Kamerka do mikroskopu.

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
mazdowiecki
Posty: 45
Rejestracja: 10 gru 2020, o 08:16

Re: Kamerka do mikroskopu.

Post autor: mazdowiecki »

To kamerka kosztująca poniżej 200zł, więc większych wymagań stawiać jej nie śmiem. Na pewno łatwiej się ją obsługuje niż aparaty fot. Fakt, głębia ostrości nie powala, trzeba by stackować, a do tego etapu ciągle jeszcze nie doszedłem. Filmiki mimo wszystko chyba lepiej wychodzą, zdjęcia ujdą w tłoku.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Kamerka do mikroskopu.

Post autor: jarud »

Aparat kosztuje ok 60 zł, ale jak to mówią, każda pliszka swój ogonek chwali. :)
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Kamerka do mikroskopu.

Post autor: jarud »

Jeżeli Pan ściągnie darmowy program CombineZP, powiem jak robić stacki. Zresztą to b. proste, poradzi sobie Pan bez żadnej pomocy. :)
mazdowiecki
Posty: 45
Rejestracja: 10 gru 2020, o 08:16

Re: Kamerka do mikroskopu.

Post autor: mazdowiecki »

Możesz polecić konkretny wężyk spustowy do a590? Na allegro nie widzę takiego. Są do innych Powershotów, ale nie do tego modelu.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Kamerka do mikroskopu.

Post autor: jarud »

Wężyk trzeba niestety dorobić z listwy al. 20 mmx2mm (Kupiłem w kastoramie). Otwór na śrubę od statywu ma 6 mm. Ten od weżyka zależy od kształtu końcówki. Ponieważ spust jest z przodu aparatu, trzeba dokleić kawałek listwy, żeby wężyk naciskał na spust. Klei się klejem "kropelka". Trzyma bardzo mocno. Niezbędne narzędzia to wiertarka, piłka do metalu i kawałek papieru ściernego do wyrównania zadr. Na zdjęciach pokazuje konstrukcję z F-aparatem o śr. gwintu 52 mm - innych zresztą nie ma. Potrzebne są jeszcze tuleja adapter do a590is oraz przejście 37-52. Gdzieś widziałem ofertę tulei o śr. 52 mm. wtedy przejście jest niepotrzebne. Monitor 7" za 100 zł służy do ustawiania ostrości i stacków. Aparatu nie można podłączyć do komputera, ale pasują telewizory z wejściem AV, czyli praktycznie wszystkie. Tuleja nie jest potrzebna w przypadku "adaptera uniwersalnego", który niestety kosztuje ok. 230 zł. Ostatnio, z czystego łakomstwa, kupiłem coś takiego na olx za 40 zł. Mogę Ci sprzedać, jeżeli nie wyjdzie Ci z tuleją.
6_Easy-Resize.com.jpg
5_Easy-Resize.com.jpg
4_Easy-Resize.com.jpg
3_Easy-Resize.com.jpg
2_Easy-Resize.com.jpg
1_Easy-Resize.com.jpg
mazdowiecki
Posty: 45
Rejestracja: 10 gru 2020, o 08:16

Re: Kamerka do mikroskopu.

Post autor: mazdowiecki »

Dzięki serdeczne za wskazówki, materiały się już kompletują.

A jak wygląda kwestia zasilania tego aparatu? Prądem o jakich parametrach powinno się go zasilać? Ciągłe wymiany baterii to nie jest rozwiązanie na dłuższą metę. Miałem w przeszłości dwa takie aparaty, ale po pewnym czasie przestały reagować na zasilacz, nie wiem, być może niewłaściwe napięcie/natężeniu poczyniło jakieś szkody. Co ciekawe, po włożeniu baterii dawało je się ponownie uruchomić.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Kamerka do mikroskopu.

Post autor: jarud »

Miałem te same problemy. Pierwszy zasilacz, o ile sobie przypominam, miał napięcie 3,15V. Działał ze 3 lata. 2 następne już nie działały. Można spróbować podłączyć normalny zasilacz stabilizowany 3V poprzez atrapy baterii, 2 drewniane kołki i wyprowadzić kabelek na zewnątrz. Ktoś nawe kiedyś coś takiego sprzedawał na all. Ponieważ jestem leniwy, kupiłem 4 akumulatorki z ładowarką i wszystko jest w porządku. Aparat jest podłączony do TV, więc zużycie prądu jest niewielkie. TV ma własne zasilanie. Przypominam ciągle o tym TV, bo wtedy robienie zdjęć robi się prawdziwą przyjemnością. Można bez trudu nastawić ostrość i ocenić naświetlenie. Kabelek do połączenia aparatu z wyjściem AV w telewizorze znalazłem szukając zamiennika dla sprzętu do aparatu. Niestety nie zapisałem tej informacji. Gdybyś miał kłopot, może znajdę kabelek w innych aparatach. Trochę tego kupiłem, zanim wpadłem na włąściwe rozwiązanie. :) Ten model miał zawsze kłopot z bateriami. Jeżeli coś nie działa, trzeba odgiąć styki w klapce i wyczyścić wszystko.
Moja żona uważa moje zdjęcia za jedno wielkie oszustwo, szczególnie poprawianie w programie gimp.
mazdowiecki
Posty: 45
Rejestracja: 10 gru 2020, o 08:16

Re: Kamerka do mikroskopu.

Post autor: mazdowiecki »

Kable mam, w wolniejszej chwili będę podłączał. A ten problem to faktycznie jest irytujący. Bateria nowa i komunikat "wymień baterie". Mimo wszystko chyba wolę kamerę, steruję wszystkim poprzez oprogramowanie. Tu tak się nie da, a przynajmniej nie natknąłem się na odpowiedni software.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość