Biolar- Rysunek złożeniowy binokulara

Mikroskopy, preparaty, sprzęt, metody utrwalania i barwienia preparatów, zdjęcia mikroskopowe, mikrofotografia, metodyka, bioindykacja
Mikroside
Posty: 2
Rejestracja: 22 lut 2022, o 12:54

Biolar- Rysunek złożeniowy binokulara

Post autor: Mikroside »

Witam
Mam zabrudzone powierzchnie wewnątrz głowicy binokularowej i muszę dostać się do środka.
Przypatrując się głowicy domyślam się jak to należy zrobić, ale dla pewności wolałbym dysponować złożeniówką, lub kilkoma zdjęciami z rozbiórki głowicy.
Na ten moment Biolara używam z głowicą mono z innego mikroskopu.
Ktoś posiada rysunek złożeniowy?
Mikroside
Posty: 2
Rejestracja: 22 lut 2022, o 12:54

Re: Biolar- Rysunek złożeniowy binokulara

Post autor: Mikroside »

Trochę dziwnie się czuję dopisując coś do własnego pytania, ale może pomoże to w uzyskaniu pomocnych wskazówek.
Miałem czystego optycznie Biolara i właściwie poza wyjazdami nie korzystałem już z innych mikroskopów. Nie wiem co tknęło mnie, aby poczyścić sobie te elementy optyki- może to, że w 60cio letnim plecakowym Lomo mam taką samą jakość, a z dobrą latarką ledową w imersji nawet lepiej.
Niestety nikt nie powstrzymał mnie przed dotnięciem dolnej soczewki(?) Binookulara bibułką nasączoną IPA'ą. Teraz powierzchnia, która wcześniej była czyta, dalej jest czysta, za to z drugiej strony powstał wykwit/zaciek "czegoś".
Muszę zdjąć ten element i wyczyścić z drugiej strony. Na oko są dwie drogi- odkręcić zalakowany pierścień soczewki(?) (może ściągacz pierścieni segera podejdzie) lub, odkręcić 3 śruby trzymające całą flanszę i wyciągnąć zespół w całości. Tego drugiego próbowałem, ale ponieważ cały zespół nie wychodzi nie siłowałem się z optyką dalej.
Kto czyścił ten element i może coś doradzić?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość