Wyniki matur - co dalej???

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
lavendear
Posty: 11
Rejestracja: 8 lip 2021, o 18:57

Wyniki matur - co dalej???

Post autor: lavendear »

Cześć! Piszę tutaj po raz pierwszy, bo już naprawdę nie wiem, co robić...

W tym roku skończyłam jedno z najlepszych liceów w kraju (w top 5) oczywiście byłam na biol-chem-mat. Jeszcze w gimnazjum byłam laureatką z biologii i angola, więc dostanie się do dobrego liceum było dla mnie prościzną. W liceum dobrze sobie radziłam, zawsze miałam pasek na koniec, startowałam (niestety bez rezultatów) w olimpiadach. Dużo zmieniło się w klasie maturalnej - ciągłe siedzenie w domu, walka moich bliskich z COVID, presja przed maturą. Nie poradziłam sobie psychicznie. Dostałam depresji, a moje zaburzenia lękowe przybrały na sile. Mimo leczenia, korków itp. moje przygotowania do matury nie poszły tak, jak chciałam. Moje wyniki to: biol/chem/mat R - 62/48/44. Bardzo słabo jak na mnie :beczy:. Poskładałam papiery na praktycznie wszystkie lek i lek-denty w Polsce. Zobaczymy, jakaś szansa może jest, ale... marna. I teraz pytanie: co dalej? Jaki plan B?
Gap year i poprawa matury???
Rok niestacjonarnych, praca i poprawa matury???
Medycyna na Ukrainie/Słowacji??

Co myślicie? Podzieli się ktoś swoimi doświadczeniami? Od razu mówię, że zależy mi na lek/lek-dent. Iść na kierunki-spadochrony chyba bez sensu???
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Wyniki matur - co dalej???

Post autor: Nitrogenium32 »

Osobiście dostałem się za pierwszym razem na farmację, więc nie byłem w podobnej sytuacji, ale może będę mógł coś doradzić.
lavendear pisze:
8 lip 2021, o 19:16
Gap year i poprawa matury???
Moim zdaniem to najlepsze rozwiązanie. Musisz odpocząć po ciężkim roku w liceum i skupić się na poprawie matury. W międzyczasie możesz też poświęcić się swoim hobby i zainwestować w coś, np. naukę języka obcego.
lavendear pisze:
8 lip 2021, o 19:16
Rok niestacjonarnych, praca i poprawa matury???
To chyba zły pomysł... Studia (płatne, bo niestacjonarne) + praca (na pół etatu, ale i tak) + nauka do poprawy matury? Niewielu osobom się to udaje.
lavendear pisze:
8 lip 2021, o 19:16
Medycyna na Ukrainie/Słowacji??
W takim przypadku potem trzeba użerać się z biurokracją, żeby dostać prawo wykonywania zawodu w Polsce. Bez sensu.
lavendear pisze:
8 lip 2021, o 19:16
Od razu mówię, że zależy mi na lek/lek-dent. Iść na kierunki-spadochrony chyba bez sensu???
Moim zdaniem lepiej nie. Po pierwsze, możesz zablokować miejsce dla kogoś, kto chce na taki kierunek iść (np. ktoś, kto nie dostał się na lekarski idzie na farmację i przez to ktoś kto chce iść na farmację nie dostaje się). Po drugie, niby po co? Na co jeden rok na innym kierunku? Nawet po I roku farmacji nic się nie przydaje na lekarskim czy stomatologii.
lavendear
Posty: 11
Rejestracja: 8 lip 2021, o 18:57

Re: Wyniki matur - co dalej???

Post autor: lavendear »

[at] Dziękuję za odpowiedź. Też chyba gap year i poprawa/niestacjonarne i poprawa wydają mi się najbardziej rozsądne. Wiem, że niestacjonarne są płatne, ale to nie problem. Wiadomo, że lepiej iść na darmowe, ale trudno - domyślnie i tak byłoby to tylko na rok. Nie wiem, jak z tą pracą wtedy. Zależy od rodziców, ale głupio byłoby mi brać aż tyle kasy od nich, więc pewnie bym gdzieś poszła do pracy.
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Wyniki matur - co dalej???

Post autor: Nitrogenium32 »

lavendear pisze:
8 lip 2021, o 23:30
Wiem, że niestacjonarne są płatne, ale to nie problem. Wiadomo, że lepiej iść na darmowe, ale trudno - domyślnie i tak byłoby to tylko na rok.
Niby tak, ale coś mi się wydaje, że jak się zacznie chodzić na niestacjonarne to później ciężko jest się przepisać na stacjonarne.
lavendear pisze:
8 lip 2021, o 23:30
Nie wiem, jak z tą pracą wtedy. Zależy od rodziców, ale głupio byłoby mi brać aż tyle kasy od nich, więc pewnie bym gdzieś poszła do pracy.
Ja bym odradzał. Bez konieczności chodzenia do pracy ma się więcej czasu na naukę, a z takimi wynikami niestety trzeba jednak dużo popracować..
aleks11

Re: Wyniki matur - co dalej???

Post autor: aleks11 »

Zadziwia mnie ten ped polskiej mlodziezy do studiowania byle dziadostwa, aby tylko studiowac, gdy nie dostanie sie na dobry kierunek. W wiekszosci sluzycie wtedy jako dawcy kapitalu dla uczelnianych misiow. A uzyskane w ten sposob wyksztalcenie bedzie nieprzydatne. Lepiej zostac w domu rok czy dwa i uczyc sie do poprawki. Ile sa warte polskie uczelnie mozna sprawdzic na liscie szanghajskiej.
aleks11

Re: Wyniki matur - co dalej???

Post autor: aleks11 »

Zamiast marnowac czas i pieniadze na pseudokierunki bez przyszlosci typu farmacja, lepiej wydac pieniadze na jakis kurs online z biologii i chemii.
Wolf15
Posty: 1
Rejestracja: 19 lip 2021, o 17:00

Re: Wyniki matur - co dalej???

Post autor: Wolf15 »

Moim zdaniem w Twoim przypadku najlepszy będzie gap year i poprawa matury. Zrób sobie plan nauki, ilość zadań, którą każdego dnia przerobisz. Nie zapominaj o życiu towarzystkim, dobrym odżywianiu się i przede wszystkim o śnie! Powodzenia:))
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości