Oprogramowanie do przechwytywania obrazu

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
zloty_2000

Oprogramowanie do przechwytywania obrazu

Post autor: zloty_2000 »

Witajcie,
w ogólnym dziale mikroskopii pytałem się Was o mikroskop Amscope B120, jednak wydaje mi się, że na naszym rynku to raczej egzotyk (firma działa w USA), ale nie o tym to postaram się opisać w moim wątku.

Do mikroskopu dostałem kamerkę Amscope MD130. Ma ona swoje oprogramowanie, które działa i jest OK... ale... ta kamera ma dla mnie żałosny FPS na poziomie 5-7 FPS przy max rozdzielczości.

I teraz - jako, że siedzę w astronomii mam parę kamerek 1,25'' z lepszymi parametrami dającymi pomiędzy 30 a 50FPS.

I teraz pytanie - są jakieś programy typowo mikroskopowe do których mogę podpiąć każdą kamerę?

Oprogramowanie astro mam i z nim też się pobawię, jednak to dwie inne dziedziny.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Oprogramowanie do przechwytywania obrazu

Post autor: jarud »

O ile się dobrze zorientowałem, Twoja kamera ma rozdzielczość 1,3 MP. To trochę za mało na dobre filmy. Wysiłki zmierzające do zwiększenia FPS chyba nie mają wiele sensu. Skoro zajmujesz się astronomią, znajdź najprostszy uchwyt do kompaktu (w teleskopy. pl kosztuje to ok 70 zł - jak jest), kup na OLX canon a 590 is, 8 MP, w cenie 60-100 zł i dorób prosty wężyk za ok. 40 zł. Z opisu canona wynika, że przy zapisie wideo masz nast. FPS:
(L)640 x 480, 20fps/20klatek/sek(LP)
(M)320 x 240, 30klatek/sek
(S)160 x 120, 15klatek/sek
Nie robiłem filmów, ale zdjęcia wychodzą niezłe. Zdjęcia robisz przez okular, nie potrzebujesz żadnego dodatkowego elementu optycznego. Aparat podłącza się do telewizora, więc nie musisz nawet obserwować przez okulary (jeżeli nie masz trino). Jeżeli masz trino, a jesteś bardzo ambitny, możesz robić filmy aparatem mikro 4/3, który też nie potrzebuje żadnego okularu projekcyjnego. Trzeba wybrać typ, który pozwala na live view na komputerze lub telewizorze, inaczej wypłaczesz oczy. Obraz z obiektywu jest bezpośrednio rzutowany na matrycę aparatu. Adapter kupiłem w teleskopy. pl. za ok 100 zł.
Podaję najprostsze - i najtańsze - rozwiązania. Oczywiście możesz kupić kamerkę 5-10 MP, ale to będzie trochę kosztować :(
zloty_2000

Re: Oprogramowanie do przechwytywania obrazu

Post autor: zloty_2000 »

Jarud - dziękuję za odpowiedź.
Jak pisałem mam parę kamer astro i np mógłbym NexImage 5 przeznaczyć do mikroskopu, ale szukam jakiegoś programu do jej obsługi powiązanego z mikroskopią by mieć możliwość np wymiarowania itp.
Sprawę przejściówki ze standardu 1,25'' na mikroskopowy sobie ogarniam i jutro (bądź jak syn da i czas będzie) to popracuję nad ustawieniami i nagrywaniem w programie do astro.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości