Studia medyczne po 30-stce

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
MichalinaStar
Posty: 1
Rejestracja: 31 gru 2021, o 17:58

Re: Studia medyczne po 30-stce

Post autor: MichalinaStar »

Dzień dobry w Sylwestra :) akurat dorwała mnie rwa kulszowa więc mam czas napisać esej ;) chciałam zapytać Państwa o opinie, może ktoś jest w podobnej sytuacji jak ja. Mianowicie mam 30 lat, skończone budownictwo, zrobione uprawnienia budowlane, pracę w zawodzie, w zależności od upodobań zdalna również. Mam dziecko już prawie odchowane. Na pewno chce zacząć jeszcze jedne studia w nowym roku. Rozważałam zaoczne studia na uniwersytecie. Natomiast powraca myśl o medycynie, oczywiście zaocznie nie ma szans, więc musiałabym przeorganizować swoje życie. Myślę, że finansowo jako rodzina dalibyśmy radę - chociaż na niższym poziomie niż w tej chwili. Ze swoimi wynikami matury wydaje mi się, że jest szansa dostać się na stacjonarne. Natomiast zdawałam matematykę i fizykę. Moja wątpliwość dotyczy zaliczeń już na studiach z przedmiotów związanych z chemią. Czy jest się w stanie nadrobić zaległości? Na jakim poziomie ta wiedza bazuje na wiedzy z liceum (która w zakresie chemii mam delikatnie mówiąc ograniczoną)? Czy mają Państwo do polecenia jakąś literaturę, którą warto przed rozpoczęciem zajęć przyswoić w tej kwestii? Tego najbardziej się obawiam. Matematyka, fizyka, język angielski mam na wysokim poziomie i nie przewiduje problemów ;) pozdrawiam i życzę wszystkiego co najlepsze w Nowym Roku :)
hello_fellow_kids
Posty: 8
Rejestracja: 27 wrz 2021, o 10:09

Re: Studia medyczne po 30-stce

Post autor: hello_fellow_kids »

Jak tam, deklaracje maturalne złożone?
hello_fellow_kids
Posty: 8
Rejestracja: 27 wrz 2021, o 10:09

Re: Studia medyczne po 30-stce

Post autor: hello_fellow_kids »

Czy ktoś z Was składał deklarację elektroniczną przez ZIU? Czy powinieniem mieć wgląd w status deklaracji na moim koncie wyniki.edu.pl? Deklaracja niby złożona, dokument pdf wygenerowany, ale w zakładce "deklaracja" nie ma śladu po złożeniu.
starababa
Posty: 2
Rejestracja: 12 lut 2022, o 18:19

Re: Studia medyczne po 30-stce

Post autor: starababa »

ja sie dostałam na med w wieku 37 lat
hello_fellow_kids
Posty: 8
Rejestracja: 27 wrz 2021, o 10:09

Re: Studia medyczne po 30-stce

Post autor: hello_fellow_kids »

Spotkałaś się może z jakąś formą ageizmu, dyskryminacji ze względu na wiek? Głownie chodzi mi o wykładowców, szczególnie w kontekście doniesień o niesprawiedliwym ocenianiu i celowym oblewaniu studentów dla większych wływów dla uczelni ("fundusze Morysia" itp.). Obawiam się, że starsza osoba może być łatwym celem - nie dość, że "zabiera miejsce młodym", to "napewno ma kasę, bo studiuje zamiast pracować".
matmedyczka
Posty: 1
Rejestracja: 9 mar 2022, o 17:46

Re: Studia medyczne po 30-stce

Post autor: matmedyczka »

Cześć Wam! :)
Zobaczyłam ten wątek i pomyślałam, że to chyba coś dla mnie.
Mam "dopiero" 23 lata, a za sobą długą historię z myślami o medycynie w tle...
Zaczęło się przy wyborze liceum. Chciałam iść na biol-chem, ale wszyscy mi to odradzali i ostatecznie skończyłam na mat-fizie. Gdy przyszło po 1. klasie do wyboru rozszerzeń, zdecydowałam się na chemię i dodatkowo chciałam wziąć biologię. Uzbieraliśmy grupę, poszliśmy do pani od biologii, a ona powiedziała, że jak chcieliśmy rozszerzenie z bio, to trzeba było iść na biol-chem, a jeśli pójdziemy do dyrektora z petycją o lekcje z nią, to nas uwali, bo nie chce już więcej godzin... Poddałam się, zostałam na mat-fiz-chemie + rozszerzony angielski. Ostatecznie miałam rozszerzenie z fizyki (poszła mi średnio przez stan zdrowia w dzień matury), chemii (zawaliłam, bo się nie uczyłam) oraz polskiego i angielskiego. Do matmy zniechęcił mnie skuteczne nauczyciel.
Kończąc liceum, nie miałam pojęcia, co ze sobą zrobić, za dużo pomysłów, a tak mało czasu na decyzję... Najpierw poszłam na jeden kierunek studiów, ale rzuciłam jeszcze na 1. semestrze, potem przesiedziałam pół roku w szkole policealnej+praca, na kolejnym kierunku studiów wytrwałam 1,5 roku, ale ostatecznie też rzuciłam, bo to ciągle nie było to. Przez pół roku pracowałam, a od lutego przygotowywałam się sama do matury z matmy R (napisałam na 72%). Obecnie jestem na 2. semestrze matematyki i chociaż jest zdecydowanie najlepsza ze wszystkiego, na czym byłam do tej pory, to jednak gdzieś w tle ciągle męczy mnie marzenie o kierunku medycznym...
W tym roku piszę jeszcze raz rozszerzenie z matmy (chcę zobaczyć, co z tego wyjdzie po roku studiów kierunkowych ;) ), w przyszłym roku nieśmiało planuję chemię...
Chciałabym skończyć obecne studia, ale też chcę gonić za marzeniami :-D Dużo czasu zajęło mi zrozumienie, że inni ludzie za mnie życia nie przeżyją, ale też nauczenie się samodyscypliny i nauki na własną rękę. Teraz, kiedy już to potrafię, wiele rzeczy wydaje się mniej niemożliwych do zrealizowania :)
Czy jeśli pójdę na medycynę po matematyce (mając już 25 lat), to będzie za późno? Nie wiem ;) Czas pokaże... Ale męczy mnie to już tyle lat, że coś w tym musi być. Wolę spróbować i się sparzyć niż do końca życia żałować, że nie spróbowałam! Szczególnie, że mam stosunkowo stabilną sytuację życiową i ogromne wsparcie w najbliższych.
Lena11111
Posty: 5
Rejestracja: 10 maja 2022, o 20:48

Re: Studia medyczne po 30-stce

Post autor: Lena11111 »

Witam!
Czy ktoś po skończonych innych studiach lub w wieku powyżej 30 lat wybiera się w przyszłym roku na lekarski? Jestem po farmacji, pracowałam kilka lat w zawodzie, w tym roku zaczęłam intensywnie myśleć o zmianie zawodu i okazało się, ze w poprzednim roku dostałabym się z moimi starymi wynikami z matur na lekarski, wiec chciałabym spróbować się zarekrutować w tym roku. Wiem jak wyglada praca lekarza, mam doświadczenie zawodowe, które pomogłoby mi przejść przez studia oraz w przyszłej pracy ale boje się jak odbiorą mnie osoby świeżo po liceum. Podobno wyglądam młodo, ale nie czuje się jak 19-latka, mam rodzine, dzieci i nie wiem czy odnajdę wspólny język z osobami świeżo po maturze. Może ktoś będzie lub był w podobnej sytuacji i mógłby coś podpowiedzieć?
Myszowa
Posty: 1
Rejestracja: 21 maja 2022, o 17:28

Re: Studia medyczne po 30-stce

Post autor: Myszowa »

Cześć :) Ja mam 28 lat ( rocznikowo 29)i jestem po pielęgniarstwie. Nie mam rodziny ani dzieci więc mogę poświęcić czas na naukę. A do jakiego miasta startujesz? Ja rozwieź mam obawy związane z wiekiem. Zaczynając miałabym równo 30. Chciałabym poznać osoby w moim wieku które mają zamiar zacząć lek od przyszłego roku. Pozdrawjam
Lena11111
Posty: 5
Rejestracja: 10 maja 2022, o 20:48

Re: Studia medyczne po 30-stce

Post autor: Lena11111 »

Ja będę startować tylko do Łodzi, bo tutaj mieszkam, a Ty?
piotrek22
Posty: 6
Rejestracja: 31 sty 2010, o 13:43

Re: Studia medyczne po 30-stce

Post autor: piotrek22 »

Witam wszystkich walczących :) wszedłem tu po latach , ostatnim razem jak tu byłem znajdowałem się na waszym etapie. A jakim ? 33 lata jedne studia za sobą , praca, rodzina i wielkie marzenie. Marzenie nie łatwe , wymagające mega duzych poświęceń a jak dużych wie tylko ten kto się tego podjął . Dzisiaj jestem na 5 r leku. Postanowiłem napisać tutaj kilka zdań bo myśle ze może to pozwoli Wam rozwiać pewne wątpliwości :
1. Czy się bałem idąc w wieku 33 lat na medycynę? Tak nawet bardzo!!! Kiedy idzie się studiować dziennie z młodymi ludźmi młodszymi od Ciebie o 14 lat, będącymi na zupełnie innym etapie życia niż ty masz prawo mieć obawy.
2. Jakie były początki? Trudne dla mnie mega trudne . Miałem długa przerwę w nauce a tam zwłaszcza na 1 roku nauki jest MASA.Do tego musiałem się mierzyć z poczuciem ze moge być odbierany jako „dziwak” no bo kto w tym wieku przewraca swoje życie do góry nogami...
3.I najważniejsze! Czy byli warto ? Czy bym zrobił tak ponownie ? Czy czuje się dobrze tam gdzie jestem, z duzo młodszymi kolegami? Odpowiedz jest wszędzie taka sama : TAK TAK TAK
Musiałem przetrwać ten pierwszy rok, ludzie musieli mnie poznać.... Dzisiaj gdy pyta mnie ktoś czy nie żałuje , czy ta droga nie była zbyt ciężka odpowiadam bez namysłu ze to była najlepsza decyzja w moim życiu !!! Tak szczerze mówiąc nie pamietam zebym kiedys został złe potraktowany przez studenta czy asystenta . Wręcz przeciwnie spotkało mnie tu wiele wyrozumiałości, chęci pomocy i poznałem naprawde fajnych ludzi. :)
Jeżeli dobrnęliście do tego miejsca i nie zanudziłem Was to chciałem powiedzieć jedno . Jeżeli macie warunki ( głównie finansowe ) i wasze rodziny są w stanie ponieść z Wami ten ciężar, to wyzwanie, to nie wahajcie się !!! Marzenie jest warte tyle ile jesteście wstanie dla niego poświecić !
Emma16
Posty: 16
Rejestracja: 26 cze 2021, o 08:19

Re: Studia medyczne po 30-stce

Post autor: Emma16 »

Piotrek22 studiujesz od 2010 roku i jesteś na 5 roku studiów?
Emma16
Posty: 16
Rejestracja: 26 cze 2021, o 08:19

Re: Studia medyczne po 30-stce

Post autor: Emma16 »

Tak wynika z twoich poprzednich postów pisanych o pierwszym roku studiów 2010/2011
piotrek22
Posty: 6
Rejestracja: 31 sty 2010, o 13:43

Re: Studia medyczne po 30-stce

Post autor: piotrek22 »

Niestety ale z pewnych względów nie podjąłem wtedy studiów . Warunki pozwoliły mi wrócić dopiero 7 lat później .
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 3 gości