Skład chemiczny komórki zwierzęcej i roślinnej

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
Awatar użytkownika
North
Posty: 193
Rejestracja: 3 paź 2009, o 10:16

Skład chemiczny komórki zwierzęcej i roślinnej

Post autor: North »

Witam,
natknąłem się na takie zadanie (na sprawdzianie:D) i nurtuje mnie odpowiedź. Otóż:

Studenci przebadali skład chemiczny 2 komórek oraz swoje wyniki przedstawili w tabeli. Tabeli samej nie będę zamieszczał, bo nie mogę jej znaleźć w internecie, ale różniły się:
a) zawartość wody: A 79%, B 59%
b) ilość węglowodanów: A 20%, B 8%
c) ilość tłuszczy: A 2%, B 7%
Która komórka jest zwierzęca, a która roślinna? Odpowiedź uzasadnij dwoma argumentami opisującymi tą różnicę.

I zacząłem kombinować. Skoro pisze różnicę mamy znaleźć jedną i ją opisać podając dwa argumenty (tu już nie jestem pewien, czy dobrze myślę:D). Wybrałem więc wodę i napisałem, że komórka A to roślinna, ponieważ ma większą zawartość wody skumulowanej w bardzo dużej wakuoli, natomiast B to zwierzęca, bo ma kilka wodniczek małych i ma tym samym stosunkowo mniej wody.

Czy jest to zgodne z prawdą?:D Szukając na google znajduję informację, że istotnie, komórki roślinne mają większą zawartość wody, jednak nie mogę doszukać się przyczyny tego zjawiska.
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Skład chemiczny komórki zwierzęcej i roślinnej

Post autor: Jane Doe »

ta różnica to po prostu komórka zwierzęca i komórka roślinna. różnicę masz podaną.
Więc podajesz dwa argumenty dlaczego komórka A jest roślinną (bo to właśnie ta), a B zwierzęcą.
To, co napisałeś nie wynika przecież z tabelki.
Pierwszy argument to właśnie ilość wody - w komórkach zwierzęcych jest mniej wody, w roślinnych więcej (ogólnie, bo nie zawsze). Ale bardziej skupiłabym się na węglowodanach i tłuszczach. W komórce roślinnej to one są najczęściej materiałem zapasowym - skrobia np (tłuszcze raczej w mniejszym stopniu), w komórce zwierzęcej za to nadmiar niewykorzystanych węglowodanów zamieniany jest w tłuszcze, więc lipidów jest więcej. Ale to też zależy od komórek. W hepatocytach np gromadzony jest glikogen, więc poziom węglowodanów byłby wysoki.
Jeżeli będziesz znał klucz do tego zadania to napisz, jak to dokładnie powinno wyglądać
Awatar użytkownika
North
Posty: 193
Rejestracja: 3 paź 2009, o 10:16

Re: Skład chemiczny komórki zwierzęcej i roślinnej

Post autor: North »

A z czego wynika różnica w ilości wody? Jest to związane z wielkością wodniczek? Teoretycznie cytoplazma ma średnio 75% wody, wakuole 90%, tym samym podwyższyłaby jej stosunkowy udział w składzie komórkowym. W sumie na ilość węglowodanów ma wpływ również obecność ściany komórkowej zbudowanej z celulozy. Napisałem jeszcze, że komórki roślinne posiadają glioksysomy, bo rozkładania tłuszczy na wielocukry, natomiast komórki zwierzęce nie mają tej struktury, ale skreśliłem to, wierząc że sama woda wystarczy (nie wiedziałem do czego ta różnica się odnosi):D
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Skład chemiczny komórki zwierzęcej i roślinnej

Post autor: Jane Doe »

No ściana komórkowa też. Jeżeli to napisałeś to dobrze, myślę, że dostaniesz ptk.
Glioksysomy nijak się mają do tabelki.
Teoretycznie cytoplazma ma średnio 75% wody, wakuole 90%, tym samym podwyższyłaby jej stosunkowy udział w składzie komórkowym.
Ok, zrozumiałam po chwili Twoją wypowiedź. Ale było ciężko Gdyby komórkę tworzyła sama wodniczka i cytoplazma to tak, ale przecież w kom. występują jeszcze inne struktury (zależy w jakiej oczywiście). Np ściana kom, błona, plastydy, mitochondria itd. Też nie mogę znaleźć inf. dlaczego w kom. roślinnej występuje więcej wody niż w zwierzęcej. Potrzebuję konkretnego argumentu, bo jakieś tam teorie to ja mam.
Tzn nawet nie teorie, w zasadzie mam argument, ale jakby to ładnie ubrać w słowa. Rośliny potrzebują więcej wody, ponieważ służy im ona nie tylko do przemian metabolicznych (np rozkład sub. zapasowych itd), ale przede wszystkim do produkcji związków im potrzebnych i do produkcji energii. Kom. zwierz. nie syntetyzują same takich sub. jak glukoza i energii, a na to jest zużywana przez rośliny większość wody. One pobierają sobie ładnie sub, a wodę zużywają tylko na inne reakcje metaboliczne.
Awatar użytkownika
North
Posty: 193
Rejestracja: 3 paź 2009, o 10:16

Re: Skład chemiczny komórki zwierzęcej i roślinnej

Post autor: North »

Nie glioksysomy, tylko ich działalność (chyba że to był tylko taki Twoj skrót myślowy):) Cytoplazma zawiera już wszystkie organelle oprócz jądra, tak więc skład chemiczny zawiera także mitochondria, itp. Ogólnie faktów nie znałem żadnych w czasie pisania sprawdzianu, więc po prostu znając różnice w budowie chciałem wydedukować, skąd ona się bierze. No ale nie zawsze się trafi:d

AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Skład chemiczny komórki zwierzęcej i roślinnej

Post autor: AnnaWP »

W komórce roślinnej może być nieco więcej wody. Skład chemiczny cytozolu jest raczej podobny, a zasadniczą objętość dojrzałej komórki stanowi właśnie wakuola. To uzasadnia podane w pytaniu wartości: zwierzęca 59%, roślinna 79%.
natalkatalka12
Posty: 1
Rejestracja: 17 paź 2020, o 13:43

Re: Skład chemiczny komórki zwierzęcej i roślinnej

Post autor: natalkatalka12 »

Masz może cały sprawdzian z tego działu?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości