Potencjał błony komórkowej, a hiper i hipokaliemia.

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
rafal500003
Posty: 2
Rejestracja: 13 lis 2020, o 17:45

Potencjał błony komórkowej, a hiper i hipokaliemia.

Post autor: rafal500003 »

Cześć! Mam nadzieje, ze w przejrzysty sposób uda mi się przedstawić moja zagwozdke.

Czytałem ostatnio, w ramach powtórki, Fizjolgie Traczyka. Znalazłem informacje, ze w hiperkaliemii dochodzi do częściowej DEPOLARYZACJI komórek mięśnia sercowego (i faktycznie, według wzoru Nernsta, w którym licznik to st. zewnątrzkomórkowe danego jonu, a mianownik to st. wewnątrzkomórkowe, jeśli podniesiemy wartość licznika - no bo hiperkaliemia, to dojdzie do wzrostu wartości całego równania, czyli potencjał spoczynkowy stanie się mniej ujemny, czyli dojdzie do depolaryzacji).

Z mojej wiedzy wynika, ze przecież dochodzi do HIPERPOLARYZACJI błony, na skutek otwarcia się kanałów jonowych dla potasu i jego biernego transportu na zewnątrz zgodnie z gradientem stężeń. Czyli dochodzi tak jakby to zwiększania się stężenia potasu w przestrzeni zewnątrzkomórkowej, a wiec hiperkaliemii.

O co w tym chodzi?
rafal500003
Posty: 2
Rejestracja: 13 lis 2020, o 17:45

Re: Potencjał błony komórkowej, a hiper i hipokaliemia.

Post autor: rafal500003 »

Czyli dochodzi tak jakby to zwiększania się stężenia potasu w przestrzeni zewnątrzkomórkowej, a wiec hiperkaliemii.

Poprawka - nie hiperkaliemii, lecz po prostu warunków, przybliżonych do tych, jakie byłyby w hiperkaliemii.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość