Pleśń w żywności - ocena szkodliwości

Grzyby, grzybki w naszych lasach, ale także szeroko pojęta mikologia - nauka o grzybach, ich systematyce, budowie, fizjologii, a także znaczeniu dla człowieka
bartoszmachnik
Posty: 1
Rejestracja: 21 sie 2021, o 10:21

Pleśń w żywności - ocena szkodliwości

Post autor: bartoszmachnik »

Nie mam wykształcenia kierunkowego, chciałem prosić o podpowiedź od osób mogących udzielić konkretnych odpowiedzi. Z tego co wiem pleśń w żywności może być bardzo szkodliwa i jedzenie ze śladami pleśni co do zasady wyrzucamy. Czasami jednak zdarzają się sytuację z pogranicza.

Chciałbym dopytać:
  • 1. suche strączki np. soja, jeśli na 1 kg ziaren jest około 50 ziaren ze śladami które wyglądają jak resztki suchej pleśni to czy należy wyrzucić całą partię ziaren czy jest to ilość marginalna która nie wpłynie na toksyczność jedzenia?
  • 2. Jeśli np. w koszyku truskawek (2kg) jest kilka które są spleśniałe ale reszta wydaje się czysta to czy należy wyrzucić cały koszyk?
Czy są jakieś rozsądne granice w których mogę dopuścić pleśń w jedzeniu czy absolutnie wszystko co choćby leżało obok należy od razu utylizować?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości