Kondensor Biolar

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
JanuszRybnik
Posty: 8
Rejestracja: 22 gru 2021, o 16:11

Kondensor Biolar

Post autor: JanuszRybnik »

Dzień dobry

Nie mogę złapać ostrych brzegów przysłony polowej w Biolarze. Co ciekawe przysłony aperturowej wigilię nie widzę bez okularu. Z okularem też słabo poprawia kontrast.
W zasadzie preparaty widzę dobrze ale jednak chciałbym umieć ustawić światło wg. Kohlera.

Mam obiektywy 5, 40,100, PZO achromatyczne
I 10 zeissa Planachromat

Czytałem poprzedni wątek w tym temacie gdzie kolega miał walnięty obiektyw 40x ,ale podobne problemy z przysłona aparturową.

Oglądam instrukcje Biolara i tam są trzy rodzaje kondensor.
Zakładam ,że mój to K51, o aperturze 1,3 .
Choć na zdjęciu z instrukcji wygląda inaczej to na samym moim kondensor wybite jest 1,3.

Zrobiłem kilka fotek mojego kondensor .
Moglibyście powiedzieć mi czy z nim wszystko w porządku.
Różni się od tego z instrukcji jednak wygląda dobrze.
Rozebrałem sprawdziłem ,wszystko cacy. Ale może mu czegoś brakuje.

Czytałem ,że najlepiej ustawiać światło na obiektywie 10x
Mój jest plan , czy to może być problem
W instrukcji podają ,że są specjalne okulary do planachromatów.

Mam okulary 12x0

Z góry serdeczne dzięki za pomoc
Załączniki
IMG_20220126_185259.jpg
IMG_20220126_185308.jpg
IMG_20220126_185320.jpg
IMG_20220126_185334.jpg
polichromia
Posty: 6
Rejestracja: 23 sie 2019, o 17:07

Re: Kondensor Biolar

Post autor: polichromia »

Cześć!
Ciężko na podstawie zdjęć kondensora coś powiedzieć.

Ale może 2 poniższe rady coś dadzą:

1) ktoś kiedyś zrobił taką instrukcję i tam jest rozdział, jak ustawić Koehlera
zobacz_ten_plik.pdf
(459.99 KiB) Pobrany 63 razy
spróbuj może coś pomoże

2) w tym całym module kondensora jest taka mała śrubeczka regulująca jak blisko szkiełka może podjechać soczewka kondensora - powinna być tak wyregulowana, żeby dało się podjechać kondensorem prawie pod szkiełko, ale nie wyżej, żeby nie podnosić szkiełka ze stolika - powinna zostać jak najmniejsza przerwa. Na obrazku niżej pokazałem gdzie taka śrubka jest - sprawdź czy nie masz jej za daleko skręconej i kondensor nie jest w stanie wystarczająco podjechać pod szkiełko mikroskopowe.
Załączniki
Śruby.jpg
Śruby.jpg (15.49 KiB) Przejrzano 1851 razy
JanuszRybnik
Posty: 8
Rejestracja: 22 gru 2021, o 16:11

Re: Kondensor Biolar

Post autor: JanuszRybnik »

Dzięki za info.
Kondensor jest bardzo blisko szkiełka.
Możliwe ,że oczekuje zbyt dużej ostrości konturów przysłony polowej. Mam do porównania Evolution a 100 i tam to jest banalnie proste i bardzo ostre.
Jeszcze pokombinuje z tym opisem który wysłałeś.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Kondensor Biolar

Post autor: Boguslaw »

Wg Marka Snowarskiego z bio-forum

Kod: Zaznacz cały

grzyby.pl/pelna/oznaczanie-mikroskop-Koehlera.htm
grzyby.pl/pelna/oznaczanie-mikroskopowanie-oswietlenie.htm
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Kondensor Biolar

Post autor: Boguslaw »

Jeszcze to
zarowka-w-biolarze-t74795.html
"Post autor: JohnyM » czw lip 27, 2017 12:55
Bo oświetlacz koehlera to nie jest miejsce, do którego się wpycha na oślep bez konsekwencji. Wszystko musi być dokładnie w punkt, inaczej warunek optyczny nie zostanie spełniony:

Kod: Zaznacz cały

edmundoptics.com/knowledge-center/tech-tools/koehler-illumination/  
autor: mikrotom » czw lip 27, 2017 19:35
70 zł za oryginał to dla tego że jest to żarówka do optyki i nie jakaś zwykła głupia , obecnie porządnie robi to jeszcze Osram inne firmy byle jak
1 .w oryginalnej bańka szklana jest dokładnie wykonana , grubość szkła jest jednakowa i nie powoduje zniekształceń , w innych nie oryginalnych jak się odleje takie stosują co widać gołym okiem (raz miałem tak fatalnie odlaną że na bańce była mała soczewka)
2. żarnik w osramie jest wykonany w prostokącie co daje płaszczyznę światła a zwoje są bardzo blisko siebie zmniejsza to efekt nierównomiernego oświetlenia, w innych tych za 30zł żarnik jest zwinięty jak sprężyna byle jak aby świecił przerwy miedzy zwojami są różne i duże, pole widzenia jest nierównomiernie oświetlone widać przerwy między zwojami żarnika
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość