cykloheksan

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
Tranex
Posty: 40
Rejestracja: 6 maja 2015, o 12:21

cykloheksan

Post autor: Tranex »

Co to są konkordancje cykloheksanu ?
Wytłumaczył by mi to ktoś?
Tranex
Posty: 40
Rejestracja: 6 maja 2015, o 12:21

Re: cykloheksan

Post autor: Tranex »

Tranex pisze:Co to są konformacje cykloheksanu ?
Wytłumaczył by mi to ktoś?
*
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: cykloheksan

Post autor: adamantan »

Ogólnie konformacje to różne układy przestrzenne atomów w cząsteczce, które mogą się wzajemnie w siebie przekształcać w wyniku obrotów wokół pojedyńczych wiązań. Takich układów (konformacji) jest teoretycznie nieskończenie wiele dla danej cząsteczki (chyba, że jest ona usztywniona pewnymi elementami strukturalnymi). Dla cząsteczki, która może mieć nieskończenie wiele takich konformacji najważniejsze z naukowego punktu widzenia są tylko konformacje o wartościach ekstremum (minima lub maksima) na wykresie energetycznym. Ogranicza to ilość rozważanych konformacji z nieskończoności zwykle do kilku. W przypadku cykloheksany zwykle zajmujemy się konformacją o globalnym minimum energii - konformacją krzesełkową (bo przypomina ona wizualnie krzesło), konformacją pół-krzesełkową (globalne maksimum), konformacją skręconej łódki (lokalne minimum) oraz konformacją łódeczkową (lokalne maksimum).
Załączniki
1.gif
1.gif (7.72 KiB) Przejrzano 1473 razy
man
Posty: 40
Rejestracja: 22 gru 2015, o 22:39

Re: cykloheksan

Post autor: man »

Chyba jest ich 24 z tego co pamiętam.
Bomba1312
Posty: 1
Rejestracja: 29 paź 2020, o 09:55

Re: cykloheksan

Post autor: Bomba1312 »

Chciałby mi ktos pomoc z tym zadaniem?
1. Wychodząc od węgla otrzymaj cykloheksan. Przedstaw stosowne równania reakcji.
Nie wiem kompletnie jak sie za to zabrac.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości