50 Olimpiada Biologiczna - przygotowania

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
Matox
Posty: 11
Rejestracja: 25 cze 2019, o 12:09

50 Olimpiada Biologiczna - przygotowania

Post autor: Matox »

Witam :). Jestem uczniem 2 klasy liceum i zamierzam w 3 klasie (tj. 2020/2021) wziąć udział w olimpiadzie biologicznej. Chciałbym stworzyć tutaj wątek dla osób zainteresowanych 50-tą OB. Pomyślałem, że fajne i zarazem przydatne będzie utworzenie tego wątku, żebyśmy mogli się przygotowywać razem, wymieniać się wiedzą i razem ją zdobywać. Oczywiście mile widziane będą ewentualne uwagi od osób, które mają jakąś wiedzę na temat nie tylko samej olimpiady, ale też ogólnie biologii, żeby również pomogły nam osiągnąć marzenia, o które będziemy walczyć. Mam nadzieję, że każdy mimo oczywistej rywalizacji będzie wspomagał koleżanki i kolegów w zdobywaniu wiedzy o biologii. Jeżeli taki wątek by wypalił i zebrało by się przynajmniej kilka osób (mam nadzieję, że będzie nas więcej :D) to możemy się ewentualnie zgadać na Facebooku, bo wydaje mi się, że tam będzie łatwiej się kontaktować. Oczywiście nadal liczymy na różne uwagi i wskazówki dotyczące olimpiady, bo rzecz jasna będziemy się tu udzielać i szukać odpowiedzi na pytania, których nie możemy znaleźć bo właśnie po to tworzę ten wątek :). Podsumowując - zapraszam tu wszystkie osoby, które chcą jakoś włączyć się we współpracę nad 50-tą Olimpiadą Biologiczną, a zwłaszcza tych, którzy mają zamiar tak jak ja wziąć w niej udział :-D
PatrycjaPęk

Re: 50 Olimpiada Biologiczna - przygotowania

Post autor: PatrycjaPęk »

Witam, jestem uczennica 1 klasy liceum Piłsudskiego na Pradze Północ, chciałabym wziąć udział w Olimpiadzie biologicznej, ale kompletnie nie mam wsparcia ze strony szkoły. Może polecają Państwo materiały, z których mogę się do niej przygotować? Bardzo mi zależy na sprawdzeniu się w tej dziedzinie nauki. Będę wdzięczna za pomoc. Pozdrawiam.
Matox
Posty: 11
Rejestracja: 25 cze 2019, o 12:09

Re: 50 Olimpiada Biologiczna - przygotowania

Post autor: Matox »

Wiesz co, ja przygotowywałem się (i cały czas sić przygotowuje bo 2 etap czeka :D) do olimpiady głownie przy pomocy "Teraz Wiedzy", a dokładniej pakietu "Teraz Biologia". Być może kojarzysz podręczniki do biologii
P. Lewińskiego, to właśnie on prowadzi te wykłady, można powiedzieć, że jest to pewna forma zobrazowania jego podręczników. Generalnie powiem tak, moim zdaniem to jest najlepsza platforma, a zarazem najlepsza opcja do nauki do olimpiady (do matury też). Masz tam wszystko elegancko tłumaczone, wyjaśniane, a co jeszcze lepsze, to do każdego działu masz pliki z różnorodnymi zadaniami z matur. Ja naprawde bardzo polecam tą stronę, bo wynoszę z niej bardzo dużą ilość wiedzy, bo co moim zdaniem jest ich ogromnym plusem, nie uczą cię na pamięć różnych zagadnień, tylko dokładnie tłumaczą, co, jak, dlaczego, co jest z czym powiązane itp., czyli tak właśnie powinna wyglądać nauka biologii - nie można się jej nauczyć na pamięć, to trzeba zrozumieć. Moim sposobem na wydajną naukę jest to, że jeżeli Pan Lewiński mówi coś dosyć ważnego, to zapisuje to co mówi, ale jednocześnie robię screenshot'a danego "slajdu", bo jak już mówiłem jestem wzrokowcem (co moim zdaniem jest plusem w biologii), dzięki czemu nie mam całych zeszytów zapisanych, tylko w dużej części są to te wycięte screenshoty, a do nich mam też różne notatki. [mod]
Pandulcia
Posty: 7
Rejestracja: 30 lis 2020, o 16:27

Re: 50 Olimpiada Biologiczna - przygotowania

Post autor: Pandulcia »

Ja swoje przygotowania zaczęłam już w sumie w zeszłym roku. Co ciekawego mogę powiedzieć. Hmm...
Biologia Campbella była z pewnością dobrym startem, nawet jeśli książka objętościowo jest potężna, to napisana została dosyć prostym językiem, co jest zdecydowanie na plus, dobrze wyjaśnione są wszelkie mechanizmy, a grafiki i schematy są czytelne. Więc z pewnością mogę polecić tę pozycję.
Rozczarowaniem z kolei okazały się podręczniki z Nowej Ery, wiele schematów nieczytelnych, dużo zbędnych informacji. Jedyną pozytywną kwestią były niektóre tabelki, której w miarę porządkowały zagadnienia.
Inną godną polecenia pozycją jest też Biologia Bukały, ale z pewnością nie jako pozycja od której należy zacząć, bo samej wiedzy nie ma w tej serii zbyt wiele, za to jest dużo zadań, które wymagają myślenia przyczynowo-skutkowego, kompleksowego i obszernej wiedzy biologicznej.
Testowałam również zadania z Biomedici, ale są to raczej zadania bardziej pod maturę (część dosłownie wycięta z matur), więc raczej pozycja do szlifowania podstaw, z której nie wyniesie się zbyt wiele po osiągnięciu pewnego poziomu.
Przede wszystkim by być dobrze przygotowanym trzeba rozwiązywać zadania, dużo zadań.
Mysz256
Posty: 19
Rejestracja: 14 paź 2017, o 16:32

Re: 50 Olimpiada Biologiczna - przygotowania

Post autor: Mysz256 »

...a ja Bukałę bardzo polecam, mam całą serię - pod maturę trochę sporo tam nadprogramowych treści, ale chyba w zeszłym roku na etapie okręgowym pojawiło się zadanie, do którego rozwiązania ta "dodatkowa" wiedza mi się przydała :D
Najbardziej wartościowe źródła wiedzy to, przynajmniej dla mnie, stare podręczniki Operonu (te zielone, m.in. Lewiński jest autorem), Bukała, filmiki z metabolizmu z Khan Academy i Campbell (ale to i tak bardziej na te etapy ponad szkolnym). Bardzo polecam też pierwszy tom "Botaniki" Szweykowskich.
No i zadania z arkuszy z poprzednich lat. Duży nacisk stawiany jest na umiejętność analizy i interpretacji danych i to są umiejętności, które trzeba po prostu wyćwiczyć.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości