Mikroskop studar - prośba o pomoc w wyborze mikroskopu

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
saawek
Posty: 4
Rejestracja: 19 paź 2020, o 20:57

Mikroskop studar - prośba o pomoc w wyborze mikroskopu

Post autor: saawek »

Witam wszystkich serdecznie,

Potrzebuję mikroskopu w związku z posiadaniem akwarium gdzie czasami muszę zweryfikować występowanie pasożytów - nicienie, wiciowce itp.
Zdaję sobie sprawę, że do tego nie potrzebuję jakiegoś super sprzętu. Natomiast czytając różne fora zainteresował mnie mikroświat, chcę również zainteresować nim dzieci. Pomyślałem, że może warto dołożyć kilka stówek i kupić jakiś sprzęt, na którym faktycznie można coś obejrzeć. Czytałem wiele postów o mikroskopach i w końcu trzeba coś kupić.
Znalazłem takie ogłoszenie:
allegrolokalnie
85ea2a70-08ea-4209-8075-454b42fe191e
Poza obiektywami wymienionymi w ogłoszeniu jest jeszcze 20x. Pytanie czy wg Was sprzęt wart jest tych pieniędzy? Czy na potrzeby moje i dzieciaków (7 klasa podstawówki ale i młodsze 1 klasa) lepiej kupić starszy mikroskop PZO jak ten z ogłoszenia czy może chińszczyznę - delta biostage II lub używany genetic pro?
Z góry dziękuję za wszystkie Wasze porady i sugestie.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikroskop studar - prośba o pomoc w wyborze mikroskopu

Post autor: Boguslaw »

Sprzedawcę znam z forum biologicznego, bardzo rzetelny i fachowy człowiek.
To jest raczej Studar M najwyższy model na zwykłe żarówki żarowe.
Gdybym sprzedawał ten model też bym oczekiwał 600-700 zł.
saawek
Posty: 4
Rejestracja: 19 paź 2020, o 20:57

Re: Mikroskop studar - prośba o pomoc w wyborze mikroskopu

Post autor: saawek »

Dziękuję za opinię o sprzedającym. Co do sprzętu, to lepiej kupić delta biostage II lub genetic pro czy raczej tego studara?
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikroskop studar - prośba o pomoc w wyborze mikroskopu

Post autor: Boguslaw »

Myślę i mam nadzieję, że odezwie się Jarud :-)
Ja mam swoje "fobie" i nie będę bezstronny ;-)
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mikroskop studar - prośba o pomoc w wyborze mikroskopu

Post autor: jarud »

To był mój pierwszy mikroskop i mam do niego duży sentyment, ale jest prawie w cenie biolara, który na polskie warunki jest nec plus ultra. W dodatku jest to prosty mikroskop szkolny, nic specjalnego. Jak to zauważył Bogusław, oświetlenie, to coś w rodzaju żarówki do lodówki. Wystarczy dodać oświetlacz led do prawie każdego mikroskopu lusterkowego PZO i będzie to samo, a nawet lepiej. Wystukałem "mikroskopy używane allegro" i pokazały się oferty na zdjęciach, a wśród nich biolar za 500 zł firmy cybimed.eu. Wygląda nieźle. Trzeba jeszcze dokupić transformator, ale i tak wyjdzie taniej, niż 700 zł, a jest to bardzo poważny sprzęt. Nie wiem, czy ma obiektyw 20x, na pewno ma okulary 10x SK, najlepsze PZO, więc to zawsze 60-80 zł do przodu. Nie podaję linku, bo ostatnio otrzymałem BARDZO POWAŻNE OSTRZEŻENIE. Nie wiem, czy chodziło o linki, czy o zdjęcia, bo jestem niekumaty w tych sprawach. Ja bym spróbował z tym biolarem. Trzeba się dopytać o szczegóły, czy np. dają jakąś gwarancję, czy jest żarówka w oświetlaczu, jakie są obiektywy, czy jest kondensor K51, bo na zdjęciu nie widać itp. Jeżeli mikroskop wygląda podejrzanie, to trzeba trochę poczekać na ciekawsze oferty pod 'mikroskopy olx" i "mikroskopy pzo allegro". Może ktoś na forum ma jakiś prosty PZO? Wiele radości daje już szkolny PZO za 100-150 zł ( z tych nowszych, z długimi obiektywami) Ma np. te same obiektywy, co biolar. Może nie warto iść od razu w duże wydatki, zwłaszcza, że ten PZO jest tej samej klasy, co delty do mniej więcej 700 zł. Te tańsze chińczyki nie mają nawet kondensora. :(
saawek
Posty: 4
Rejestracja: 19 paź 2020, o 20:57

Re: Mikroskop studar - prośba o pomoc w wyborze mikroskopu

Post autor: saawek »

Otrzymałem, poniższą odpowiedź (zapytałem również czy optyka wymaga czyszczenia).

Żarówka jest nowa, obiektywy: 5,10,20,40,100
Kondensor nie mogę doczytać ale ze zdjęć wygląda na K51
Mikroskopy pracowały jeszcze w tym roku w laboratorium do badania osadu moczu i rozmazów krwi , ale trudno mi ocenić czy wymagają dodatkowego czyszczenie optyki. 

Jeśli chodzi zasilanie, to co konkretnie musiałbym dokupić?
Z góry dzięki za odpowiedź.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mikroskop studar - prośba o pomoc w wyborze mikroskopu

Post autor: jarud »

Czyli jest komplet obiektywów i najlepsze okulary PZO:). Nie należy przejmować się ew. brudnymi obiektywami. Łatwo się je czyści. Zasilacz mikroskopowy PZO zasila żarówkę żarową 6V 15W. Możesz go zastąpić każdym transformatorem spełniającym powyższe wymagania. Może to być transformator laboratoryjny. Można też kupić na all. lub olx transformator 6V o odpowiedniej mocy i po stronie uzwojenia pierwotnego podłączyć regulator napięcia do lamp (ściemniacz), sprzedawany w sklepach. Można też spróbować z prostownikiem samochodowym 6V. Jest co prawda stabilizowany, ale o ile sobie przypominam, działał ze ściemniaczem - lepiej to jednak sprawdzić przed zakupem. Można też kupić zasilacz laboratoryjny i od razu zdecydować się na budowę oświetlacza led. Nie znam Twoich umiejętności technicznych, więc trudno mi coś doradzać. Podejrzewam, że po kupnie mikroskopu chciałbyś natychmiast coś obejrzeć, więc trzeba szukać rozwiązań na teraz. Te zasilacze PZO bywają od czasu do czasu na all. lub olx w cenie 60-80 zł. Za przerobieniem oświetlenia na led przemawia cena żarówek i fakt, że producent gwarantuje ich działanie przez 100 godz.
saawek
Posty: 4
Rejestracja: 19 paź 2020, o 20:57

Re: Mikroskop studar - prośba o pomoc w wyborze mikroskopu

Post autor: saawek »

Mikroskop zakupiony i już przetestowany. Był z zasilaczem, generalnie cały działający komplet. Dziękuję za pomoc.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości