[Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
zloty_2000

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: zloty_2000 »

Jarud - na razie to moje zabawy, bo syn raczej okupuje mikroskop a jak ja coś chcę na chwilę, to od razu on też chce zobaczyć, sprawdzić itd :-D (co mnie cieszy).
Co do lustrzanek, to już starsze modele miały tzw. wstępne podniesienie lustra czyli przed zrobieniem zdjęcia lustro blokuje się w pozycji górnej i po np 2-3s robione jest zdjęcie. Te parę sekund wystarcza by wygasiły się drgania. Nie wiem jak w mikroskopie, ale w teleskopie, nawet najmniejsze drgania widać. A ustawiając tę opcję z samowyzwalaczem uruchamianym pilotem czy wężykiem praktycznie zerujemy możliwość drgań (trochę w fotografii też siedzę od lat).
Lustrzankę myślę podpiąć zamiast głowicy, tylko muszę spokojnie wymyślić jak miałaby wyglądać przejściówka, bo jak wspominałeś w tej konfiguracji to by mi się sprzęt wywrócił a ugięcia toru optycznego byłyby masakryczne. Trzeba będzie policzyć odległości od matrycy tak by lustrzanka ostrzyła dzięki ruchom śrub mikro/makrometrycznych.

Co do kamer - to mam parę począwszy od internetowych, przez 2 albo 3 kompakty i lustrzanki. Tyle, że potrzebuję czasu aby to wszystko jakoś wypróbować. Jest też ta z zestawu i szczerze, to jak ją dobrze ogarnę to wydaje mi się, że sporo da się z niej wycisnąć.

Korci mnie jeszcze by skonstruować set lustrzanka, głowica, statyw i przejściówka do lustrzanki, tak by skręcić wszystko do kupy a lustrzankę będzie trzymał statyw by zniwelować ugięcia i kąt głowicy binokularowej.

Ale jak mówię - czas i jeszcze wiedza, bo to jednak dwa różne bieguny astronomia i mikroskopia z czego ta druga nie zależy od pogody co mnie zaczyna cieszyć. Dlatego właśnie się dopytuję, piszę o czym myślę a Wy jako bardziej doświadczeni mnie naprostujecie bym się w kozi róg nie zapędził.
agaton17
Posty: 1
Rejestracja: 26 maja 2021, o 08:48

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: agaton17 »

Drodzy, poszukuję mikroskopu dla dzieci. Przedział wiekowy od 8 do 5 lat na teraz. Kupiłam dwa dedykowane dla dzieci ale to badziew okrutny i muszę odesłać. Po przeczytaniu postów poszukuję używany na olx. Znalazłam kilka ofert ale jestem zielona w temacie. Czy pomożecie mi w wyborze czegoś ok 300 zł powiedzmy z poniższych linków? Czy kupować stereoskopowy czy biologiczny na początek?

olx 628849210

Ten nieco droższy ale jeśli warto to dołożę bo wygląda na zadbany 678105200

olx
674107426
677810786

I tutaj jest kilka mikroskopem stereoskopowych w cenie od 300 zł
663336950

Będę bardzo wdzięczna za.pomoc.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Dzień dobry,
Między 8 a 5 lat jest spora różnica:) Chyba na początek najlepszy będzie ten szkolny z pierwszego zdjęcia, ale nie za 220 zł i z lusterkiem. Na olx widziałem takie za 44 zł i 150 zł. Lusterko musi być, bo jest trudne do dokupienia. Okulary i obiektywy można dokupić bez trudu, wszystkie pasują. To jest prosta konstrukcja, trudna do zniszczenia. Teoretycznie, można na nich osiągnąć powiększenia do ok. 300x. Można w nich stosować okulary 5x, 10x, 15x i obiektywy 5x, 10x, 20x, może nawet 40x. Powiększenie mikroskopu oblicza się mnożąc powiększenie okularu przez powiększenie obiektywu. Ostrość nastawia się śrubą pod stolikiem. Do oświetlenia służy lampka, latarka, lub światło naturalne - NIE NASTAWIAĆ PROSTO NA SŁOŃCE, BO MOŻNA USZKODZIĆ OKO!
Te inne, to stare mikroskopy laboratoryjne, skomplikowane w użyciu. W niektórych brakuje lusterka. Tym prostym można oglądać głowę zdechłej muchy, mrówki, preparaty z gałązek, kwiatów i liści, piasek, różne nitki itd.
Pozdrowienia
PS. Czasami obiektyw jest mocno zablokowany, co znacznie zmniejsza możliwości mikroskopu. Warto poprosić sprzedającego, by sprawdził, czy da się go wykręcić.
zielona12345
Posty: 1
Rejestracja: 22 sie 2021, o 08:24

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: zielona12345 »

witam, przejrzalam forum ale nie udalo mi sie znalezc odpowedzi na moje pytanie. mysle o zakupie mikroskopu dzieki ktoremu moge dostrzec obiekty 6um m.in. plemniki bez ich szczegolowej morfologii (na zasadzie czy są). zastanawiam sie jakie minimalne powiekszenie bedzie mi potrzebne. w przyszlosci chcialabym zachęcić dzieciaki do mikroswiata. ostatnio stycznosc z mikroskopem mialam w szkole i na studiach a to bylo dawnooo temu. jestem laikiem totalnym w tym temacie. z gory dzieki za rady.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Dzień dobry,
Po wystukaniu "plemniki jaki obiektyw" znalazłem kilka filmików z plemnikami psa i knura, z których wynika, że do sprawdzenia ruchliwości plemników wystarczy powiększenie 200x, czyli obiektyw 20x + okular 10x. Tego rodzaju powiększenie można otrzymać na praktycznie każdym mikroskopie. Oczywiście, pozostaje jeszcze kwestia jakości obrazu. Z tych tańszych, choć wcale nie tanich, znalazłem na olx ("mikroskopy olx"), nast. oferty: mikroskop pzo z pudłem - nie studar G nieco powyżej - za 500 zł, str. 4; Mikroskop Delta Optical Genetic za 400 zł, str 6.
Mikroskop pzo ma głowicę bino. Nie ma wbudowanego oświetlenia, ale to najmniejszy kłopot. Cena mogłaby być niższa o 100-150 zł, ale jest to poważny mikroskop, a nie zabawka. Warto zapytać, czy głowica płynnie się rozkłada.
Delta Optical Genetic kosztuje normalnie trochę ponad 1000 zł. Jest mono, ale ma wszystko, co powinien mieć poważny mikroskop, np. kondensor. Ma oświetlenie, co upraszcza sprawę.
Inne, np. biolight 200 za 200 zł ze str. 5 i prymus a 220 zł ze str. 4, to zabawki. Może wystarczą do powiększenia 200x, ale obraz nie będzie zbyt dobry.
Swelina

dylemat taty 4 i 6 latków

Post autor: Swelina »

Dzień dobry, z góry przepraszam za zawracanie głowy, ale nie mam kogo prosić o pomoc...

Mam dwójkę maluchów i mam zamiar zainteresować je makro/mikro-światem. Jako że nie mam absolutnie żadnej pewności, czy uda mi się ten eksperyment wychowaczy to nie chciałbym od razu kupować sprzętu od wielkiej czwórki.
Na początek powinien wystarczyć chińczyk.

Problem polega na tym, że z jednej strony nie chciałbym wydać więcej niz max 600-800zł, a z drugiej nie chciałbym zakupić mikroskopu lub stereoskopu, którego jakość skutecznie zniechęciła by dzieciaki do pogłębiania przygody ze mikro/makro-światem (stąd wysupłanie 700zł na ten eksperyment - z jednej strony dużo, jeśli się nie powiedzie, z drugiej strony wolę podjąć takie ryzyko, niż kupić kolejne zestawy duplo, playmobile, czy domków dla lalek, o komórce, czy tablecie w ogóle nie wspominając).
Nie chciałbym też kupić czegoś za przysłowiowe 200-300zł, zakładając, że jeśli jednak zdołam zaciekawić je odkrywaniem innego świata, to będę musiał w niedługim czasie wydać kolejne kilkaset złotych. Chciałbym by sprzęt posłużył mniej więcej do końca szkoły podstawowej :-)

Nie mam absolutnie żadnej wiedzy (skończyłem studia z antypodów biologii). Przeglądałem forum i oferty sklepów. Początkowo byłem zdecydowany na standardowy mikroskop, ale powoli dochodzę do przekonania, ze w przypadku dzieci (4 i 6 lat) większą szansę na zarażenie bakcylem biologicznym będę miał z użyciem mikroskopu stereoskopowego....
Czy macie jakieś swoje doświadczenia w zarażaniu dzieci ? Przemyślenia? Czy dostępne na rynku mikroskopy stereoskopowe za 600-800zł nie zniechęcą marną jakością do tego pomysłu? Czy jednak lepiej zakupić zwykly mikroskop i oddzielnie (oddzielna pula pieniędzy) setkę preparatów biologicznych ?

Na razie wytypowałem dwa mikroskopy (w grę wchodzą tylko nowe urządzenia - jestem całkowitym laikiem i zakup używki może skończyć się w moim odczuciu tragicznie - jestem pechowcem od urodzenia):
- DELTA OPTICAL BIOLIGHT 500 (cena 599zł)

Kod: Zaznacz cały

combat.pl/001016889-mikroskop-delta-optical-biolight-500.html
- DELTA OPTICAL DISCOVERY 50 (cena 799zł) stereoskopowy.

Kod: Zaznacz cały

diverti.pl/mikroskopy/1120-mikroskop-stereoskopowy-delta-optical-discovery-50.html
- chyba że są zamienniki w niższej cenie, lub nie ma sensu przepłacać?
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

4 i 6 lat? Trochę mało. Jeżeli już, to może raczej mikroskop cyfrowy. Niestety, chyba mało kto się na tym zna na tym forum. Pewno lepiej kupić coś, co ma 8-12 Mpix, niż 2 Mpix. Powiększenie nie musi być 1000x, wystarczy 400x. Zazwyczaj można to podłączyć do ekranu i oglądać wspólnie. Trzeba się dowiedzieć, czy można prowadzić obserwacje w świetle przechodzącym. Jeżeli ma Pan parcie na kupno jakiegoś sprzętu, na "mikroskopy olx" jest "mikroskop szkolny okres PRL" za 150 zł. Można do niego tanio dokupić 3 obiektyw i lepszy okular. Obraz jest całkiem niezły. Małe dzieci mogą jednak mieć trudności z obserwacją, oświetleniem itd. Ten cyfrowy jest prosty w obsłudze. Podstawowy problem, to czy jest Pan gotów uczestniczyć w tej zabawie. Trzeba zbierać próbki, szukać tematów do obserwacji, studiować książki do biologii, żeby wiedzieć, co się obserwuje. Jeżeli Pan się tym nie zainteresuje, dzieci też się nie zainteresują.
Swelina

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: Swelina »

Dziękuję za odpowiedź :-)
Chciałbym, ale nie mam zbyt wiele wolnego czasu. Z całą pewnością w przypadku zakupu standardowego mikroskopu kupiłbym także setkę gotowych preparatów roślin i zwierząt. Pewnie nie odważę się im pokazać co żyje w zwykłej kranówce, bo potem musiałbym jeździć z nimi do psychologa.
Dlatego zastanawiam się czy na początek większym zainteresowaniem nie spotkało by się odkrywanie świata przez mikroskop stereoskopowy? Nikt nie ma doświadczenia z dziećmi ? Rodzeństwem? Z własną młodością?
Swelina

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: Swelina »

Zdecydowalem się na zakup zwykłego mikroskopu. W końcu całą muchę da się od biedy też obejrzeć (lampki ikea+piłeczki) :-).

Obiecuję, że to ostatnie pytanie:
Czym się różni Delta Optical 300 od Delty Optical 500 i czy warto dopłacić?

Roznice które znalazlem to:
achromatyczne obiektywy, znane z modelu BioLight, znacznie wyższej klasy niż w mikroskopach serii BioLight 100, 200 i 300
nie wiem co oznacza "znacznie wyższa klasa", i czy faktycznie jest znacznie wyższa?
współosiowe dwustronne pokrętła mikro/makro do regulacji ostrości
czego nie znalazlem w opisie wersji 300.

Kod: Zaznacz cały

deltaoptical.pl/mikroskop-delta-optical-biolight-300
deltaoptical.pl/mikroskop-delta-optical-biolight-500
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

No właśnie, próbowałem podzielić się swymi doświadczeniami, ale najwyraźniej coś nie wyszło.
To są bardzo proste modele szkolne, właściwie zabawki. Nie mają kondensora, tzn. systemu optycznego skupiającego światło na próbce, ale mają - przynajmniej tak twierdzi sprzedawca - obiektywy achromatyczne, czyli, najprościej mówiąc, o zmniejszonej skłonności do tęczowych przebarwień. Obydwa mają też współosiowe pokrętła. Trudno tu mówić o wyższej i niższej klasie. Ten droższy ma, jak podejrzewam, obiektywy o standardowej średnicy gwintu mocowania, ten tańszy model ma chyba jakiś nietypowy gwint, co sprawia, że nie można do niego dobrać innych obiektywów, zresztą po co? Tak więc można spokojnie kupić tańszy model, różnica jest niewielka Co do muchy, sprawa nie jest oczywista. Najmniejsze powiększenie wynosi 40x, a więc można obejrzeć kawałek muchy, cała nie zmieści się w okularze. :)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości