Masa KOH
-
- Posty: 1479
- Rejestracja: 9 wrz 2017, o 17:30
Re: Masa KOH
Mieszqnina 0.33 mola H2SO4 + 0.67 mola H2O ma masę 0.33*98+0.67*18=44.4g
W 44.4g r-ru jest 0.33 mola kwasu, czyli w 247g r-ru jest 1.836 mola kwasu. Na jego zobojętnienie potrzeba 1.836*2=3.672 mola KOH, czyli 205.6g. W 100g r-ru jest 18.32g KOH, czyli w 1122.3g r-ru jest 205.6g KOH. Ten r-r ma objętość 1122.3 /1.17=959.3 cm3.
W 44.4g r-ru jest 0.33 mola kwasu, czyli w 247g r-ru jest 1.836 mola kwasu. Na jego zobojętnienie potrzeba 1.836*2=3.672 mola KOH, czyli 205.6g. W 100g r-ru jest 18.32g KOH, czyli w 1122.3g r-ru jest 205.6g KOH. Ten r-r ma objętość 1122.3 /1.17=959.3 cm3.
Re: Masa KOH
W odpowiedzi do zadania mam masę roztworu równą 1000,15g, a wg Pana wyszło 1122,3g. Czy mógłby Pan jeszcze raz zerknąć na to zadanie?
-
- Posty: 1479
- Rejestracja: 9 wrz 2017, o 17:30
Re: Masa KOH
Sprawdzam wynik z odpowiedzi.
1000.15g r-ru zawiera 1000.15*0.1832=183.23g KOH czyli 183.23/56=3.272 mola. Można tym zobojętnić 3.272/2=1.636 mola H2SO4 czyli 1.636*98=160.3g. Wody było więc 247-160.3=86.7g czyli 86.7/18=4.82 mola
xH2SO4=1.636/(1.636+4.82)=0.2534
Może r-ru H2SO4 było 220g, a nie 247g?
1000.15g r-ru zawiera 1000.15*0.1832=183.23g KOH czyli 183.23/56=3.272 mola. Można tym zobojętnić 3.272/2=1.636 mola H2SO4 czyli 1.636*98=160.3g. Wody było więc 247-160.3=86.7g czyli 86.7/18=4.82 mola
xH2SO4=1.636/(1.636+4.82)=0.2534
Może r-ru H2SO4 było 220g, a nie 247g?
-
- Podobne tematy
- Odpowiedzi
- Odsłony
- Ostatni post
-
- 6 Odpowiedzi
- 2862 Odsłony
-
Ostatni post autor: syriusz
19 lut 2015, o 12:13
-
- 3 Odpowiedzi
- 4839 Odsłony
-
Ostatni post autor: adsmttro123
21 lis 2015, o 08:30
-
- 4 Odpowiedzi
- 3615 Odsłony
-
Ostatni post autor: Adax82
27 sie 2015, o 20:00
-
- 0 Odpowiedzi
- 5370 Odsłony
-
Ostatni post autor: Blumsiem
3 lis 2015, o 21:15
Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości