Prezent komunijny - mikroskop stereoskopowy czy optyczny?

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
jesse_pinkman
Posty: 2
Rejestracja: 25 maja 2022, o 10:34

Prezent komunijny - mikroskop stereoskopowy czy optyczny?

Post autor: jesse_pinkman »

Witam,
planuję zakup mikroskopu jako prezentu komunijnego i zastanawiam się nad wyborem czegoś w niskim budżecie ok. 300 zł. Zdaję sobie sprawę, że jest to najniższa półka cenowa i nie powinienem zbyt wiele oczekiwać w tym zakresie, ale chciałbym poradzić się was wy byście wybrali. Sprawy nie ułatwia fakt, że po krótkiej lekturze forum zacząłem brać pod uwagę mikroskop stereoskopowy, gdyż w mojej intuicji dziecko (lat 10) z większą ochotą będzie podglądało rzeczy i przedmioty, które ma pod ręką, ale może się mylę. Poniżej lista opcji jakie biorę pod uwagę (sprzęt nowy):

- LEVENHUK Rainbow 2L PLus lub Delta Optical BioLight 100/300
- LEVENHUK 2ST (jedyny dostępny od ręki w tym zakresie cenowym)


Szukając mikroskopu zauważyłem też w sprzedaży zestawy preparatów typu Discovery DPS 5 "Płazy" / Zestaw preparatów. Czy warto od razu też kupić takie zestawy?

Będę wdzięczny za każdą wskazówkę i pomoc.

Pozdrawiam ;-)
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Prezent komunijny - mikroskop stereoskopowy czy optyczny?

Post autor: jarud »

Może rzeczywiście lepszy będzie stereoskopowy. Ma on co prawda jeden obiektyw 4x, ale można z czasem dokupić inne okulary. Z okularami 10x, będzie miał powiększenie 40x, z okularami 5x - 20x, a są jeszcze okulary 12x, 15x, 8x itd. Można obserwować owady, części roślin, piasek itp. Taki mikroskop może się przydać i później, do przygotowywania preparatów mikroskopowych, jeżeli syn zainteresuje się poważniej mikroskopią. Te dwa pierwsze to raczej zabawki. Rozumiem, że prezent ma być nowy, co wyklucza używane mikroskopy z allegro i olx.
jesse_pinkman
Posty: 2
Rejestracja: 25 maja 2022, o 10:34

Re: Prezent komunijny - mikroskop stereoskopowy czy optyczny?

Post autor: jesse_pinkman »

Dziękuję za odpowiedź. Zgadza się, sprzęt ma być nowy. Czy do LEVENHUK 2ST mogę od razu dokupić okulary 10x? Jeśli tak to jakie najlepiej?
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Prezent komunijny - mikroskop stereoskopowy czy optyczny?

Post autor: jarud »

10x są na wyposażeniu. Można bez trudu dokupić 5x i 16x Delty lub Levenhuka, lub polskie na allegro "mikroskopy allegro lokalnie". To jest średnica okularów do mikroskopów optycznych, 23,2 mm. Te do "prawdziwych" mikroskopów stereoskopowych mają większą średnice i są rzadziej spotykane. Pasują wszystkie okulary do m. optycznych
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Prezent komunijny - mikroskop stereoskopowy czy optyczny?

Post autor: jarud »

W opisie jest :"Do obserwacji wykorzystywane jest naturalne źródło światła, dzięki czemu nie trzeba wydawać pieniędzy na baterie." Oczywiście to bzdura. Lepiej mieć jakieś dodatkowe oświetlenie, małą lampkę. Ja używam dwie lampki jansjo z Ikei, dają bardziej plastyczny obraz, ale można zastosować jedną lampkę i papierowy pierścien położony wokół próbki. Oświetlenie jest prawie bezcieniowe. Na początek może być latarka.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości