Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na diody

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na dio

Post autor: Pickul »

Właśnie zamówiłem książkę o pyłkach, dzięki za informację
Nikon Plan CF jest tylko nieznacznie lepszy od achromatów PZO,
dopiero Plan Fluor daje wyraźną różnicę.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na dio

Post autor: jarud »

No cóż,zawsze jest coś lepszego. A masz Rośliny zarodnikowe"? Niedawno to odkryłem. To był (jest?) podręcznik uniwersytecki z lat 80. 700 stron, połowa o glonach. Potem o grzybach, mchach itp. Dużo ilustracji. Było kilka wydań, więc łatwo kupić na all. lub olx za kilkanaście zł. Bardzo użyteczne dla takiego ignoranta, jak ja, ale i dla bardziej doświadczonych.
zaratustra
Posty: 4
Rejestracja: 25 lut 2021, o 08:48

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na diody

Post autor: zaratustra »

Co byście powiedzieli na temat takiego oświetlacza?

Kod: Zaznacz cały

allegrolokalnie.pl/oferta/oswietlacz-led-cree-3w-sciemniacz-pzo-biolar-ycx
1.jpg
Wygląda na ładnie zrobiony, nie trzeba się bawić samemu w dobór sterownika, ale mam wątpliwości co do mocy -czy 3W to nie będzie to samo co zwykła żarówka w biolarze.

Ktoś nabył? A może producent jest na forum?
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na diody

Post autor: jarud »

Led 3 W ma większość tanich chińskich mikroskopów. Jest to, jak się wydaje, zamiennik oświetlenia żarowego o mocy 15-20 W, tyle co w biolarze. Robiłem to już dawno, ale przypominam sobie, że po podłączeniu do zasilacza lab. okazało się, że tego typu żarówka ma mniejszą moc, niż nominalna. O ile? Już nie pamiętam. Żarówka ma niepotrzebny element optyczny, który należy wydłubać. Firmowy oświetlacz biolara pozwala wycentrować obraz spirali żarówki, w tym oświetlaczu jest to niemożliwe, ze wszelkimi tego faktu konsekwencjami - brakiem możliwości ustawienia oświetlenia Kohlera itd. Sam oświetlacz jest w porządku. Można wykręcić żarówkę, dokręcić "pigułę" z pręta al. zamocować led 10W i podłączyć do zasilacza laboratoryjnego. Wtedy ma się rzeczywiście dobre oświetlenie. Można też zrobić oświetlacz umieszczany pod kondensorem. Wszystko to opisałem w pocie czoła na forum. Ten dimmer, to pewno potencjometr. Nie jest to szczególnie wyszukane rozwiązanie, ale tanie, elektroniczne dimmery regulujące prąd, często dają falujący obraz w kamerze, więc może i lepiej, że jest potencjometr. Tak więc lepiej coś zbudować własnoręcznie, można zmieścić się w tej cenie łącznie z zakupem zasilacza lab. Najprostsze rozwiązanie to odp. zasilacz za kilkanaście zł, potencjometr za 10 zł + oświetlacz, który budowa wymaga posiadania pewnych prostych umiejętności manualnych.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na diody

Post autor: jarud »

Oczywiście "którego budowa"....
zaratustra
Posty: 4
Rejestracja: 25 lut 2021, o 08:48

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na diody

Post autor: zaratustra »

Jarud, dzięki za uwagi.
Chyba jednak sam się wezmę za przeróbkę. Po przeczytaniu chyba z pięć razy powyższego wątku i przerzuceniu setek ofert na Allegro i Ali doszedłem do wniosku, że użyję XHP35 (ciepła, bo taka jest dostępna, ale w biolarze mam niewydłubany filtr, więc nie będzie szkodzić) i zasilę to zasilaczem laboratoryjnym. MR Elektronik dalej ma w sprzedaży opisywany wcześniej układ z możliwością regulacji mocy (58zł), ale nie chce mi się z tym bawić. Poza tym zasilacz laboratoryjny może się jeszcze przydać do innych rzeczy, a koszt wyjdzie podobny.

Pytanie tylko -czy dioda powinna byćw wersji z soczewką/"kropelką" (HD), czy lepsza będzie płaska (HI)?
Drugie pytanie dotyczy zasilacza. Czy ten z allegro będzie ok: 8478787063 ? Regulowany do 3A.

Jak mi się uda kupić tanio stary oświetlacz to go przerobię, a jak nie to będę kombinował ze zrobieniem takiej przejściówki jak ma kriscavok.
Będzie zabawa na zimowe wieczory ;)
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na diody

Post autor: jarud »

Zasilacz powinien być w porządku. Led 10W mają max. prąd 3A, XHP35 1,05A i napięcie poniżej 13V. Zbudowałem oświetlacz z XHP35 i dobrze działa. Wydaje mi się, że to może nawet być za dużo do normalnych celów. Ja go używam do "ekstremalnego oświetlenia bocznego". Obiekt jest oświetlony z boku, małym fragmentem iluminatora. Często daje to efekty w stylu DIC i czarnego tła. Normalnie wystarczy 10W, tym bardziej, że wybór led jest o wiele większy. Jeżeli chcesz naśladować firmowe rozwiązanie, musisz zeszlifować wałek aluminiowy fi 40mm do 39 mm. Ja to raz zrobiłem na szlifierce taśmowej i już nigdy tego nie powtórzę. Łatwiej będzie kupić wałek al. o śr. 35 mm i przyciąć pierścienie dystansowe z rurki al. 40 mm - zazwyczaj ścianki mają 2 mm grubości. Przejście dla kabla można wyciąć szlifierką kątową, albo przewiercić. Można też wywiercić w wałku 2 rzędy po 3 otwory i wkręcić śrubki dystansowe 3mm. Wymaga to umiejętności gwintowania, która i tak jest niezbędna do umocowania led w czole wałka.
Można się też mniej wysilać i zrobić coś takiego:
e.JPG
mikro3 — kopia.JPG
Potrzebna jest wiertarka, piłka do metalu, szczypce, dużo śrubek 3 mm z nakrętkami i radiator Zamiast kondensora możemy użyć zoom z taniej latarki. Oświetlacz nie ma wtedy przysłony polowej, ale i tak mało kto ją używa. W przypadku użycia kondensora, należy przyciąć rurkę do ok. 20 mm, tak aby uzyskać ostry obraz diody na ścianie. Led montuje się 2 śrubkami po posmarowaniu pastą termoprzewodzącą. Należy skrócić 2 skrzydełka pod spodem radiatora, żeby oświetlacz stał pewnie na wystającym brzegu oświetlacza biolara. Skrzydełka nacina się piłką i wyłamuje szczypcami. Ta konstrukcja jest bardzo stabilna i pozwala otrzymać oświetlenie Kohlera. Radiator nie nagrzewa się chyba nadmiernie. Led działa u mnie od ponad roku.
mazdowiecki
Posty: 45
Rejestracja: 10 gru 2020, o 08:16

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na diody

Post autor: mazdowiecki »

Poniżej moje rozwiązanie, praktycznie to samo, może tylko wykonanie bez należytej dbałości, no i inny LED - zastosowałem COB 10W 6500K EPISTAR. Światła ta dziesięciowatówka generuje wystarczająco nawet do polaryzacji, innych światłożernych technik (jeszcze) nie stosuję. Do tego dimmer za 10zł - jedyna wada, jaką posiada, to to, że trzeba podkręcić jasność na maksa, w innym przypadku obraz w kamerce lub aparacie migocze, co uniemożliwia np. robienie filmików. W obserwacji wizualnej, przez okular jest to zupełnie niezauważalne.

Dioda ta ma nieco inną budowę w porównaniu z CREE - konieczne jest włączenie matówki lub rozproszenie światła w jakikolwiek inny sposób (używam w tej chwili kondensora K3P1 i w gnieździe na filtry daję zmatowioną grubą folię PE. Jeśli tego nie zrobię, dziewięć małych diodek będzie niestety widocznych w sposób wykluczający sensowne obserwacje.
Załączniki
IMG_20210920_215529.jpg
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na diody

Post autor: jarud »

Twoje rozwiązanie nie jest całkowicie zgodne z zasadami optyki. Obraz led powinien się zmieścić w okularze mikroskopu z obiektywem 5x. Oznacza to, że źródło światła powinno mieć średnicę max. 5 mm, o ile nie mniej. Jeżeli Twój led COB ma np. 10 mm średnicy, to znaczy, że większość światła nie dociera do obiektywu. Oczywiście, można uznać, że przy dostatecznie mocnym oświetleniu coś takiego wystarczy, ale warto chyba dążyć do max. wyników, czyli, jak już się wydało ok. 1000 zł na mikroskop, kupić zasilacz laboratoryjny 3A, led cree 10W i najtańszą plastikową latarkę z zoomem za kilka zł. Podstawę, czyli radiator, już masz.
zaratustra
Posty: 4
Rejestracja: 25 lut 2021, o 08:48

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na diody

Post autor: zaratustra »

A do czego wtedy będzie potrzebna latarka, skoro zasilacz, diodę i radiator już będzie miał?
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na diody

Post autor: jarud »

Latarkę demontuje się, a część z soczewką montuje się nad diodą, aby otrzymać ostry obraz led na suficie lub ścianie. Otrzymuje się wtedy maksymalny stosunek energii świetlnej do oświetlonej powierzchni, co jest zgodne z regułami oświetlenia Kohlera. Biolar i MB 30 mają taką soczewkę zamontowana przed żarówką. Oczywiście najlepiej zastosować stary kondensor z odkręcona górną soczewką, ale to wychodzi drożej. Natomiast kondensor ma przysłonę, która w tym przypadku pełni funkcję przysłony polowej. Te tanie plastikowe latareczki z zoomem kosztują kilka zł. Brak przysłony polowej nie przeszkadza, ponieważ nowe obiektywy mają warstwy przeciwodblaskowe.
Z tego co wyczytałem, led 10 W odpowiada halogenowi 50-60 W
mazdowiecki
Posty: 45
Rejestracja: 10 gru 2020, o 08:16

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na diody

Post autor: mazdowiecki »

Możecie mi powiedzieć, czy w przypadku dorabiania oświetlacza z wałka aluminiowego konieczne jest zamocowywanie dodatkowej soczewki (np. z latarki) na diodzie? Oryginalny oświetlacz żarowy takiego elementu nie posiada, po prostu jest zakończony żarówką i to wszystko.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na diody

Post autor: jarud »

Dodatkowa soczewka nie jest potrzebna. Biolar ma soczewkę zamontowaną w środku. Ja przykręciłem led na czole wałka 2 śrubkami fi 3mm (+ pasta termo). Jeżeli zamierzasz np. ją przykleić, należy przewidzieć jakieś odbojniki, ponieważ led wchodzi praktycznie w tę soczewkę. U mnie jest pozycjonowana przez łby śrubek. Pozycję wałka i led ustalasz po nałożeniu matówki na iluminator. Obraz led powinien być ostry i możliwie wycentrowany. Ostateczne regulacje robi się śrubami kondensora. Moim zdaniem, oświetlacz led ustawiony pod kondensorem jest lepszy, łatwiej się go ustawia, ale to już kwestia gustu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości