Czy potencjał wody równy zero może mieć tylko czysta woda?

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
kali4nia_02
Posty: 1
Rejestracja: 7 sie 2019, o 21:51

Czy potencjał wody równy zero może mieć tylko czysta woda?

Post autor: kali4nia_02 »

Dobry wieczór wszystkim. Nurtuje mnie pewne pytanie, mianowicie spotkałem się ze stwierdzeniem że potencjał wody równy zero może mieć tylko czysta woda. Zgodnie z definicją potencjał wody jest to zdolność cząsteczek wody do przemieszczania się w celu wyrównania stężęń. A co w przypadku, gdy różnica stężęń między 2 roztworami wciąż jest znacząca, ale woda nie napływa z jednego do drugiego, bo zapobiega temu ściana komórkowa? Wychodziłoby że potencjał osmotyczny równoważy potencjał turgorowy, dlatego zgodnie z równaniem Ψw= Ψosmotyczny + Ψturgorowy Ψw=0. Czyli mimo że woda nie jest czysta jej potencjał wynosi 0. Zagmatwane, ale nie daje mi to spokoju :D
iamdavid01
Posty: 3
Rejestracja: 11 wrz 2021, o 11:04

Re: Czy potencjał wody równy zero może mieć tylko czysta woda?

Post autor: iamdavid01 »

Potencjał wody to energia potencjalna wody na jednostkę objętości w odniesieniu do czystej wody. Uważa się, że czysta woda ma zerowy potencjał wody, ponieważ w czystej wodzie nie ma żadnych substancji rozpuszczonych, a zatem w ogóle nie jest wywierane ciśnienie. Prowadzi to do zerowego potencjału wody, co zwiększy ilość substancji rozpuszczonych w wodzie

Mam nadzieję że to pomoże. Dziękuję Ci.
MaryBradway
Posty: 2
Rejestracja: 8 paź 2021, o 11:48

Re: Czy potencjał wody równy zero może mieć tylko czysta woda?

Post autor: MaryBradway »

Dzięki za dość szczegółową odpowiedź...
Nie wiem jak autor pytania, ale dla mnie to wszystko ma teraz sens.
iamdavid01
Posty: 3
Rejestracja: 11 wrz 2021, o 11:04

Re: Czy potencjał wody równy zero może mieć tylko czysta woda?

Post autor: iamdavid01 »

I am very happy to help. :) :)
iamdavid01
Posty: 3
Rejestracja: 11 wrz 2021, o 11:04

Re: Czy potencjał wody równy zero może mieć tylko czysta woda?

Post autor: iamdavid01 »

MaryBradway pisze:
8 paź 2021, o 11:53
Dzięki za dość szczegółową odpowiedź
Ciekawostka - Obecność cząstek stałych zmniejsza energię swobodną wody i zmniejsza potencjał wody. Dlatego potencjał wodny roztworu jest zawsze mniejszy od zera lub ma wartość ujemną.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości