Kamerka do mikroskopu.

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Kamerka do mikroskopu.

Post autor: jarud »

Skasowałem dublet.
mazdowiecki
Posty: 45
Rejestracja: 10 gru 2020, o 08:16

Re: Kamerka do mikroskopu.

Post autor: mazdowiecki »

Jarud, te zdjęcia to z tej chińskiej kamerki, rzekomo 5Mpix. Nikonem będę focił, jak tylko dotrze adapter.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Kamerka do mikroskopu.

Post autor: jarud »

Czy mógłbyś powiedzieć jakim potencjometrem sterujesz oświetlenie? Jestem zupełnie zielony w tych sprawach, więc najlepiej podaj link do strony, na której można go kupić. Wymyślam różne tanie oświetlenia mikroskopowe z latarek i brakuje mi czegoś do zmiany natężenia światła. Wiem, że jak prąd jest stały to jest plus i minus, a jak zmienny, to nie, więc udziel informacji biorącej pod uwagę mój stan wiedzy.
mazdowiecki
Posty: 45
Rejestracja: 10 gru 2020, o 08:16

Re: Kamerka do mikroskopu.

Post autor: mazdowiecki »

Ściemniacz LED 12V 24V z Allegro. Wysłałem PW z linkiem.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Kamerka do mikroskopu.

Post autor: jarud »

Dziękuję. Mam coś takiego, nie sprawdziło się. Ledy strasznie migotały na ekranie. W przypadku taśm led jest to mało istotne, ponieważ ludzkie oko tego nie zauważa, ale aparat już tak. Najlepszy jest zasilacz laboratoryjny 5A. Obsługuje praktycznie wszystkie ledy.
mazdowiecki
Posty: 45
Rejestracja: 10 gru 2020, o 08:16

Re: Kamerka do mikroskopu.

Post autor: mazdowiecki »

Hm, mówimy w sumie o dwóch różnych rzeczach. Wg mnie bardziej niż potencjometr winić należałoby sam zasilacz. Obecnie używam LED 3W z takim właśnie ściemniaczem oraz zasilaczem 5V 1A od komórki. Migotania na ekranie z tą kamerką nie ma. Aparat pewnie je pokaże. Pojawia się natomiast, gdy podłączę zasilacz uniwersalny, bez stabilizacji, jak zakładam.

Czyli w takim razie tylko zasilacz laboratoryjny pozostaje.
mazdowiecki
Posty: 45
Rejestracja: 10 gru 2020, o 08:16

Re: Kamerka do mikroskopu.

Post autor: mazdowiecki »

Witam po małej przerwie. Adapter 23,4mm wkręcany w pierścień T2/M42 do Nikona dotarł, niestety wygląda na to, że czerń pokrywająca wnętrze adaptera jest błyszcząca, co powoduje odblaski, widoczne na zdjęciach w postaci jasnej plamy w centrum oraz jasnej obwódki. Adapter wędruje na półkę.

Wracam do kamerki i próbuję projekcji bezpośredniej, bo optyka nasadki bino i reduktor 0,3x do tej kamerki dodatkowo degradują obraz. Zatem po zdjęciu bino na statyw trafił adapter teleskopowy z pierścieniem zaciskowym 1,25", gwintem zewn. M42 do mikroskopu. Po unieruchomieniu śrubą można było umieścić w nim kamerkę dzięki adapterowi 1,25" wkręcanemu do c-mount kamerki. Części z tego zestawu na załącznikach.

Dzięki tym zabiegom uzyskałem wyższą jakość obrazu oraz odwzorowanie porównywalne z obserwacjami poprzez okulary 12,5xO. Poniżej kilka zdjęć z posiadanymi przeze mnie obiektywami PZO (krótki 60x z przedłużką, 40x, 20x, 10x, 5x) oraz nowym nabytkiem (PZO padło) Tokyo KENT 100x z przedłużką. Zauważyłem, że tej setki można używać na sucho, utrata jakości jest akceptowalna (środkowe zdjęcie w pierwszym załączniku z immersją).

Nikona jednak nie odstawiam - przymierzam się do projekcji bezpośredniej. Po wstępnych przymiarkach wynika, że aby uzyskać porównywalne odwzorowanie, będę musiał umieścić aparat około 30cm nad statywem.
Załączniki
tkyo.jpg
100x Tokyo''.jpg
60x PZO.jpg
40x PZO.jpg
20x PZO.jpg
10x PZO.jpg
5x PZO.jpg
graty.jpg
IMG_20210320_102509.jpg
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Kamerka do mikroskopu.

Post autor: jarud »

Dzień dobry,
No, już lepiej :) Trochę niedoświetlone. Z moich doświadczeń wynika, że warto prześwietlić o np. 1 przysłonę. Te preparaty są nierówne, więc dobrze też robić stacki z 2-3 zdjęć. Co do nikona, to na "mikroskopy allegro lokalnie" ktoś sprzedaje jenę trino z adapterem foto z okularem 3.2x i tubusem. Nie wygląda na 30 cm. Sprzedawca wymienia też aparaty, które pasują. Nie wiem, jak to jest z korekcją na nieskończoność, ale może się okazać, że potrzebujesz czegoś takiego. Co do obiektywu 25x, to jest to lomo achro za ok. 200 zł z kosztami przesyłki, kupiony na e-bayu. Idąc za ciosem, zamówiłem plana lomo 25x pol. Mam nadzieję, że będzie działał, a zwłaszcza, że dojdzie. Zawsze wyobrażałem sobie tereny na wschód od Bugu jako te Dzikie Pola opisane przez Sienkiewicza, ale podobno handel jest potężnym czynnikiem cywilizacyjnym.
mazdowiecki
Posty: 45
Rejestracja: 10 gru 2020, o 08:16

Re: Kamerka do mikroskopu.

Post autor: mazdowiecki »

Wczoraj postanowiłem sprawdzić, jaki efekt można będzie uzyskać z pierścieniami pośrednimi oraz wspomnianym adapterem teleskopowym (makro analogowe połączone z dedykowanymi do D5100). Uzyskana długość 20cm to jednak zbyt mało. Zdjęcie w ten sposób wykonane z użyciem obiektywu 100x odpowiada zdjęciu z kamerki z obiektywem 60x. Za dużo tych pierścieni wolałbym nie dokładać w obawie o aparat, konstrukcja zrobi się niestabilna i blokada na statywie mikroskopu może nie utrzymać całości.

Tego trino JENA to ja tam niestety nie widzę, pewnie się w międzyczasie sprzedało.
Załączniki
Tokyo Kent 100x imersja KAMERKA
Tokyo Kent 100x imersja KAMERKA
PZO 60x NIKON z pierścieniami 20cm
PZO 60x NIKON z pierścieniami 20cm
Tokyo Kent 100x bez imersji NIKON z pierścieniami 20cm
Tokyo Kent 100x bez imersji NIKON z pierścieniami 20cm
IMG_20210325_200656.jpg
mazdowiecki
Posty: 45
Rejestracja: 10 gru 2020, o 08:16

Re: Kamerka do mikroskopu.

Post autor: mazdowiecki »

Przepraszam za błąd w podpisie zdjęcia, powinno być oczywiście "PZO 60x KAMERKA"
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Kamerka do mikroskopu.

Post autor: jarud »

Jest dalej. Pewno się źle zrozumieliśmy. To nie głowica, a mikroskop "Mikroskop biologiczny JENAVAL Carl Zeiss Jena"
mazdowiecki
Posty: 45
Rejestracja: 10 gru 2020, o 08:16

Re: Kamerka do mikroskopu.

Post autor: mazdowiecki »

Odkopię wątek.

Przez te kilkanaście miesięcy trochę eksperymentowałem z oświetleniem, ustawieniami etc. i efekty są chyba nie takie najgorsze - nieobrabiane zdjęcia z ob. 10x i 5x. Jeśli wierzyć opisowi na Ali, to tak kamerka ma sensor Exmor IMX335 :o
Załączniki
0003 20x.jpg
0002 10x.jpg
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Kamerka do mikroskopu.

Post autor: jarud »

Dobre oświetlenie, Widziałem Pana filmik na mikroskopii amatorskiej. Te kamerki mają najwyrażniej małą głębię ostrości, bo np zdjęcie rozwielitki P. Fogla jest całkowicie ostre. Ten sensor exmor ma, zdaje się, wielkość 1/2.8 i 5 Mpix. Nadal polecam canon a 590 is z matrycą 8 Mpix, 1/2.5, zwłaszcza, że pokazały się F-adaptery za ok 40 zł. Robi się nim, jak mi się wydaje, znośne zdjęcia:
m1 — kopia (2)_Easy-Resize.com.jpg
e_Easy-Resize.com.jpg
104asuper_Easy-Resize.com.jpg
Oczywiście, poszalałem sobie z gimpem :)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości