OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Awatar użytkownika
sempervirens
Posty: 156
Rejestracja: 22 lut 2014, o 22:02

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: sempervirens »

Witam po czasie ;) Widzę, że forum z lekka opustoszało.
Przychodzę z pytaniem dotyczącym kontrastu fazowego. Mam w swoim Biolarze dwie wersje PhA i Ph (obiektywy z zielonymi obręczami czyli najprawdopodobniej dodatni Zernike). Jakościowo obraz jest dość przeciętny, w związku z czym zastanawiam się czy w Biolarze jest możliwość zastosowania kontrastu fazowego innej produkcji niż PZO? Np. takiego który współpracuje z obiektywami wyższej klasy niż te, które są w secie KF PZO (czyli chyba zwykłe achromaty?)
eprzemeks
Posty: 28
Rejestracja: 21 lut 2020, o 22:18

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: eprzemeks »

Przy zachowaniu warunku: obiektywy, okulary, kondensor tego samego producenta i długość tubusu zachowana to można zamieniać optykę pomiędzy statywami. Nieprzestrzeganie tych warunków będzie prowadziło do przeogniskowania obiektywów i zniweczy stan korekcji aberracji sferycznej i chromatycznej. Przy zwykłych achromatach to przeogniskowanie nie psuje za dużo, ale przy planachromatach oraz planapochromatach obraz się pogorszy.
Kondensor musi być dopasowany do obiektywów. Rozmiary pierścieni fazowych w obiektywach i w kondensorze muszą sobie odpowiadać. Jeśli pierścień w kondensorze będzie węższy niż pierścień w obiektywie, to obraz będzie ciemniejszy, a w dodatku halo wokół obiektów będzie bardziej widoczne, jednak kontrast fazowy będzie funkcjonował prawidłowo (aczkolwiek nie w optymalnych warunkach). Gdy pierścienie kondensora będą szersze niż w obiektywie, to obraz fazowy będzie zakłócony przez nałożone jasne tło - im większy pierścień kondensora, tym mniej widoczny obraz fazowy. Osobną sprawą jest spasowanie tego w statywie. W przypadku Biolara potrzebne są obiektywy z gwintem RMS (zasadniczo wszystkie starsze na 160 mm) o długości 45 mm, oraz kondensor o średnicy osadczej 39.5 mm.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości