[Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
flaytec123
Posty: 13
Rejestracja: 28 gru 2021, o 10:18

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: flaytec123 »

Dziekuję bardzo za wyjśneinia.

Pierwsze użycie za mną bo dotarły już szkiełka itp dodatki.

Mam 2 pytania:

Czy ten model ma kondensor? Pod Stolikiem jest taka wajcha , ruszajac nią zmienia się swiatło, wydaje się raczej przesłoną jakaś...chciałbym się upewnić co to jest i do czego służy.

Czy obiektyw Ph2 40/065 mam wymieniac na zwykły? Zauwazylem troszke gorsza jakosc obrazu w porownaniu do 10x i 20 x jakie mam.
1.jpg
2.jpg
3.jpg
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Nie wyglada to na kondensor, wykrec to i zrob zdjecie pod swiatlo, byc moze jakas prosta werjsa dodatku do kontrastu fazowego.

Obiektyw do kontrastu fazowego zawsze daje gorszej jakosci obraz w jasnym polu.
flaytec123
Posty: 13
Rejestracja: 28 gru 2021, o 10:18

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: flaytec123 »

Od gory stolika widoczna jest soczewka chyba kondensora. Pod spodem zdemontowalem te częsc ktora mozna załozyć albo jednym oczkiem na wprost przechodzacego swiatła albo drugim . Ruszajac wajchą zamyka się jakas przeslona (irysowa?) pod kondensorem ,widac to na 2 zdjeciach przy otwartej i czesciowo zamknietej.

Ta soczewka to kondensor a przeslona pod nim jest przeslona irysową?

Do czego ta czesć co zdemontowałem poza zamykaniem przesłony?To drugie oczko można jakby centrować śrubami do regulacji..
flaytec123
Posty: 13
Rejestracja: 28 gru 2021, o 10:18

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: flaytec123 »

Nie można w tym forum edytowac postów....I wstawiać zdjec z linkow zewn, wiec dodaje je jeszcze raz tradycyjnie:

DSCF6208.JPG
DSCF6205.JPG
DSCF6198.JPG
DSCF6200.JPG
DSCF6202.JPG
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

To chyba jest jakiś dziwny kondensor do kontrastu fazowego. Wygląda na to, że służył do jednego obiektywu - ?. Czy możesz jeszcze zwrócić ten sprzęt? Na zdjęciu tego wszystkiego nie było widać.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Setting The Microscope For Phase Contrast; Fig - Zeiss KF 2. Tu jest podręcznik do tego modelu. Sprzęt może nawet jest kompletny, ale trudno się ograniczyć do tej jednej techniki. Nie wiem, czy jest "normalny" kondensor do tego modelu.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

upright-standard-kf2.pdf - Zeiss. Tu cały skan podręcznika. Wygląda na to, że ten model służył wyłącznie do KF
eukariont
Posty: 40
Rejestracja: 18 gru 2019, o 06:32

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: eukariont »

jarud pisze:
9 sty 2022, o 16:36
Setting The Microscope For Phase Contrast; Fig - Zeiss KF 2. Tu jest podręcznik do tego modelu. Sprzęt może nawet jest kompletny, ale trudno się ograniczyć do tej jednej techniki. Nie wiem, czy jest "normalny" kondensor do tego modelu.
Z tego co czytam w tej instrukcji i oglądam na zdjęciach, to nie jest to mikroskop jedynie do kontrastu fazowego. Wydaje mi się, że przesłona w kondensorze jest dobrana do obiektywu do kontrastu fazowego 40x, ale jest wyłączana tą wajchą dla innych obiektywów (do jasnego pola). A więc pomysł chyba nie jest aż taki zły. W jednym mikroskopie mamy małym kosztem jasne pole (dla 3 obiektywów) i kontrast fazowy - dla jednego konkretnego obiektywu 40x.
W instrukcji jest jeszcze mowa o przesłonie do ciemnego pola oraz soczewce dla obiektywów o małych powiększeniach zakładanych na ten przełącznik kondensora. Tego na zdjęciach nie widzę.
Sam kondensor też jest dość dziwny bo jakiś mały... Ale może taki ma być. I nie ma regulacji XYZ - to już niestety specyfika modelu.
Może ktoś lepiej znający ten konkretny model coś doda więcej od siebie?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

jarud pisze:
9 sty 2022, o 16:14
To chyba jest jakiś dziwny kondensor do kontrastu fazowego. Wygląda na to, że służył do jednego obiektywu - ?
Niekoniecznie do jednego, po odkreceniu tych centrujacych śrub pewnie da sie wyjąć pierscien ze środka. Takie proste KF zazwyczaj maja opcje dla 10, 40 i 100x o ile pamietam. Stare Zeissy byly czesto mocno uniwersalne i rozbudowane.
flaytec123
Posty: 13
Rejestracja: 28 gru 2021, o 10:18

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: flaytec123 »

Dziekuje za odpowiedzi. Zwracać nie bede,najwyzej kupie inny.
Ale co to dla mnie oznacza? Rozumiem ze z kontrastu fazowego korzystać nie bede tak?

Zakupiłem zwykły obiektyw PZO 40/065 za 90zł Wymienie go i bede miał komplet.

Żeby obserwować tylko w jasnym polu na wszystkich obiektywach musze coś zdemnontować ? Dostosować w tym mikroskopie?

Na razie mikroskop spełnił moje oczekiwania. :) Moge obserwowac kryształek cukru bez nakrywania go szkłem w pow 100x i obraz jakoscia mnie zadowala.Pod szkielkiem np lodygi roślin z obiektywami 10x, 20x również mam ładny obraz.
Narzekam jedynie na okulary, ich ER-odleglosc od oka by obraz był dobry jest mało komfortowy i tandetnie wygladaja .Chcialbym jakieś lepszej jakosci okulary do komfortowej obserwacji z dużym polem. Pomyslę nad polecanymi EW10x/20 .
eukariont
Posty: 40
Rejestracja: 18 gru 2019, o 06:32

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: eukariont »

flaytec123 pisze:
11 sty 2022, o 10:49
Ale co to dla mnie oznacza? Rozumiem ze z kontrastu fazowego korzystać nie bede tak?
Na Twoim miejscu bym się cieszył z takiego bonusa :) . Kontrast fazowy daje przecież dodatkowe możliwości obserwacji obiektów słabo zauważalnych w jasnym polu. Weź np. jakąś brudną wodę z bajora i sprawdź o ile więcej zobaczysz niż przez zwykły obiektyw :).
flaytec123
Posty: 13
Rejestracja: 28 gru 2021, o 10:18

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: flaytec123 »

W takim razie wkrece oba te obiektywy do mikroskopu i porównam sobie obrazy na kilku preparatach i w różnych ustawieniach światła z ta przesłoną.
eukariont
Posty: 40
Rejestracja: 18 gru 2019, o 06:32

Re: [Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: eukariont »

Zwróć tylko uwagę aby w przypadku obiektywu do kontrastu zgrać pierścienie obiektywu z pierścieniami kondensora tak jak jest to pokazane w instrukcji, którą wskazał jarud. Jest to warunkiem uzyskiwania poprawnego obrazu.
Co do zasady, za pomocą kontrastu uzyskasz lepiej widoczne obiekty, które mają różnice gęstości w stosunku do otoczenia (a bardziej bezpośrednio - współczynnika załamania światła w przypadku preparatów o stałej grubości), pomimo tego, że nie muszą odróżniać się od niego barwą lub przepuszczalnością światła. Czyli w zwykłym mikroskopie mogą sprawiać wrażenie przezroczystych. W efekcie zobaczysz szczegóły lub przedmioty niedostrzegalne lub słabo dostrzegalne normalnymi technikami. Obie techniki są komplementarne i dlatego warto z obu korzystać - za pomocą jednej lepiej będziesz widział szczegóły dostrzegalne w ograniczony sposób drugą techniką i na odwrót :).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości