Zadanie z arkusza na akademię medyczną 2011r

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
wlewajkwasdowody
Posty: 36
Rejestracja: 22 lut 2020, o 20:43

Zadanie z arkusza na akademię medyczną 2011r

Post autor: wlewajkwasdowody »

Dobry wieczór,
natrafiłem prawdopodobnie na błąd w zadaniu z arkusza na akademię medyczną z 2011 roku. Brzmi ono tak:

Zadanie 3. (2 pkt)
Poniższe zdania dotyczą błon biologicznych. Zaznacz dwa, które są nieprawdziwe.
A. Wszystkie komórki są otoczone błoną komórkową.
B. Wewnątrz komórek eukariotycznych znajdują się struktury otoczone jedną lub dwiema
błonami.
C. Mimo różnic funkcjonalnych wszystkie błony w komórce zbudowane są z dwuwarstwy
lipidowej, w której znajdują się białka.
D. Stosunek zawartości białek i lipidów jest taki sam dla każdego rodzaju błony
komórkowej.
E. Glikokaliks występuje na powierzchni błon komórkowych w komórkach
prokariotycznych i eukariotycznych.

Odpowiedzi to D i E, z tym się zgadzam, ale moim zdaniem C również jest fałszywe, przecież np. lizosomy posiadają pojedynczą błonę lipidową. Może ktoś potwierdzić moje przypuszczenie, bo bardzo się zdziwiłem i ciężko mi uwierzyć, żeby w tego typu arkuszu był błąd.

Pozdrawiam
Pandulcia
Posty: 7
Rejestracja: 30 lis 2020, o 16:27

Re: Zadanie z arkusza na akademię medyczną 2011r

Post autor: Pandulcia »

wlewajkwasdowody pisze:
17 mar 2020, o 00:36
Odpowiedzi to D i E, z tym się zgadzam, ale moim zdaniem C również jest fałszywe, przecież np. lizosomy posiadają pojedynczą błonę lipidową. Może ktoś potwierdzić moje przypuszczenie, bo bardzo się zdziwiłem i ciężko mi uwierzyć, żeby w tego typu arkuszu był błąd.
W punkcie C mowa jest o dwuwarstwie lipidowej, a nie o podwójnej błonie. Każda błona, nawet pojedyncza, składa się z dwuwarstwy lipidowej, inaczej nie mogłaby pełnić swojej funkcji. Lizosomy również zbudowane są z dwuwarstwy lipidowej, dzięki temu mogą chociażby ulegać fuzji z innymi organellami trawiąc je, nie byłoby to możliwe, gdyby tworzyła je jedna warstwa lipidów.
Co więcej taka jednowarstwowa powłoka z lipidów nie powstałaby w środowisku wodnym, gdyż ustawiają się one zawsze w takową dwuwarstwę, ogonkami do środka - chroniąc je przed kontaktem z wodą.
gabiski
Posty: 3
Rejestracja: 26 paź 2021, o 13:49

Re: Zadanie z arkusza na akademię medyczną 2011r

Post autor: gabiski »

Cześć,

padł temat medycznej więc się pytam, jak uczycie się pod maturę z biologii? z jakich podręczników korzystacie i pomocy naukowych?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości