Studia medyczne po 30-stce

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
hello_fellow_kids
Posty: 8
Rejestracja: 27 wrz 2021, o 10:09

Re: Studia medyczne po 30-stce

Post autor: hello_fellow_kids »

Dołączam się do 30-letnich kandydatów, nic nie zaszkodzi spróbować.

Co do finansowania, osobom przed 30-tką przysługuje jeszcze kredyt studencki. Ciekawi mnie czy podobny limit wieku obowiązuje też w przypadku tego nowego projektu finansowania studiów medycznych (kredyt za odpracowanie kilku lat w Polsce), ktoś wie? Nie znalazłem go w treści ustawy, a podobno można już się o niego ubiegać od tego roku akademickiego.

Albo zbiórka... :P

Kod: Zaznacz cały

tokfm.pl/Tokfm/7,103085,27567712,25-lat-byl-dziennikarzem-za-tydzien-zaczyna-studia-medyczne.html
Naprawdę coraz częściej zdarzają się osoby po 30 i 40 na medycynie jest to norma w UK gdzie mieszkam
Mam znajomego w Australii, który rownież rozpoczął medycynę po 30tce ('86), właśne kończy. W krajach anglosaskich sporym ułatwieniem dla starszych kandydatów jest opcja studiowania 4-letniej medycyny po licencjacie z innego kierunku. Szkoda, że u nas 4-letni lekarski jest tylko dla obcokrajowców.
informatyczka89
Posty: 1
Rejestracja: 8 paź 2021, o 15:20

Re: Studia medyczne po 30-stce

Post autor: informatyczka89 »

Cześć. Dołączam do grona staruchów chcących spełniać marzenia. Mam 31 lat, dużo odchowanych dzieci i spoko sytuację finansową.

Chcę w tym roku zdawać chemię. Jeśli pójdzie mi ok, za rok postaram się podciągnąć biologię, napisać matmę i startować do Wrocka. Jeśli nie pójdzie mi ok, to trudno, ważne się biorę się w garść i chcę chociaż spróbować.

Jak tam Wam idzie? Kto w tym roku pisze chemię? Z czego się uczycie?
James Bond
Posty: 394
Rejestracja: 28 gru 2017, o 08:34

Re: Studia medyczne po 30-stce

Post autor: James Bond »

Cześć
Do mnie też wraca myśl o stuiowaniu medycyny . W końcu to marzenie , a dzis wylądowałem na Politechnice na wydziale Budownictwa obecnie 3 rok . Na dodatek pracuje w delegacjach i na weekendy wracam .
Miałem w planach rozłożyć mature jak koleżanka wyżej . Teraz Chemia a w następnym roku Biologia może z matmą . Mam 28 lat , 6 października skończyłem .
Ma ktoś podobną sytuację jak ja ?
hello_fellow_kids
Posty: 8
Rejestracja: 27 wrz 2021, o 10:09

Re: Studia medyczne po 30-stce

Post autor: hello_fellow_kids »

Ja planuję zdawać jednocześnie chemię i biologię. To zakres materiału na semestralną sesję a nawet mniej. Wychodzę z założenia, że jeśli nie uda mi się pogodzić codziennych obowiązków z nauką do matury, to na pewno nie poradzę sobie również z organizacją czasu na studiach.

W liceum miałem rozszerzoną biologię (bez chemii) i korzystaliśmy z podręczników Operona, ale pewnie głownie dlatego, że wydawnictwo mieliśmy po sąsiedzku i dawali profity nauczycielom. Obecnie korzystam z Nowej Ery, zarówno do biologii i chemii. Plus dodatkowo Chemia ogólna, Jones, Atkins.
aleks11

Re: Studia medyczne po 30-stce

Post autor: aleks11 »

Kredyt studencki. W lecie wyjazdy za granicę do pracy lub w Bieszczady do ośrodków typu restauracje np jako kelnerka( napiwki) lub w kuchni. Studenci tak pracują.
bump74
Posty: 1
Rejestracja: 1 lis 2021, o 20:06

Re: Studia medyczne po 30-stce

Post autor: bump74 »

Zastanawia mnie wasz entuzjazm dotyczący studiowania medycyny po 30-stce. Nie wiem ile w tym waszej fantazji, ale rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej.
Sam dwa lata temu zacząłem te studia, po ukończeniu jednego z kierunków WNoZ dużego UM i ponad 3 letniej pracy zawodowej. Znam kilka takich osób jak ja, ale również po filologii angielskiej, weterynarii, informatyce, kryminalistyce. Jeszcze kilka lat temu czytałem komentarze, że nie warto iść na medycynę, bo studia wcale kolorowe nie są – myślałem, że na siłę ktoś zniechęca do tego ludzi, ale to była prawda.
Po pierwsze: trzeba mieć zaplecze finansowe, co najmniej na dwa lata, później da się pracować na 0,5 etatu. Po drugie, dużo cierpliwości i akceptacji głupoty i braku rozeznania u prowadzących. Chodzi mi o mieszaniu studentów z błotem, wymądrzanie się osób, które z kliniczną medycyną nie mają nic wspólnego, uczenie się bzdur, których od lat się nie używa itd.
Na tym kierunku teoria przeważa nad praktyką, są to studia typowo teoretyczne. Im więcej ma się lat, tym większe oczekiwania, że wiedza będzie praktyczna, tutaj jest na odwrót. Anatomia ma być kliniczna, a jest teoretyczna i brak jest poruszania ważnych zagadnień potrzebnych na chirurgii; histologia i biochemia to dno, bo uczą jej biolodzy a nie lekarze. Nie mówię już o tym, że materiał do matury z biologii jest o wiele mniejszy niż materiał do ogarnięcia z histologii.
Na pewno nie warto iść na te studia przy dobrze płatnej pracy, ułożonym życiu. Jeżeli nie macie oglądu na pracę lekarza (znajomi, rodzina), to jego obraz jest wypaczany przez waszą fantazję. Jeszcze lepiej, gdy bierze się opinie o pracy z programu „Młodzi lekarze”.
Zadajcie sobie pytanie, czy te lata studiów zwrócą się wam w życiu pod względem finansowym. Wiele osób idzie na te studia dla prestiżu, podbudowania ego i chęci dominacji (bo lekarz nadzoruje zespół terapeutyczny). Niestety, wynika to z zaburzeń w osobowości danej osoby, które przełożą się na przyszłą pracę – szybko się wypali, współpracownicy nie będą jej lubić.
Naprawdę, bardziej opłaca się pracować w biznesie, informatyce niż w medycynie. Dodam, że 4 razy pisałem maturę, w końcu w 2018 miałem ten wynik, który dał mi szansę. Niestety, moja uczelnia jest stara, niedofinansowana i wymaga bardzo dużo. Jak już musicie iść, to bierzcie nowe, przyjazne studentowi.
Zastanówcie się też nad pracą z psychologiem, która pokaże wam, dlaczego chcecie iść na ten kierunek, po pobudki są bardzo różne, czasem patologiczne.
aleks11

Re: Studia medyczne po 30-stce

Post autor: aleks11 »

Czyli rzucasz medycyne i idziesz pracować w biznesie lub informatyce?
roksanaw
Posty: 21
Rejestracja: 7 maja 2013, o 22:36

Re: Studia medyczne po 30-stce

Post autor: roksanaw »

Hej, witam wszystkich starszaków Czy ktoś z Was orientuje się może jak wyglada kwestia z tym kredytem na kierunek lekarski, który miał wejść w tym roku?
Sama obecnie mam 28lat, skończyłam kilka lat temu jeden z kierunków medycznych jednak to medycyna zawsze była moim marzeniem. Kilka punktów na maturze zabrakło a szczerze to nie chciałabym się bawić w poprawianie matury dlatego bardzo zastanawia mnie ten kredyt.
Wiem z doświadczenia jak wyglada praca Medyka, sama pracuję w szpitalu i wiem jak wyglada na codzień praca lekarza. Wiem że nie jest kolorowo jak się wszystkim może wydawać, ale te kilka lat na przestrzeni tak wielu lat pracy mnie nie zrażają.
hello_fellow_kids
Posty: 8
Rejestracja: 27 wrz 2021, o 10:09

Re: Studia medyczne po 30-stce

Post autor: hello_fellow_kids »

Zmiany w treści ustawy o szkolnictwie wyższym dot. "kredytu na studia medyczne". To co może być istotne dla wielu z nas, nie doszukałem się tu ograniczeń wiekowych, które obowiązują w przypadku zwykłego kredytu studenckiego (do 30. roku życia).
zobacz_ten_plik.pdf
(460.07 KiB) Pobrany 95 razy
roksanaw
Posty: 21
Rejestracja: 7 maja 2013, o 22:36

Re: Studia medyczne po 30-stce

Post autor: roksanaw »

Niestety jest tam zapisane ze świadczenia nie przysługują osobom z tytułem magistra :beczy:
hello_fellow_kids
Posty: 8
Rejestracja: 27 wrz 2021, o 10:09

Re: Studia medyczne po 30-stce

Post autor: hello_fellow_kids »

Masz na myśli punkt 3 ze strony drugiej czy jest coś jeszcze? To odnosi się tylko do świadczeń socjalnych i stypendiów z artykułu 86 (stypendium socjalne, dla niepełnosprawnych, rektora, zapomoga) i art. 359 (stypendium ministra), nie kredytu na studia medyczne.
roksanaw
Posty: 21
Rejestracja: 7 maja 2013, o 22:36

Re: Studia medyczne po 30-stce

Post autor: roksanaw »

Tylko na drugiej stronie to znalazłam właśnie w tym punkcie 3. Tak to trochę zrozumiałam bo w późniejszej części akurat nie było o żadnych warunkach wiek czy tytuł zawodowy. To może jeszcze jest nadzieja
adriano85
Posty: 11
Rejestracja: 18 maja 2021, o 01:22

Re: Studia medyczne po 30-stce

Post autor: adriano85 »

Cześć
Jak wam idzie nauka, ja nie dam się zbić gadaniem jestem za stary itd w UK to normalna sprawa starsi studenci, co do utrzymania to jak sobie radzą studenci tak samo może poradzić sobie osoba starsza, pozdrawiam :yahoo:
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość