Najtańszy dimmer do oświetlaczy led.

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Najtańszy dimmer do oświetlaczy led.

Post autor: jarud »

Kupiłem chiński potencjometr drutowy 4,7 k 5W (inna forma zapisu to 4K7) za ok. 9 zł na allegro. Trochę trzeba poszukać , bo są i za 20 zł. Podłączyłem go do starego zasilacza 3,3V, 2,25A. Na drugim końcu podłączam oświetlacz z led 6W - wtedy mam oświetlenie 4,9W, lub z led 10W - wtedy mam oświetlenie 4,3W. Jest to, jak sądzę, równoważnik halogenu 30-35W. Tyle miały te lepsze mikroskopy. Wystarcza to to obserwacji z mocno przymkniętą przysłoną kondensora i do robienia zdjęć z niskim iso. Można użyć zasilacz regulowany nastawiony na 3V, ale ta mała różnica 0,3V zmniejsza moc o 50%. mamy wtedy oświetlacz o mocy ok. 2,5W, lub 2W. To i tak b. dobrze, a tego rodzaju zasilacz łatwo znaleźć. Oczywiście, należy zadbać o odpowiednią moc zasilacza. Jeżeli będzie miał 350 mA, to oświetlenie będzie o wiele słabsze, chociaż pewnie wystarczające do obserwacji. Można ten potencjometr włączyć między zasilacz, a lampkę jansjo z ikei. Jeżeli się jeszcze doklei soczewkę z najtańszej latarki z zoomem (6-7 zł), otrzyma się regulowane oświetlenie Kohlera o mocy 2W. Wiele latarek jest napędzanych przez 3 bateryjki AAA. Wystarczy wyprowadzić przewody + i - i podłączyć do zasilacza 4,5V poprzez ten kondensator, by otrzymać regulowane oświetlenie led. Oczywiście nie należy przesadzać z mocą, bo led się ugotuje.
O co chodzi z tą mocą latarek?
Kupiłem kiedyś metalową latarkę 10W z led XM-L na akumulatorek 3,7V. Po podłączeniu do zasilacza laboratoryjnego i puszczeniu napięcia 3,7V, okazało się że prąd jest słabszy od 1A, a więc moc latarki wynosi ok. 3W. Z zasilaniem 3,3V spadła do 1W. Tak więc w latarkach te 10 W to często fikcja. Czemu się zresztą dziwić. Led 10W solidnie nagrzewają spore radiatory w moich oświetlaczach . Latarki 1-3W całkiem wystarczają do bieżących obserwacji mikroskopowych, więc może to być rozwiązanie dla tych, którzy unikają majsterkowania, ale oczywiście latarka działająca na max. zasilaniu przez kilka godzin może się przepalić. To , że się nie nagrzewa, często znaczy, że po prostu led ma słabe odprowadzenie ciepła.
Jak to podłączyć? kable minus idzie bezpośrednio od zasilacza do led. Kabel + z jednej strony podłącza się do 1 z dwóch zewnętrznych wyjść potencjometru, z drugiej strony do środkowego wyjścia. To wszystko:). Potencjometr nie ma wyłącznika, więc na końcu zawsze się trochę świeci. Wystarczy zamontować wyłącznik, jeżeli to komuś przeszkadza. Przypominam, że potencjometr ma moc 5 W, a wiec nie można nim np. próbować sterować led 10W z maksymalnym zasilaniem 3A, 3,3V, bo wszystko się spali. Z moich pomiarów wynika, że moja led 10W przy zasilaniu 3,7 V pobierała prąd 2A, a więc miała moc ok. 7,5 W. To za dużo na potencjometr 5W.
PS. Trzeba dokupić gałkę o śr. 6 mm.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości