biolar trino i oswietlenie halogen

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
cadart
Posty: 9
Rejestracja: 27 kwie 2022, o 09:25

Re: biolar trino i oswietlenie halogen

Post autor: cadart »

Dziękuję bardzo za merytoryczna dyskusję. Również nabyłem lh1 w dość dobrej cenie z nadzieją ze uda się jakoś przerobić na lampę wewnętrzna. Mogę nadzieję również zgasły, bo ostatecznie lepiej chyba kombinować rozwiązania jak w wątku "nowe oświetlenie do staryc mikroskopow" autorstwa notabene kol.Jaruda.

Zastanawiam się jeszcze tylko jak jest to rozwiązane w oryginalnej lampie oh1, gdzie jak rozumiem nie ma potrzeby demontażu soczewek wewn. ?

Pozdrowienia
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: biolar trino i oswietlenie halogen

Post autor: jarud »

Na allegro lokalnie jest do "kupienia zaraz" "PZO lusterko do mikroskopu biologicznego" za 49 zł. To jest do biolara. Warto kupić do lampy zewnętrznej.
cadart
Posty: 9
Rejestracja: 27 kwie 2022, o 09:25

Re: biolar trino i oswietlenie halogen

Post autor: cadart »

Dzięki za linka ;) Ogólnie ostatnio nabyłem trochę "szpeju" i są tam tez lusterka, chyba wybrakowane jak i inne dobra ;)

Postaram sie wrzucic fotki wieczorem - mialem je wyslac do kolegi Bogadana ktory tutaj tez uczestniczy w watku a ktorego ostatnio mialem przyjemnosc poznania osobiscie ;) - ale to moze wrzuce tutaj co pozwoli na szersza identyfikację "towaru".



pozdrowienia.
cadart
eukariont
Posty: 40
Rejestracja: 18 gru 2019, o 06:32

Re: biolar trino i oswietlenie halogen

Post autor: eukariont »

Cześć. Podczepiam się pod poprzednie pytanie, tj.:
cadart pisze:
7 maja 2022, o 20:56
Zastanawiam się jeszcze tylko jak jest to rozwiązane w oryginalnej lampie oh1, gdzie jak rozumiem nie ma potrzeby demontażu soczewek wewn. ?
Czy jest gdzieś dostępny schemat tego oświetlacza? Zastanawiam się czy nie byłoby możliwe zrobienie czegoś analogicznego, ale z silną diodą LED wymagającą intensywnego chłodzenia. Dioda mogłaby być na zewnątrz razem z radiatorem, ale potrzebna jest optyka, aby zachować oświetlenie Kohlera - czyli jak w OH1. Tylko właśnie czy jest gdzieś w internecie jak wyglądał jej schemat optyczny?
I jeszcze dodatkowe pytanie - dwie wajhy na tym oświetlaczu to zapewne centrowanie żarówki. Do czego służy trzecia wajha? Czy to regulacja przysłony czy czegoś innego? Jeśli regulacja przysłony to czy z tym oświetlaczem nie korzysta się w przysłony w podstawie mikroskopu?
cadart
Posty: 9
Rejestracja: 27 kwie 2022, o 09:25

Re: biolar trino i oswietlenie halogen

Post autor: cadart »

Czesc,

ja wypowiem sie tylko odnosnie lampy ktora przedstawiłem na pierwszym zdjęciu.

2 regulacje ktore są na prostokątnej czesci lampy służą do osiowania zarówki względem tubusu, natomiast 2 regulacje ktore są na tubusie - jedna to przysłona a druga powoduje oddalanie i przyblizanie szkła powiększającego.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: biolar trino i oswietlenie halogen

Post autor: Boguslaw »

jarud pisze:
22 maja 2022, o 21:23
Na allegro lokalnie jest do "kupienia zaraz" "PZO lusterko do mikroskopu biologicznego" za 49 zł. To jest do biolara. Warto kupić do lampy zewnętrznej.
"Łyknąłem" 2 szt. ;-)
Myślałem (zresztą beznadziejnie głupio, cóż takie teraz niezależne od mnie myślenie i wyobrażenie), że jak mam podstawki i lusterka do MB 30 to i do Biolara podejdzie.
Mniejsza o tą moją ułomność :D
Nie wiem, czy próbowaliście oświetlać preparat lampą zewnętrzną 100-150W przez lusterko (wiadomo rzadziej stosowane na potrzeby i zadania specjalne) przy MB 30. Dla mnie już kiedyś był to szok.
Nie wiem jak to jest np. w porównaniu do mocnych LED-ów umieszczanych zamiast żarówki żarowej, halogenu lub jakichś tam pod oprawą lustra oświetlacza.
Jakieś tam prawa optyki fizycznej zapewne działają, ale to nie na mój stan wiedzy i umysłu.
:D
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: biolar trino i oswietlenie halogen

Post autor: jarud »

Cadart, nie marudź. Jeżeli kupiłeś lampę, kup i lusterko. Ta czarna cżęść nachodzi na kominek oświetlacza biolara i lusterko pewnie się trzyma. Można to dorobić, ale po co, skoro jest za 49 zł fabryczne. Eukariont: pewno się da przerobić na led, ale znowu po co? Ta konstrukcja wynikała z faktu, że halogen 100W grzeje jak mały piecyk. Wystarczy zamontować diodę na pręcie al., wsunąć do mikroskopu na miejsce firmowego oświetlacza, podłączyć do zasilacza lab., wycentrować i po problemie. 13 W jest niezłym zmiennikiem 100W. Zamontowałem też led 19W na pręcie miedzianym i też działało. Potem się przepaliło, albo dlatego, że było słabe chłodzenie, ale raczej dlatego, że do Polski sprowadza się najgorsze badziewie. 19W to było chyba 2800 lm. 13W (chyba 1800lm) wystarcza do wszystkiego. W lampie wsuwanej w mikroskop są pewno soczewki mniej skupiające światło, niż w lampie zewnętrznej. Tym samym niwelują one działanie soczewki wbudowanej w mikroskop. Zarówka żarowa w oświetlaczu nie ma żadnych elementów optycznych, więc układ jest dopasowany do niej. Trzeba by wymienić soczewkę w lampie na mniej skupiającą. Jedna śruba na pudełku służy do dublowania obrazu włókna żarówki. Tam jest lusterko i po odpowiednim ustawieniu obraz włókna przesuwa się i z prostokąta powstaje kwadrat wypełniający obraz w okularze. Nie korzysta sie z przysłony w mikroskopie. Ma się pełnego Kohlera. Bogusławie 100W to duża rzecz:). Najlepsze, jak mi się wydaje, rozwiązanie - i najmniej pracochłonne - to oświetlacz led bezpośrednio pod kondensorem. Slużę radą.
PS. Bogusławie, twój stan umysłu jest super. Masz szlachetne zainteresowania, doskonale porozumiewasz się z rożnymi "młodziakami". Oby tak dalej.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: biolar trino i oswietlenie halogen

Post autor: Boguslaw »

Jarud, to mnie cieszy i trzyma przy życiu (może byle jakim, ale jednak) :-)
Powiem szczerze, stan/sposób postrzegania otaczającego nas świata bywa bardzo zróżnicowany, coraz bardziej zaczyna to do mnie docierać, stety albo niestety; u mnie tak się robi :)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości