Prosty oświetlacz z led cree XP-G

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Prosty oświetlacz z led cree XP-G

Post autor: jarud »

Ostatnio odkryłem led cree XP-G o mocy 3W. Mają strumień światła 460 lm, porównywalny z halogenem 20 -30 W. Z opisu wynika, że działają z napięciem 3,25 V. Ciągną wtedy prąd 900 mA. Ponieważ, jak podejrzewam, nie jest to szczytowy produkt producenta, niektóre przy tym napięciu mają prąd 1200 mA. Ponieważ led XP-G mogą działać z prądem do 1500 mA, nie stanowi to żadnego zagrożenia, a te led, o mocy 4W, są jeszcze mocniejsze. Tyle, że nie wiadomo, co kupiliśmy - chyba że pomierzymy natężenie. Zasilam oświetlacze z tymi ledami zasilaczem 3,3V, który można czasem kupić na all. Można też kupić moduły do aduino, które pozwalają dopasować napięcie wielu zasilaczy. Nie wyglądają na specjalnie skomplikowane. Trzeba pamiętać, aby zasilacz dawał przynajmniej 1500 mA. Żeby ułatwić budowę, led przykleiłem do radiatora klejem termoprzewodzącym o przewodności cieplnej > 1,0 W/mK. Spokojnie wytrzymywały 1-2 godz. świecenia na pełnej mocy. Obwód składa się z zasilacza, potencjometru 1KOhm 5W i led przyklejonej na radiatorze. Zamiast radiatora można użyć zakrętkę do słoika o śr. ok. 4 cm. Jest to średnica typowego lusterka. Wystarczy wymienić i wszystko działa. Trudniej jest z mikroskopami PZO mającymi lusterko w podstawie, ponieważ oświetlacz jest za wysoko. W takich przypadkach trzeba dorobić obejmę z kawałka aluminiowej listewki. Klej i potencjometr kosztują ok. 20 zł, led poniżej 4 zł. Najdrożej wyjdzie zasilacz. Można zastosować zasilacz 3V, łatwo dostępny i tańszy, ale moc led spadnie do 1,5W. To oczywiście całkowicie wystarczy do normalnej obserwacji. Led kupiłem na allegro po 3,61 zł. Sprzedawca oferuje również klej i radiator 40x40x6 mm. Pozwala to zmniejszyć koszty przesyłki. Nad diodą przykleiłem czołówkę latarki z zoomem za 7 zł. Należy przyciąć ten element tak, aby wyświetlał się ostry obraz led na ścianie. Otrzymujemy w ten sposób kombinację oświetlenia Kohlera i krytycznego, ponieważ nastawiamy ostrość na poziomie stolika, a następnie lekko rozmywamy obraz led kondensorem. Led naklejone na zakrętkę do słoika doskonale mieszczą się na wystającym brzegu oświetlacza biolara. Ustawia się obraz w okularze, a jeżeli nie jest to do końca możliwe, można sobie pomóc przesuwając kondensor. Podczas przycinania zooma latarki i przyklejania klejem dwuskładnikowym, trzeba się postarać, żeby oświetlacz świecił możliwie prosto do góry, inaczej można mieć kłopot z ustawieniem oświetlenia. Uwaga - klej kropelka matowi szkła i plastikowe soczewki. Jeżeli kombinacja z latarką wydaje się zbyt skomplikowana, można przykleić kawałek plastikowej rurki z matówka.
Na zdjęciach pokazuję przerobione oświetlenie mikroskopu M110 i elementy użyte do budowy oświetlaczy.

a7 — kopia.jpg
a8 — kopia.jpg
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Prosty oświetlacz z led cree XP-G

Post autor: Boguslaw »

Ciekawie to rozwiązanie wygląda.
Na dokładkę dla mnie na czasie, bo obiecałem znajomemu dorobić do czegoś typu PZO M330-M440 oświetlenie elektryczne w oparciu o taką latarkę jak pokazałeś lub o jakąś tanią latarkę czołówkę.
Muszę jednak to powoli "przegryźć w głowie" i wtedy poprosić Cię o podpowiedzi ;-)
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Prosty oświetlacz z led cree XP-G

Post autor: jarud »

Ten mikroskop ze zdjęcia to M330. Światło można centrować, potencjometr pozwala regulować jasność. Moc oświetlacza jes lepsza, niż w biolarach. Zamiast zasilacza 3,3V można zastosować uniweralny z napięciem 3V, łatwy do znalezienia. Daje to oświetlacz o mocy ok. 1,5W, całkowicie wystarczający do bieżących obserwacji. W dodatku oświetlenie led praktycznie likwiduje wszelkie aberracje pojawiające się przy przymykaniu przyslony. Służę chętnie wszelkimi radami.
PS. Trzeba znać podstawy lutowania - najprostsze podstawy :)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości