadkach pierwotniak już zniknie z kadru. Pozostaje kwestia ustalenia, jaki podział światła jest lepszy 50/50, czy 20/80? Kiedy robię zdjęcia z głowicą 50/50 z automatyczną przysłoną, czyli otwartą na max, to przy ustawieniu właściwego oświetlenia w okularach, otrzymuję prześwietlony obraz na ekranie. Przy podziale 20/80, to prześwietlenie będzie jeszcze większe, albo obraz w okularach zbyt ciemny. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie sposobu wyłączenia tej diabelnej automatycznej przysłony:), ale nie zmienia to faktu, iż rozkład światła w aparatach kliszowych oświetlanych 100 W halogenem różni się od rozkładu światła w aparatach cyfrowych oświetlanych led. Rozkład 50/50 wydaje mi sie wygodniejszy i bardziej oczywisty, ale nie robiłem zdjęć na innych głowicach. Pozostaje jeszcze sprawa rozwiązań technicznych tego podziału światła. W głowicy MB30 jest to chyba lustro półprzepuszczalne. Nie wiem jak to jest w MNT 6 - chyba podobnie - ale nie zauważyłem, by występowały jakieś deformacje. W każdym razie nie spotkałem się z opiniami, że głowica MB30 jest gorsza od innych z tego właśnie powodu. Jest jeszcze sprawa powiększenia własnego 1,5x głowicy MB30. Obecne tendencje zmierzają do usuwania dodatkowych systemów optycznych na rzecz coraz bardziej doskonałych obiektywów, ale mnie to proste rozwiązanie wystarcza. Zdjęcia, które zamieściłem powyżej mają dzięki temu powiększenie 600x i 300x, bez widocznych deformacji. W porównaniu z ceną Nikona CFN 60x, takie rozwiązanie wydaje się b. tanie. Ostatnio kupiłem Nikona Fluora 40x z NA 0.850, czyli takim, jakie mają przeciętne obiektywy 60x. Teraz muszę wymyślić sposób, jak wykorzystać to wysokie NA do powiększeń rzędu 850x. Mam już 600x :)
Rasumując: głowica do MB 30 ma swe zalety; ma live view, jest prosta i ma własne powiększenie 1,5x nie pogarszające zdjęć na poziomie amatorskim. Ma też, wg mnie, dobry rozkład światła, najbardziej dostosowany do współczesnych aparatów i oświetlenia. Tak czy inaczej, najprostszym i najtańszym rozwiązaniem wydaje się obserwacja na ekranie za pośrednictwem aparatu zamocowanego na prostym tubusie. No i oczywiście na tle biolara z głowicą MNT 6 wyglądasz jak prawdziwy men, a ja z moją malutką głowicą do MB30, jak emeryt :(
PS. Gdybyś po tym sukcesie zakupowym chciał nadrobić straty finansowe sprzedając głowicę lomo, daj znać:)
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: [Link] Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

I tu się chyba zgadzam z Tobą całkowicie :-)
Moje grzybki (a raczej ich "wnętrzności" pod mikroskopem) są nad wyraz stacjonarne.
Bardzo rzadko zdarza mi się oglądać ruchliwe "żyjątka". Jednak czasami w owocnikach grzybów w stanie znacznego rozkładu (w takiej ciapciowatej mazi) trafiają się ciekawe i szybkie "stworki". Obserwować to jeszcze idzie, jednak strzelać udane kadry to czasami naprawdę wyzwanie. No i tu faktycznie prędkość reakcji czyli obserwacja+foto jest niezwykle istotna.
Faktycznie prosty tubus z aparatem/kamerą i obserwacja na monitorze powinno mieć sens i uzasadnienie, choć osobiście jeszcze nie stosowałem. Zdecydowanie wolę ogladać przez binokular.

Trinokularu Lomo nie planuję sprzedawać, bo co jakiś czas wykorzystuję w mikroskopach Lomo i Zeiss.
Być może(?) wystawię na Allegro trino od MB 30 ,bo od paru lat praktycznie jej nie używam, jednak szkoda mi jej ze względów kolekcjonerskich ;-)
Midnight9999
Posty: 5
Rejestracja: 3 gru 2019, o 14:00

Re: [Link] Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Midnight9999 »

Witam serdecznie! Jestem nowy na forum i jest to mój pierwszy post. Zanim zadam pierwsze pytania chciałbym bardzo podziękować wszystkim za dzielenie się wiedzą. Spędziwszy na tym forum wiele godzin czytając/szukając dowiedziałem się na prawdę wiele i większość spraw stała się dla mnie klarowna. Po przejściu długiej drogi z wyborem pierwszego mikroskopu zdecydowałem się wstępnie na Biolara choć przypuszczam, że nie jest to decyzja ostateczna. Jest jednak kilka jeszcze dla mnie nie rozwiązanych kwestii. Jeśli chodzi o cel moich obserwacji to chciałbym oglądać oraz dokumentować mikroorganizmy oraz drobnoustroje znajdujące się w najbliższym otoczeniu. Precyzując chodzi mi np o wymaz bakterii z gardła, świerzb kota, roztocza, badanie życia w wodzie akwariowej, no ogólnie chciałbym spojrzeć trochę głębiej w otaczający mnie świat. Do tej pory zajmowałem się hobbystycznie astronomią jednak ilość pochmurnych dni... Z góry dziękuję za odpowiedzi na zadane pytania.

1. Jestem pewien, że chciałbym prowadzić dokumentację fotograficzną stąd jestem zdecydowany na nasadkę trino. No i tutaj pojawia się pytanie związane z małą dostępnością nasadek trino do Biolarów. Czy lepiej jest kupić nowy, chiński mikroskop- myślałem tutaj o DO Evolution 100 który ma już to trino i z Koehlerem na dzień dzisiejszy koszt nowego to 3600zł czy lepiej kupić Biolora (znalazłem na Ebay za 1400zł z Leszna od dealera) i dokupić do niego pasującą nasadkę trino(z nakładką jakies 2600)? Czy zakup nowego jest wart tej 1000zł róznicy?

2. Oświetlenie Koehlera. Zapoznałem się dokładnie z instrukcją z grzyby.pl i trochę nie rozumiem jednej rzeczy. Czy mikroskop nadający się do ustawienia oświetlenia wg Koehlera różni się jedynie od mikroskopu nienadającego się do tego przysłoną polową irysową? Jeśli tak to czy można do np takiego zwykłego Genetic Pro domontować jakoś taką przysłonę i ustawiać na nim Koehlera?

3. Do których dealerów z forum mógłbym się zwrócić w sprawie zakupu Biolara lub ewentualnie tej nasadki trino?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam,
Adam
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Dzień dobry,
DO Evolution 100 ma głowicę trino 50/50,czyli rozkład światła jest taki sam jak w głowicach do MB30, nie ma natomiast powiększenia własnego 1,5x. Ja bardzo sobie chwalę to powiększenie, ale ogólnie rzecz biorąc uważa się, że wszelkie dodatkowe elementy optyczne pogarszają obraz.
Dla mnie sprawa jest dyskusyjna. Jak głowica nie ma powiększenia, osiąga się podobny efekt powiększeniem w komputerze. Czy to daje lepsze efekty?
Mikroskop ma obiektywy plany. B. dobrze, ale zdanie co do ich jakości jest mocno podzielone. Kupiłem kiedyś 2 obiektywy 60x firmy DO i o ile achro daje się używać, to plan jest dosyć rozczarowujący. Chińczycy sprzedają w miarę tanio zestawy obiektywów na aliexpress, więc obiektywy plan nie powinny być głównym motywem zakupu mikroskopu.
Wybór między Evolution a Biolarem, to głównie kwestia tego, jak widzisz swoje hobby. Nie lubisz się grzebać w śrubkach, czyścić mikroskopu, kompletować części, chcesz po prostu pooglądać coś pod mikroskopem - kupujesz chińczyka, rozpakowujesz i wszystko działa. Tyle, że to sprzęt mało rozwojowy. Oczywiście jest zestaw do DF, do polaryzacji itd, ale 3W led może ograniczać możliwości. Ja mam led 13 W i często brakuje mi światła :).Mam biolara z głowicą trino od MB30, którą w miarę łatwo kupić za ok. 800 zł. Biolar bez skrzyni, okularów 10xSK i obiektywu 20x nie powinien kosztować więcej niż 800 zł. 1400 zł to dużo.
Oświetlenie Koehlera to nie jest nic mistycznego - wbrew temu, co twierdzą niektórzy :). Włącz latarkę z zoomem. Kiedy stosunek mocy latarki do oświetlonej powierzchni jest najlepszy? Kiedy widzisz ostro diodę led na ścianie. Moc jest taka sama, a powierzchnia jest najmniejsza, Niestety, jednocześnie widzisz wszystkie połączenia i niedoskonałości na diodzie. Żeby to zlikwidować, trzeba trochę rozogniskować latarkę. Jak bardzo? Koehler wybrał jedyny stały element na drodze światła, przysłonę w kondensorze. To na niej ustawia się ostrość. B. często to nie wystarczało, zwłaszcza ze starymi żarówkami z wielkimi spiralami, dlatego montowano dodatkowo matówkę przed żarówką. Oczywiście stało to w sprzeczności z ideą punktowego oświetlenia Koehlera, ale dawało bardziej równomierne oświetlenie. A przysłona polowa? Służy do zlikwidowania szkodliwych odblasków żarówki. Wg. Koehlera oświetlacz powinien oświetlać jedynie pole widziane przez obiektyw. Obecnie, wraz z zastosowaniem skutecznych warstw przeciwodblaskowych, przysłona polowa straciła na znaczeniu. W mikroskopie z "prawdziwym" Koehlerem można ustawiać i centrować obraz żarówki. Nie wiem, jak to jest w DO Evolution 100. Jeżeli na iluminatorze jest matówka, to stosuje się tzw. oświetlenie krytyczne, czyli ustawia się obraz matówki na poziomie stolika. Być może ten model ma diodę z soczewką, wycentrowaną na stałe, ale wątpię, zwłaszcza, że sprzedający nie wspominają o centrowaniu kondensora, a bez tego nie ma Koehlera ( w przypadku mikroskopów z zamontowanym oświetlaczem - w przypadku m. lusterkowych jest inaczej). Koehler nie jest niezbędny w przypadku ciemnego pola, oświetlenia bocznego i innych technik.
Można otrzymać doskonałe rezultaty fotografując z głowicą bino przez obiektyw.
Z finansowego punktu widzenia, jeżeli się znudzisz mikroskopią, więcej stracisz na sprzedaży chińczyka.
Ze sprzedawców mogę polecić Pana Piotra z Łodzi, ma nick LoginPiotrusia. Pisał ostatnio w sąsiednim dziale "Mikroskopia i mikrofotografia - dyskusje techniczne", o Unimacie :). Sprzedaje sprzęt w dobrym stanie, wyczyszczony. Jego jedyny feler polega na tym, że nie panuje nad sprzedażą. Przed pandemią zatrudniał panienkę, która wszystko ogarniała, ale nie wiem, jak jest teraz. Ktoś się skarżył na forum na długi okres oczekiwania. Człowiek jest uczciwy, ale słabo zorganizowany - jak większość ludzi w naszym kraju. Może kupić za zaliczeniem?
Pozdrowienia:)
Midnight9999
Posty: 5
Rejestracja: 3 gru 2019, o 14:00

Re: [Link] Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Midnight9999 »

Dziękuje serdecznie za odpowiedź i pomoc. Szczerze powiem, ze chętnie pobawię się z tymi śrubkami itd bo mam takie odczucie, ze podejście w ten sposób oraz kompletowanie dodatkowych elementów doda dodatkowych emocji w nowym hobby. W takich okolicznościach zdecydowałem się ostatecznie na Biolara. Znalazłem na Fb sprzedawcę(nazwa: MikroskopyPZO), własnie z Łodzi, który zaproponował mi cenę 900zł za Biolara bino i jak się z nim dogadam to myślę, że się zdecyduję kupić własnie od niego.

Pozdrawiam
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

To niezła cena, choć nie najniższa. Czy sprzedawca oferuje okulary 10xSK ? Inne to średniowiecze, obraz jest jak przez dziurkę do klucza. Jeżeli ich nie ma, to jest to dodatkowy wydatek ok. 80zł. Dobrze też, żeby był obiektyw 20x, moim zdaniem najbardziej uniwersalny w mikroskopie. To też wydatek ok. 80 zł. No i oświetlacz z zasilaczem. Najczęściej szybko wymienia go się na led, ale stanowi wyposażenie mikroskopu, więc nie należy z niego rezygnować.
Midnight9999
Posty: 5
Rejestracja: 3 gru 2019, o 14:00

Re: [Link] Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Midnight9999 »

Muszę dopytać, przyznam szczerze, że nie wiedziałem by o to zapytać. Teraz jak mam już info postaram się znaleźć jakiegoś Biolara w dobrej cenie. Niestety ten sprzedawca z Łodzi mi nie odpisuje, dodzwonić się też nie mogę więc będę musiał znaleźć chyba kogoś innego. Jeszcze raz dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: [Link] Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Jeszcze co do rzadziej poruszanej kwestii w "sporze" biolar vs Evolutiohn 100. Ergonomia czyli wygoda uzytkowania - skonczylem wzornictwo wiec zwracam na to uwage (:

Biolar jest starą konstrukcją co ma konsekwencje w tym, że jego design powoduje np. zmeczenie nadgarstkow czy karku. Nowsze chinczyki typu Evo są pod tym względem o niebo lepsze. Kryterium istotne jesli duzo i regularnie pracuje sie przy mikroskopie. Przy 2-3 dziennie juz bralbym to zagadnienie pod uwage.
PanPipeta
Posty: 2
Rejestracja: 8 lip 2020, o 20:25

Re: [Link] Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: PanPipeta »

Witam wszystkich, zbieram się ciągle za kupno mikroskopu, natknąłem się na taką ofertę dzisiaj:
Mikroskop po całkowitym przeglądzie. Jest to ostatnia, najnowsza, biała wersja z pięcioma obiektywami. W skład wchodzią oryginalne części:
- głowica dwuoczna MND-8
- okulary 10x
- 5 achromatycznych obiektywów PZO: 5x / 10x / 20x / 40x / 100x (olejowy immersyjny)
- stolik XY SK14
- kondensor K51 a=1,3 z przysłoną irysową i matówką
- oświetlacz z żarówką
Mikroskop jest po całkowitym serwisie. Został wyregulowany, nasmarowany, naoliwiony, wyczyszczony, łącznie z optyką.
Nie ma żadnych luzów. Stolik jak nowy.
Cena 2200zł z przesyłką, dorzucę też zasilacz regulowany.

Chodzi tutaj o PZO Biolar, pytanie czy warto w takiej cenie?
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Nie warto. Za te pieniądze kupisz 2 biolary po nie najniższej cenie. I jeszcze dorzuca zasilacz. Dobre panisko :)
JacKii
Posty: 2
Rejestracja: 8 sty 2022, o 23:46

Re: [Link] Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: JacKii »

Pomóżcie czy warto za te pieniądze coś z tych?
sprzedajemy 57512527
olx 723419967
Jaka jest różnica w jakości fotografi powyżych a DO evolution 100 przy daj na to zbliżonych parametrach w świetle odbitym i przechodzącym przy najbardziej wymagajacym powiększeniu 1000x. W DO evo po zakupie trace odrazu połowę ceny niestety. A w przypadku biolarów i zeissów jest troche problem z częsciami. Z czasem bedzie ich coraz mniej.
Mikroskop potrzebuje głownie do archiwizowania zdjęc zarodników grzybów oraz przy okazji pokazywania swoim dzieciakom wszystkiego co fajne listki, pierwotniaki, hlony itp.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości