Delta Biostage 2 ustawianie ostrości

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
piotrgdy
Posty: 2
Rejestracja: 2 cze 2021, o 08:29

Delta Biostage 2 ustawianie ostrości

Post autor: piotrgdy »

Dzień dobry
Moje dziecko otrzymało mikroskop Delta Biostage II, z racji tego, że dziecko ma 10 lat to ja mu pomagam.
Niestety jestem zielony, dlatego błądzimy.
Mikroskop ma 4 obiektywy i na obiektywie x100 nie mogę ustawić ostrości. Mam wrażenie, tak jakby zabrakło jeszcze trochę bo zbliżam obiektyw do szkiełka i jest coraz lepiej ale jeszcze sporo brakuje a już obiektyw naciska na szkiełko. Na 40x i pozostałych jest ok, bo mogę ustawić ostrość.
Czy coś źle robię? czy tak jest, że na tym mikroskopie nie wyciągnę tego powiększenia 100?
Oglądamy przez okular x10 i przez kamerkę 5M i jest dokładnie tak samo.
Będę wdzięczny za pomoc.
piotrgdy
Posty: 2
Rejestracja: 2 cze 2021, o 08:29

Re: pytanie początkującego

Post autor: piotrgdy »

a czy to ma związek z płynem immersyjnym? bo 3 obiektywy mam achromatyczne a ten x100 immersyjny
???
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: pytanie początkującego

Post autor: Boguslaw »

Z obiektywem x100 tylko i wyłącznie z olejkiem immersyjnym.
Henry_k
Posty: 13
Rejestracja: 5 maja 2020, o 07:53

Re: Delta Biostage 2 ustawianie ostrości

Post autor: Henry_k »

Tak, 100x tylko z olejkiem imersyjnym. Dziwne że nie było w zestawie - ale zawsze możesz dokupić na alledrogo. Tylko potem musisz uważać żeby nie zabrudzić olejkiem reszty obiektywów.
Ja nie lubię się babrać więc wymieniłem na suchą 60x, ale bez wymiany reszty obiektywów ( np. 40x na 20x) to niezbyt sensowne (i nie tanie).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości