Farmacja w 2020

Wykaz uczelni medycznych o kierunku farmaceutycznym. Opinie i porady dotyczące punktacji i rekrutacji na farmację w poszczególnych uczelniach.
ZagubionyPoeta
Posty: 1
Rejestracja: 11 sie 2020, o 14:35

Farmacja w 2020

Post autor: ZagubionyPoeta »

Witam,
Od lat zaniedbywany kierunek studiów spotyka się z coraz mniejszym zainteresowaniem, doprowadzając do diametralnych obniżeń progów ( przykładem jest gdańsk, gdzie progi wynosiły w 2019 38,5%).
Nic nie wskazuje, aby progi te zostały podniesione na rok 2020, choć biologia wypadła znacznie lepiej niż w latach 2018/2019, kiedy to progi wynosiły 50%+.
Wszelkie dofinansowania omijają szerokim łukiem farmację i trafiają głownie w kierunek lekarski. Zarobki w tej branży, również pozostawiają wiele do życzenia.

Według mnie jak tak dalej pójdzie, to zakończy się to likwidacją kierunków, oraz sprowadzaniem specjalistów ze wschodu, a wy co sądzicie o przyszłości tego kierunku na uczelniach?
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1867
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Farmacja w 2020

Post autor: Nitrogenium32 »

Jako prawie absolwent powiem tak... Kierunek nijak ma się do tego jak wygląda praca w aptece. I to nie jest tak, że na innych kierunkach też tak jest. Na farmacji prawie NIC się nie przydaje ze studiów, nie przyjdzie przecież pan ze starożytnego Rzymu mówiący po łacinie, który będzie chciał się dowiedzieć jak przebiega cykl Krebsa albo jak podstawniki w cząsteczce benzodiazepiny wpływają na zmianę działania farmakologicznego leków. Ludzie najczęściej przychodzą do apteki jak do sklepu po drodze do innych sklepów, owszem, są tacy, którzy chcą porady, ale większość przychodzi tylko jak na zakupy. I wiedza się nie przydaje.

Nadal będą naiwne osoby, które chcą iść na farmację, bo lubią chemię (bosz...), ale mam nadzieję, że będzie takich osób coraz mniej, bo same sobie szkodzą idąc na takie studia. Ja trochę popracuję w zawodzie, żeby odłożyć kasę na przeprowadzkę za granicę, bo w tym beznadziejnym kraju z beznadziejną opieką zdrowotną nie opłaca się marnować życia pracując w aptece.

Specjaliści ze wschodu to nic. Wystarczy przypomnieć sobie ile jest techników farmaceutycznych, którzy uczą się mniej i znają się na recepturze lepiej od farmaceutów. I są tańsi w przypadku zatrudnienia, bo farmaceucie trzeba płacić więcej i to się nie opłaca...
MAGISTER FARMACJI
FARMACJA WUM 2015-2021
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post