Możliwości kompaktów w mikrofotografii

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Możliwości kompaktów w mikrofotografii

Post autor: jarud »

Mikrofotografia przy pomocy kompaktu jest tania, ale ma tę wadę, że format zdjęć nie może przekraczać A4, czyli że bok zdjęcia może mieć do ok. 30 cm. Czy jednak często potrzebne nam są większe powiększenia? Moje pierwsze zdjęcia robiłem przez okular 10x aparatem canon a590 is z matrycą 1/2.5 i irytowałem się tym, że otrzymuję mały kadr, obejmujący tylko część obrazu mikroskopowego. Obecnie fotografuję canonem a650 is z większą matrycą, dlatego dopiero całkiem niedawno zamiast okularu 10x zamontowałem 5x i okazało się, że w tym zestawie kadr w aparacie sięga praktycznie brzegu obrazu mikroskopowego, czyli otrzymałem największy możliwy obraz, bez żadnych czarnych obwódek.
Aparat z okularem wstawiłem do 1 tubusa, w drugim umieściłem okular 10 x PZO. W aparacie miałem prostokątny obraz o boku 210 um, w okularze 10x obraz z mikroskopu o śr. ok. 270 um. Z okularem foto jena zeiss 2,5 otrzymałem prostokąt o podstawie 230 um i z moich obliczeń wynika, że jest to max. tego co można otrzymać, potem zaczną wychodzić czarne rożki na zdjęciu.
Ten prosty sprzęt daje, jak mi się wydaje, całkiem niezłe wyniki. Na zdjęciach umieściłem skalę, która wskazuje, że osiąga się rozdzielczość ok. 1,5-2 um.
1.jpg
2.jpg
W dodatku z obiektywem 10x możemy otrzymać powiększenie 2x - optyczne, a nie elektroniczne. A są jeszcze okulary 7 i 8x, które pewno pozwalają osiągnąć powiększenia pośrednie. Jest to niezłe rozwiązanie dla początkujących. Cena canona a590 is na olx zaczyna się od ok. 25 zł, okulary 5x są łatwe do kupienia. Teoretycznie, z 5x PZO powinno się otrzymać najlepszy obraz, ale nie sprawdziłem tego. Moje rozwiązanie z tubusem i f-adapterem jest trudne do skopiowania ze względu na niedostępność adaptera. Można natomiast wymyślić coś podobnego, lub kupić inne mocowania, np. używane w astrofotografii. Na następnych zdjęciach pokazuję adapter do wężyka i kabel do podłączenia aparatu do ekranu. Ekran ma 7". Coś podobnego widziałem na all. do kamer do cofania samochodu za 100-200 zł. Może być również telewizor. Uważam, że tego typu ekran jest niezastąpiony w mikrofotografii. Pozwala na łatwe ustawienie ostrości i robienie stacków. Wg mnie, aparaty, które nie mają wyjścia do zewnętrznego ekranu, nie nadają się do mikrofotografii. Oczywiście, równie ważne jest mocne, zimne oświetlenie led, pozwalające na znaczne przymknięcie przysłony. Zdjęcia były robione przez obiektyw 40x PZO i chiński okular 5x. Pewno z okularem 2,5 x zeiss można osiągnąć lepsze wyniki, ale jest on trudny do zdobycia. Ponieważ głowica ma powiększenie 1,5x, otrzymałem powiększenie 600x. Obiektyw 40x PZO ma NA 0.650, więc nie ma żadnego pustego powiększenia. Zdjęcia zostały oczyszczone i wyostrzone w gimpie. Są to stacki z kilkunastu zdjęć, co potwierdza dobrą jakość tego prostego sprzętu.
3.jpg
4.jpg
5.jpg
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Możliwości kompaktów w mikrofotografii

Post autor: jarud »

Otrzymałem przed chwilą wiadomość : "To już 4 ostrzeżenie tej samej treści!
Proszę umieszczać pliki bezpośrednio na forum w formie załączników. Dodawanie odnośników do zewnętrznych serwisów jest niedozwolone.!" Czy ktoś może mi powiedzieć o co chodzi?
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Możliwości kompaktów w mikrofotografii

Post autor: jarud »

Chyba już wiem. Też mi problem.
Admin
Posty: 149
Rejestracja: 19 mar 2015, o 18:25

Re: Możliwości kompaktów w mikrofotografii

Post autor: Admin »

Serwisy ze zdjęciami znikają bardzo szybko, a wraz z nimi umieszczone tam zdjęcia. Pliki dodane bezpośrednio na forum są zawsze bezpieczne i wyświetlają się prawidłowo.
Forum przeszło kilka lat temu dogłębną moderację i właśnie dział mikroskopii został najbardziej dotknięty tą wadą. Duża część plików została bezpowrotnie utracona. Linki do zdjęć kierowały do nieistniejących plików.
mazdowiecki
Posty: 45
Rejestracja: 10 gru 2020, o 08:16

Re: Możliwości kompaktów w mikrofotografii

Post autor: mazdowiecki »

Jarud, a czy mógłbyś dla porównania wstawić surowe zdjęcie tej okrzemki , tj. w jpg, ale przed jakąkolwiek obróbką z Twojej strony?
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Możliwości kompaktów w mikrofotografii

Post autor: jarud »

Niechętnie, ale niech będzie. Pomimo wszystko przyciąłem brzegi, zmieniłem kolor na mniej siny i trochę zwiększyłem kontrast. Oczywiście, to już jest stack. Posłużyłem się programem w komputerze, żadnego gimpa.
i1.JPG
mazdowiecki
Posty: 45
Rejestracja: 10 gru 2020, o 08:16

Re: Możliwości kompaktów w mikrofotografii

Post autor: mazdowiecki »

Dzięki, nawet przed daleko idącą obróbką widać ładne żebrowanie, a to raczej kwestia ostrości, której u mnie po prostu nie ma. BTW, to jest gotowy preparat?
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Możliwości kompaktów w mikrofotografii

Post autor: jarud »

To jest komplet próbek z wód brytyjskich. Kilka dobrych, reszta średnie, takie jak do dostania w Polsce. Sklep Brunel'a przy microscopy uk. Warto przejrzeć ich poradnik. Podają sporo prostych, interesujących pomysłów. Jest w Polsce sklep z niemieckimi okrzemkami do prób z obiektywami. Jak znajdę, to podam adres. Na razie szykuję pyłek cytrusów w syropie kukurydzianym. B. dobra przejrzystość, ale długo schnie. Musze nad tym popracować.
z7a — kopia (2).JPG
Nic z tym nie robiłem. Zdjęcie canon a590 is z obiektywem foto zeiss jena 2,5x, stack z 7 zdjęć. Powiększenie 600x
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Możliwości kompaktów w mikrofotografii

Post autor: jarud »

Jeszcze kilka zdjęć zrobionych canonem a590 is. Pyłek cytrusa, okular foto jena 2,5x (można go zastąpić okularem 5x) oraz okular pzo 10x i okrzemki przez jena 2,5x. Poprawione w gimpie. Stacki.

z1aok.png
z3ok — kopia.JPG
z4ok — kopia.JPG
mazdowiecki
Posty: 45
Rejestracja: 10 gru 2020, o 08:16

Re: Możliwości kompaktów w mikrofotografii

Post autor: mazdowiecki »

Dzięki!

Nabyłem właśnie za grosze taki aparat specjalnie do tych testów. Teraz gimpa muszę opanować, bo parametry jako tako potrafię edytować, ale za czyszczenie tła jeszcze się nie zabierałem. Okulary, jakie mam do dyspozycji, to tylko PZO 12,5x0
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Możliwości kompaktów w mikrofotografii

Post autor: jarud »

Jestem dumny i blady, bo udało mi się naprawić mechanizm mikro w ruskim, szkolnym mikroskopie z lat 30. I tak z nim nic nie zrobię, ale przyjemnie popatrzeć po skończonej robocie.
Ten canon nastawiasz na MF, ręczny tryb. Obraz powinien być prześwietlony ok. 1,5x, inaczej będzie ciemny. Jeżeli będziesz chciał dorobić wężyk, nie kupuj dłuższego, niż 20 cm, bo po pewnym czasie stawiają duży opór. Warto dokupić okulary 5x i 10x, bo z 12,5 będziesz miał klatkę o podstawie ok. 80 mikronów, a pełny obraz, z okularem 5x, ma podstawę 220-240 mikronów. Potrzebne jest jeszcze coś do zamocowania aparatu na tubusie. Trochę tego jest, po kilkadziesiąt zł.
Zdjęcia z prostym motywem, jak te dwa pierwsze, można poprawiać ścieżkami ( w narzędziach). Wybierasz motyw ścieżkami, a potem możesz oddzielnie poprawiać tło i właściwy motyw. Np. tło rozmywasz, zmieniasz barwę, rozjaśniasz, a główny motyw wyostrzasz i dodajesz kontrastu. W "zaznaczeniu" masz opcję odwróć, co pozwala pracować nad każdym tematem oddzielnie. Te okrzemki ( 3 zdjęcie) tym razem opracowałem bez ścieżek, które często dają sztuczny efekt. W zaznaczeniu wybrałem "według koloru", kliknąłem na tło, rozmyłem je, potem kliknąłem na "odwróć", wyostrzyłem okrzemka, kliknąłem na "brak", co zlikwidowało selekcję wg. koloru. Jeszcze raz wybrałem "wg koloru" i kliknąłem na białą obwódkę wokół okrzemka, żeby też ją rozmyć. Gimp daje sporo możliwości. Ostatnio nauczyłem się robić skalę. Jeżeli masz jakieś problemy, służę radą, chociaż moja znajomość gimpa pozwala mi jedynie poprawiać zdjęcia mikroskopowe.
mazdowiecki
Posty: 45
Rejestracja: 10 gru 2020, o 08:16

Re: Możliwości kompaktów w mikrofotografii

Post autor: mazdowiecki »

Dzięki serdeczne za wskazówki, Jarud. MF dobra rzecz, bo do tej pory używałem tylko AF. Oczywiście, dużo muszę się nauczyć, bo np. dopiero teraz oświeciło mnie, jak robić zdjęcia bez "kółek" :yahoo: . A wystarczyło tylko odpowiednio nastawić zoom... Zastanawiam się teraz, skąd wziąć adapter do w miarę stabilnego zamocowania kompaktu na okularze. Jest coś gotowego czy trzeba dorabiać lub przerabiać istniejące?
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Możliwości kompaktów w mikrofotografii

Post autor: jarud »

No właśnie, ten aparat, jak każdy, ma swoje sekreciki. Zauważyłeś, że obraz na ekraniku jest podwójnie powiększony? Na ekranie zewnętrznym tego nie ma, może i dobrze. Włączasz aparat, zoomujesz do oporu. wybierasz MF, klikasz na górny przycisk po lewej stronie, a wtedy możesz wybrać sterowanie czasami. Ustawiasz balans bieli i możesz robić zdjęcia. Jak zbyt długo nie fotografujesz, MF się wyłącza i trzeba wszystko zaczynać od nowa, ale szybko się przyzwyczaisz. Co do adapterów, to warto kupić "ADAPTER FREEPOWER DO CANON A570/A590 37 MM" za 18 zł. Wygląda, że jeszcze są. Dokupujesz przejściówkę 37 - 52 lub 58 i doklejasz coś, co pozwoli nasunąć urządzenie na tubus z okularem. A może da się osadzić na mikroskopie na miejscu głowicy? To byłoby proste rozwiązanie. Inne rozwiązanie, to "adapter do smartfonów". Ceny zaczynają się od 33 zł (ten typ wygląda zresztą najbardziej interesująco). Może można wzmocnić mocowanie na tubusie. Na pewno można dokręcić aluminiowy kątownik, na którym można zamocować aparat. Kątownik zrobić z z listwy al. 20x2 mm (Castorama). Ten materiał doskonale się klei "kropelką", więc np. można skleić dwa kawałki, żeby było mocniejsze. Warto też zrobić urządzenie do wężyka. Powtarzam to jak głupi, ale wszystko dobrze działa, jeżeli spełni się wszystkie warunki: mocno zamontuje aparat i dorobi wężyk, żeby nic się nie ruszało, jak również podłączy zewnętrzny ekran, żeby nie ślepić się w mały ekranik. Pozwala to, np. na robienie precyzyjnych stacków, ustawianie ostrości i kontrolę naświetlenia. Canon a590 is można podłączyć do telewizora lub małego ekranu dla kamery cofania .7 cali wystarczy. W teleskopy. pl. w "fotoakcesoriach", wybierasz "adaptery fotograficzne". Interesują Cię dwa pierwsze modele. Ten adapter Baader nie wygląda najlepiej, sądzę, że ma za dużo przegubów, żeby wszystko dało się skręcić na sztywno, ale może się mylę. Ten drugi, "adapter uniwersalny", wypróbowałem, jest w porządku. Interesuje Cię mały model. Teraz są niedostępne, ale może sprzedawca sprowadzi? Baader gdzieś sprzedają, ale za ok. 200 zł. Drogo. Jest jeszcze ostateczne rozwiązanie, jak nic Ci nie wyjdzie. Mam ten lepszy adapter i mogę Ci go z bólem serca odsprzedać, bo lubię mieć zawsze zapas. Na ale i tak wszystkie mikroskopy zajmują już 4 lub 5 szaf, a ja już go nie używam. Dowiedz się w razie czego, jaka była ostatnia cena małych adapterów. Mam nadzieję, że znajdziesz inne rozwiązanie, bo strach mnie ogarnia, gdy pomyślę o wysłaniu tego przez pocztę. Jak to zapakować?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość